yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Tele Zoom'da F:2. 8 ?

Dün İzmir Sanat organizasyonluğunda Timuçin Şahin konserine gittim. İzmir'de alışık olmadığımız bir Konak trafiği nedeniyle röportaja yetişemedim, prova ve 5. sıradaki koltuğumdan Canon 400D + 28-135IS (f:3.5-5.6) ile çekimler yaptım.

Provada tripod kullandım, önde olduğum ve sahnenin gayet iyi aydınlatılmış olması sayesinde fena olmayan kareler yakaladım ama konser esnasında flaş patlatmaktan nefret ettiğim için özellikle de lens en açık konumdayken ışıksızlıktan pek keskin görüntü elde edemedim ne yazık ki. f:3.5'daki görüntüler iyiyken bu seferde 28mm'de çekildiği için çoook geniş alanı alıyor. ISO400 bile yavaş kalınca sürekli ISO800'de çekim yaptım bu arada. İkinci bölümün başında birkaç pozu flaşla çektim ki onlardaki renkler biraz yapay gelse de en azından görüntüler sabit yakalayabildim.

150 kareden kullanabileceğim 10 kadar çıkabiliyor olması sevindirici. Jazz dergisinin Nisan sayısında yayınlanacağı için Adobe Lightroom ile hepsini RAW çektiğim fotoğrafları albenili hale getirebilirim umarım

Şimdi gelelim Pentax konumuza. Bu makina benim değil, dün emaneten aldım arkadaşımdan ve dolayısıyla makinaya çok hakim değilim, tecrübeli birinin elinde flaş kullanmadan da iyi sonuçlar verebilirdi belki. Ben yazın Pentax ile kendi Dijital SLR'mi almaya niyetliydim de bakınca tele zoom'da 70-200 ayarında f:2.8 lik lens göremedim. Pentax bayonet için böyle bir seçeneğimiz var mı? Bol bol, bu şekilde az ışıklı konser ortamında çekim yapacağım için alım kararımı etkileyebilecek bir durum.

Tarih: 26 Aralık 2007, 09:58 - İp: 212.***.**7.130
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

50mm 1.4 ile illa portre çekeceksin diye bir kural yok ki ben macro çekiyorum mesela..

önemli olan kadraj.. eğer 50mm ile iyi bir kadraj ayarlayabilirsen sahne fotoğrafları için çok avantajın olur.

canon'da 135mm açık diyaframlı lensler var. kadir hocamın dediği gibi prime alırsan daha iyi kalite fotoğraflar alacaksın.. hem küçük hem de noise olayında başarılı bir body kullanıyorsun..

Tarih: 26 Aralık 2007, 14:25 - İp: 85.***.**9.14
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Model - Canon EOS 400D DIGITAL
ExposureTime - 1/60 seconds
FNumber - 5.60
ExposureProgram - Shutter priority
ISOSpeedRatings - 800
MeteringMode - Multi-segment
Flash - Flash not fired, compulsory flash mode
FocalLength - 120 mm (IS AÇIK)
ExposureMode - Auto
White Balance - Auto
SceneCaptureType - Standard

Sonucun buna benzer olacağını tahmin etmiştim ama deneyip sonucu görmek istedim

f:1.4 de odaklanacak alan daha merkezde kalacağı için portre çekimi demiştim, elde SLR makina olunca pratik eksiğim oluyor

#yalcinaydi' tarafından 26.12.2007 14:34:44 tarihinde düzenlendi.

RAW'da çekim yapınca ISO200/400 gibi çekim yapıp Adobe Lightroom'da renkleri açma imkanım olur mu, yani underexposure'u Lightroom'da düzeltebilir miyiz?

#yalcinaydi' tarafından 26.12.2007 14:36:22 tarihinde düzenlendi.
Flash kullanılmış bir örnek:
ExposureTime - 1/60 seconds
FNumber - 5.60
ExposureProgram - Normal program
ISOSpeedRatings - 800
ShutterSpeedValue - 1/60 seconds
ApertureValue - F 5.60
MeteringMode - Partial
Flash - Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode
FocalLength - 135 mm
Flash mode - On + red-eye reduction
Flash activity - Not fired
Flash bias - 0 EV

hız konusunda yapılacak fazla birşey olmayınca harekete odaklanmaktan başka çaremiz olmuyor galiba

ExposureTime - 1/2 seconds
FNumber - 5.60
ExposureMode - Auto
White Balance - Auto
FocalLength - 112 mm

Pentax forumunda Canon konuşuyormuşum gibi hissettim kendimi ama Canoncu değilim sonuçta ben, bu emanet makina

#yalcinaydi' tarafından 26.12.2007 14:47:31 tarihinde düzenlendi.

