yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Tele Zoom’da F:2. 8 ?

Dün İzmir Sanat organizasyonluğunda Timuçin Şahin konserine gittim. İzmir'de alışık olmadığımız bir Konak trafiği nedeniyle röportaja yetişemedim, prova ve 5. sıradaki koltuğumdan Canon 400D + 28-135IS (f:3.5-5.6) ile çekimler yaptım.

Provada tripod kullandım, önde olduğum ve sahnenin gayet iyi aydınlatılmış olması sayesinde fena olmayan kareler yakaladım ama konser esnasında flaş patlatmaktan nefret ettiğim için özellikle de lens en açık konumdayken ışıksızlıktan pek keskin görüntü elde edemedim ne yazık ki. f:3.5'daki görüntüler iyiyken bu seferde 28mm'de çekildiği için çoook geniş alanı alıyor. ISO400 bile yavaş kalınca sürekli ISO800'de çekim yaptım bu arada. İkinci bölümün başında birkaç pozu flaşla çektim ki onlardaki renkler biraz yapay gelse de en azından görüntüler sabit yakalayabildim.

150 kareden kullanabileceğim 10 kadar çıkabiliyor olması sevindirici. Jazz dergisinin Nisan sayısında yayınlanacağı için Adobe Lightroom ile hepsini RAW çektiğim fotoğrafları albenili hale getirebilirim umarım

Şimdi gelelim Pentax konumuza. Bu makina benim değil, dün emaneten aldım arkadaşımdan ve dolayısıyla makinaya çok hakim değilim, tecrübeli birinin elinde flaş kullanmadan da iyi sonuçlar verebilirdi belki. Ben yazın Pentax ile kendi Dijital SLR'mi almaya niyetliydim de bakınca tele zoom'da 70-200 ayarında f:2.8 lik lens göremedim. Pentax bayonet için böyle bir seçeneğimiz var mı? Bol bol, bu şekilde az ışıklı konser ortamında çekim yapacağım için alım kararımı etkileyebilecek bir durum.

Tarih: 26 Aralık 2007, 09:58 - İp: 212.***.**7.130
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax'ın 50-135 f:2.8 var. Sigma'nın 70-200 f:2.8 var ama Pentax bayonetlisi yok görünüyor.

Tarih: 26 Aralık 2007, 11:15 - İp: 213.***.**5.242
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

IS/VR lenslerin fiyat etiketlerini görünce, Pentax'lardaki dahili görüntü netleme sisteminin ne kadar büyük nimet olduğunu bir kez daha gördüm. Parası bol olmayanlarların mercedesi diyebiliriz yani bir nevi Passat kullanma durumu Canon ve Nikon yıllardır bu piyasanın oyuncusu olmanın avantajını lens yelpazesinin genişliği ile kullanıyor sanırım...

Konserde çektiğim birkaç fotoğrafı paylaşıp eleştiri almak istiyorum ama bunun için başka yerde konu açmak daha mı doğru olur kestiremedim

Tarih: 26 Aralık 2007, 11:40 - İp: 212.***.**7.130
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Model - Canon EOS 400D DIGITAL
ExposureTime - 1/2 seconds
FNumber - 5.60
ExposureProgram - Normal program
ISOSpeedRatings - 800
ShutterSpeedValue - 1/2 seconds
ApertureValue - F 5.60
ExposureBiasValue - 0.00
MeteringMode - Multi-segment
Flash - Flash not fired, compulsory flash mode
FocalLength - 135 mm (IS AÇIK)
ExposureMode - Auto
White Balance - Auto
SceneCaptureType - Standard
Quality - RAW
Flash mode - Not fired

Notebook'da fotoğraflar güzel görünmüştü ama işteki ekranda biraz hayal kırıklığına uğradım. Yukarıdaki değerler elde çekim yapmaya elverişli değil mi yoksa tüm çabalarıma rağmen kamerayı fazla mı sallamışım?
foto: http://www.yalcinaydin.com/pngIMG_4877.png (RAW resmi irfanview ile biraz küçültüp, png olarak kaydettim)

Bu resimde çok belli değil ama kimi resimlerde ISO800'ün sonucu olan kumlanma çok rahat seçilebiliyor

Tarih: 26 Aralık 2007, 11:56 - İp: 212.***.**7.130
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

hepsiburada.com da pentax bayonetli sigma 70-200 2,8 var. fiyatıda 1675 ytl civarında.

Tarih: 26 Aralık 2007, 13:09 - İp: 85.***.**9.67
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

sigma için:
http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/sigma_70200_28/index.htm

ingilizce sonuç:
The Sigma AF 70-200mm f/2.8 EX APO HSM DG proved to be a worthy representative of its league with high performance figures in most categories. At 70mm and 135mm easily matched and even excelled the Canon EF 70-200mm f/2.8 USM L (performance leader so far) whereas it was somewhat worse at 200mm except at medium aperture settings. Both distortions as well as vignetting are nothing to worry about. The build quality is very impressive. Regarding the substantially lower price tag the Sigma is certainly a highly interesting alternative to the competing products by the genuine manufacturers.

