helioss
helioss (üye)
Mardin / Amatör

Tamron 17-50 Mm

Merhaba , forumlardaki olumlu yorumlardan yola çıkarak yaklaşık bir hafta önce tamron 17-50 mm vc siz lensi sıfır olarak satın aldım. 3-4 gündür deniyorum. Tripotla ve aynı ışık koşullarında çekim yaparak karşılaştırıyorum; fakat 18-55 kit lensimle arada bir keskinlik-netlik farkı göremedim. Daha önce bu lensi kullanmadım ve karşılaştırma yapma şansım yok.Lenste herhangi bir arıza ya da canonla uyum sorunu olup olmadığını nasıl anlarım? yardımlarınız için teşekkürler

Tarih: 21 Haziran 2016, 14:27 - İp: 88.***.**8.101
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Objektifi satınalırken Canon veya Nikon uyumlu olduğunu ya satıcı sorar, ya da siz söyleyeceksiniz.
Siz söylemezseniz satıcı mutlaka sorar ve ona göre verir. Burda sorun olmaz. Yani yanlış lens aldım diye bir durum sözkonusu olmaz. Kaldı ki Canon bayonet Nikon' a, Nikon bayonet de Canon' a zaten uymaz.
Geçelim.
17-50 objektif ile 18-55 kit objektif farkını, yakın çekimlerde, portre, obje çekimlerinde göreceksiniz.
17-50 objektif 2.8 diyaframdan başlar. 2.8 diyaframın ışık toplama gücü 3.5 diyaframlı kit lense göre daha fazladır. Ayrıca yakın çekimde arka planı 2.8 diyaframla çok rahat flulaştırabilirsiniz.
Ama; manzara çekimlerinde, sokak fotografçılığında 18-55 ile 17-50 farkını göremezsiniz.

Tarih: 21 Haziran 2016, 16:43 - İp: 176.***.**9.138
helioss
helioss (üye)
Mardin / Amatör

Merhaba cevabınız için teşekkürler. Canon a uyum sorunu derken kalibrasyondan bahsediyorum. Yoksa aldığım ürün canon uyumlu tabi ki. O gadar da cahil deeelik

Tarih: 21 Haziran 2016, 16:49 - İp: 88.***.**8.101
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Tamron olsun, Sigma olsun, Tokina olsun. veya herhangi bir başka yan sanayi ürünü olsun bu dünya markaları Canon,Nikon,Sony, Pentax gibi yine dünya markası gövdeler için objektif üretirler. Kalibrasyon sorunu veya başka bir uyum sorunu oluşması mümkün değildir.

#ercan43' tarafından 21.06.2016 18:52:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Haziran 2016, 18:51 - İp: 176.***.**9.138
doktor_ramiz
doktor_ramiz (üye)
Ankara / Meraklı

Tamron olsun, Sigma olsun, Tokina olsun. veya herhangi bir başka yan sanayi ürünü olsun bu dünya markaları Canon,Nikon,Sony, Pentax gibi yine dünya markası gövdeler için objektif üretirler. Kalibrasyon sorunu veya başka bir uyum sorunu oluşması mümkün değildir.

ercan bey şahsınıza saygım olmasına rağmen açıkça söylemeliyim ki açıklamalarınız gerçeklerle bağdaşmıyor. Türkiye de lensi aldıktan sonra kötü kopya olduğunu belirterek geri vermek pek adetten değil ama yurtdışında aynı lensi 4 5 kere iade edip yenisi alarak iyi kopyaları edinmek gayet sıradan. Refurbish kopyaları da bizim gibi ülkelerdeki spot piyasadan ucuza alıyoruz. Örneğin sigmaların kalibrasyonunun kötü olduğunu dünya alem biliyor. Bundan fazlasını yazmaya üşeniyorum. Belki zamanı olan bir arkadaş detaylı yazabilir.

helioss af fine tuning konusunu araştırınız. Belki işinize yarar.