Aşağıdaki resmi görünce sanırım sorun benim makinayı fazla sabit tutamamda olduğunu düşündüm biran

ExposureTime - 1/8 seconds
FNumber - 5.60
ExposureProgram - Normal program
ISOSpeedRatings - 800
ShutterSpeedValue - 1/8 seconds
ApertureValue - F 5.60
ExposureBiasValue - 0.00
MeteringMode - Partial
FocalLength - 135 mm
ExposureMode - Auto
White Balance - Auto

#yalcinaydi' tarafından 26.12.2007 14:54:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Aralık 2007, 14:33 - İp: 212.***.**7.130
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Yalçın bu gibi konser çekimlerinde fotoğrafı nispeten hareketin az olduğu zamanlarda çekmeye çalış.Mesala çalınan müziği biliyorsan temponun düştüğü zamanlar 800 ıso da dondurulmuş net kareler yakalayabilirsin.
Diğer K100D Süper topiğine işini göreceğini tahmin ettiğim pentax objektiflerin fotoğraflarını yükledim.Bir bak istersen.

Benimde 50-200 kit lens ile çektiğim konser fotoğrafları vardı ama şimdi K10D topiğinin hangi sayfasında bilmiyorum.
İstersen buraya tekrar bir kaç tanesini yükleyebilirim.

Tarih: 28 Aralık 2007, 15:17 - İp: 88.***.**5.36
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Kendimi Pentax sever Canoncu olarak tanımladığım için ve Pentaxçıları tanıdığımdan burada yazıyorum umarım sorun teşkil eden bir durum değildir, başka konu açmadan buradan devam edeceğim zaten.

Favori lensimi buldum: 68$'lık Canon 50mm f:1.8.
dünkü Ayhan Sicimoğlu konserindeki ki Timuçin Şahin'e göre çok daha iyi aydınlatılmıştı. Flaşsız, elde, 50mm f:2.8 1/125'de bol miktarda resim çektim ve bu sefer gerçekten güzel kareler yakaladım 28-135'e hala tam anlamıyla ısınabilmiş değilim, lense daha çok alışmam lazım sanırım. Dün geniş açısı için kullandım, 135mm'de hareketleri yakalayabilecek şekilde hala ışığı ayarlamakta zorlanıyorum. Resim seçme gibi son derece zorlu süreçe geçiyorum şimdi, seçtiklerimi paylaşacağım.

Neden prime/limited lesnler bu kadar pahalı onu da tecrübeyle görmüş oldum.

Bu arada fotoğraf makinam belli oldu:
600YTL'ye çok temiz kullanılmış Canon 400D + 28-135IS USM.
Türkiyede bu ikiliyi almaya kalksanız 2000'den aşağıya alamayacağınıza göre sanırım doğru seçimi yaptığım konusunda herkes hemfikir olacaktır.
Bonkör kankam hibe edecekti ama zengin bir kişi olmadığı için K100D Super için ayırdığım parayı ona vereceğim ve ona üstüne para katıp ABD'den 1399$'a Canon 40D + 18-85 IS USM kit alacağız. Böylece lenslerimizi de gerektiğinde değiştokuş yapabileceğimiz için lens konusunda esnek davranabileceğiz.

Yol haritmam şöyle:
elde: Canon 400D + 28-135 IS USM + kaliteli ve ağır bir tripod
ocakta: Canon 50mm f:1.8
Yazın: Flaş + Canon 70-200 f:4 L USM + Tokina 12-24 f:4
Sonbaharda: Canon 40D + Tamron 200-500 + 1.4X tele conv.

Maaşı makinaya yatıracağım ama dün fotoğraf çekebilmek için nasıl yerlere yattığımı (en sıradaki koltuğu kapatım ve doğrudan yere geçtim), uygun kadraj için (sabit 50m'nin dezavantajı)şekilden şekile girerkenki halimi görseniz bu işten nasıl keyif aldığımı görebilirdiniz, o kadar ki artık resim yapmayı bıraktım Sanırım en çok ne fotoğrafı çekmekten zevk aldığımı da öğrendim, sabit noktadan çekim yapmak sııntılı olsa da konser/etkinlik fotoğrafı. Manzara fotoğrafı da ilgimi çekiyor ama şuan ikinci planda kaldı, zaten dağcılığı da masraflı olduğu için bıraktım.

Önümüzda Ocak sonunda JTI ana sponsorluğunda yapılacak olan
5. ULUSLAR ARARSI JAZZ İZMİR FESTİVALİ ve 23 Ocak-13Şubat arası 5 konser:
H.K.K. CAZIN KARTALLARI ORKESTRASI,
SARP MADEN QUARTET,
ALLAN HARRIS & KEREM GÖRSEV BACK AGAIN PROJECT,
VIKTORIA TOLSTOY,
JTQ JAMES TAYLOR.
İzmirli caz severlere duyurulur

Bu kadar etkinliği 3 ayda bir yayınlanan Jazz dergisindeki 2 sayfalık bölümümüze nasıl sığdıracağız orası da ayrı bir soru işareti

#yalcinaydi' tarafından 07.01.2008 11:53:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ocak 2008, 14:01 - İp: 81.***.**7.20