Nikon bayonet fiyatlısı 900$ civarında.
Çok büyük kayıp mı bilemedim ama HSM si yok sanırım Pentax için.

Tarih: 26 Aralık 2007, 13:20 - İp: 212.***.**7.130
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

sitenizdeki fotografa baktım,pek güzel bir görüntü olmamış.ışık çok azdı galiba,enstantane düşük olduğu için sallantı doğal olarak normal.
sitenizde kompakt ile çekilmiş fotolar az ışıklı ortamda güzel gözüküyor.hemde ISO 100 de.
lens için üstadlar daha iyi bilgi verir ama 105 veya 135 lik sabit odaklılar bu tip çekimlerde daha güzel olur mu acaba?

Tarih: 26 Aralık 2007, 13:27 - İp: 85.***.**9.67
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Evet ışık çok azdı hatta deneme amaçlı bir adet TV modda 1/60'da çekim yaptım, ISO 800 olmasına rağmen kopkoyu bir fotoğraf oluştu ve rengarenk ve kocaman kumlanmalarda cabası. Davula en azından çok güçlü olmasa da vuran spot vardı ama trompette gördüğüm shutter hızları 1" / 1"30 / 2" nin altına düşmedi, bu kadar uzun zamanda da tripod kullansam da çekeceğim kişi hareketli olduğu için sabit çekim yapmak imkansız gibi birşey.

f:2.8 lenslere bakmamım nedeni bu. ISO başarımı yüksek bir DSLR ve hızlı lense ihtiyacım var. 50mm f:1.4 ü de yanıma alsaydım keşke ama fazlasıyla portre lensi o da ve ben portre çekimi yapmıyorum.

Belki de en önden izlemek dışında benim yapabileceğim birşey yoktu, bilemiyorum

Makinayı bol bol konser ortamında kullanacağım, dağa taşa çıkınca çok hızlı bir lense ihtiyacım olmaz daha hafif birşeyleri tercih ederim. Bu arada donanım alışverişi doğrudan ABD'den yapılacak o yüzden Türkiye fiyatları gibi gözümü korkutmuyorlar (ama f2.8ler gene de pahalılar).

Kompakt makinadaki çekimler hep açık havada dış mekan çekimi olduğu için konser çekimi ile çok farklı nitelikteler. Canon A95 aynı ayarlarda pek birşey gösteremezdi sanırım...

ekleme:
Az ışıklı ortamlarda fotoğraf denemeleri
buradaki fotoğraflardaki yumuşak ton sahnenin ışıklandırmasından kaynaklanıyor. BAlkonda en önden izlediğim için de tripod kullanma imkanım oldu ve kullandım zaten. Bu resimlerde PS ile parlaklık/karşıtlık ayarlaması da yapılmıştı. Buraya koyduğum örnek foto rastegele seçildi yoksa makinanın az sallandığı fotolar da mevcut ama gene de konularımın elleri bacakları sabit durmuyor

#yalcinaydi' tarafından 26.12.2007 13:52:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Aralık 2007, 13:46 - İp: 212.***.**7.130
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

yalcinaydi;

135 mm odak uzunluğu için 1/2 sn enstantane çok düşük. IS açık olsa bile en fazla 3-4 stopluk bir avantaj sağlar. Halbuki sen bu odak uzunluğu için yaklaşık 7 stop yavaş enstantane kullanmışsın. Kaldı ki bu dediğim hareketsiz konular için geçerli. Sen bu fotoğrafı aynı enstantane değeriyle tripoda da çeksen yine bulanık çıkarcaktı. Her ne kadar bulanık ta olsa bagetlerdeki hareket etkisi yine de güzel olmuş. Bence bu fotoğraf 1/10 sn. de falan çekilmiş olsa güzel olurmuş. Baterist daha net olur ama bagetlerideki hareket etkisi yine de belli olurdu.

Reprosetin sitesinde uyumlu bayonetler arasında Pentax görünmüyor, ben onların yalancısıyım. Hsm olmaması focus yaparken biraz gürültülü çalışmasına yol açar. Gürültü olmaması gereken ortamlarda çalışıyorsanız çok büyük kayıp denilebilir.

Tarih: 26 Aralık 2007, 13:50 - İp: 213.***.**5.242
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Tabii 1/10sn. derken 70-200'le çekildiğini düşünmüştüm ama galiba 28-135'le çekmişsin. Dolayısıyla diyafram sonuna kadar açıkmış ve daha hızlı enstantane kullanma imkanı yokmuş.

Tarih: 26 Aralık 2007, 14:04 - İp: 213.***.**5.242
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Evet28-135'in en açık olduğu noktada, f5.6 ile çektim genelde. Yukarıda da dediğim gibi "TV modda 1/60'da çekim yaptım, ISO 800 olmasına rağmen kopkoyu bir fotoğraf oluştu ve rengarenk ve kocaman kumlanmalarda cabası.", sonuçlar ise cidden korkunç.

İşteki çift çekirdekli işlemci nedense CR2 formatlı RAW'ları aşırı yavaş açıyor, yoksa birkaç fotoğraf seçip göstereceğim.

Tarih: 26 Aralık 2007, 14:08 - İp: 212.***.**7.130