Tarih: 22 Haziran 2016, 14:22 - İp: 95.***.**6.110
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

sigmanın odak sapma dertleri dağlara taşlara.. sırf bu yüzden usb dock diye bir alet icat ettiler..

tamronda da olan bir durum bendeki 17-50 de vardı vc siz 70-200 de de vardı.. tamron yeni çıkarttığı yeni nesil lenslere de sigmanın usb dock tarzı bir aletle çıkarttı ki , o da bu dertlerden muzdarip edecek gibi görünüyor kullanıcıları..

ben artık evime nikon lensten başka lens sokmuyorum. tüm fotoğraflarımın netliği mükemmel. en fazla bir defalık af tuning yaparım ondan sonra unuturum.. sigma 30mm 1,4 eski kasa 24mm art ve 35mm art kullandım hepsinde de netleme geziyordu. yani af tuningle ayar yapmama rağmen bir kaç çekim sonra netlemenin hatalı olabildiğini görüyordum.. 17-70 c ve 105mm os sigmalarda sorun yaşamadım ama.

tamron 17-50 ye gelince 2,8 özelliği dışında 18-55 den fazla bir farkı yoktur.. kullandım bu konuda kesin fikrim var.ne demeye efsane edildi bu lens anlayamıyorum..ama sizin sorununuz netleme sorunu mudur lensin keskinliği mi az ona burdan kimse bir şey diyemez..

#kesim00' tarafından 22.06.2016 16:04:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Haziran 2016, 16:03 - İp: 85.***.**1.207
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar,
Ben hiç yurt dışından lens almadım. Refurbished lenslere hiç yaklaşmadım. İkinci el lense hiç itibar etmedim. Hep sıfır satınalarak kullandım. Ben hiç böyle sorunlarla karşılaşmadım.
Ama, yazdıklarınıza göre demekki varmış. Oluyormuş. Sizin yazdıklarınız tabiki doğrudur. Yaşanmış deneyimleriniz sonucu bu yargılara vardığınızı düşünüyorum. Söyleyecek bir şeyim yok. Şaşırdım doğrusu.
Yalnız,
Arkadaşın yazdığı kadarıyla sorununun kalibrasyon olduğunu zannetmiyorum. Lensten beklentiyi fazla yüksek tuttuğunu tahmin ettim.
Sitede Tamron 17-50 f2,8 lensle çekilmiş fotografları dikkatlice incelemesini tavsiye ederim.
Sizlerin de öneriniz varsa arkadaşa yardımcı olun. Selamlar...

Tarih: 22 Haziran 2016, 16:38 - İp: 176.***.**9.138
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Makina ne belirtilmemiş ama 24Mp giriş sınıfı DX bir makina ( D3300 ) için DxOMark en keskin/kaliteli lensler listesi :

TIKLAYIN

Ustten hemen sağını tıklarsanız da ekonomik/standard olanların sıralaması.

Tamron 17-50mm'in yerini görebilirsiniz. Canon uzerinde de farklı olmaması gerekir.

Kalibrasyon sorunu, Nikon/Canon olsun olmasın tüm lenslerde var maalesef. Ama ilk bakmanız gereken yer kendiniz, çekim/fokus tekniğiniz/ayarlarınız...Belki de biraz fazla olan beklentiniz ( her yeni lens alan deneyimsiz kullanıcı, müthiş farklar - mucizeler - bekler genelde ) .

#Paperman' tarafından 22.06.2016 17:28:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Haziran 2016, 17:22 - İp: 108.***.**5.85
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

ben makro ve yakın plan portre çekmeyi severim. ayrıca dar net alan kullanmayı da.. bu sebeple doğru netleme ve af tuning benim üzerinde çok durduğum bir konu.. odak sapmasına pek tahammül edemiyorum.. bazı insanlar odak sapmasından haberi bile olmadan yaşayıp gidiyor. ama önemli bir konu.

özellikle lenslerin keskinliği açısından.. daha keskin olsun diye daha pahallı lens peşine düşenlerin bir kısmı aslında netleme konusunda sıkıntı yaşadığının farkında değil.

Tarih: 22 Haziran 2016, 18:06 - İp: 212.***.**7.55
helioss
helioss (üye)
Mardin / Amatör

Merhaba arkadaşlar cevaplar icin teşekkürler. Lenste herhangi bir kalibrasyon sorunu yok. Evde uzun uzun denemeler yaptım. Sanırım beklentim yüksekti lensle alakalı. Yavas yavas alışıyorum lense.

Tarih: 26 Haziran 2016, 23:54 - İp: 37.***.**4.198
siparisium
siparisium (üye)
İstanbul / Firma

Neden Sigma 17-50mm F2.8 DC OS HSM titreşim engelleyicili almadın onun performansı çok iyi

Tarih: 29 Haziran 2016, 11:39 - İp: 88.***.**5.117
  • 1