ozcanozturk78
ozcanozturk78 (üye)
Ankara / Amatör

Tamron 17-50

öncelikle herkese selamlar ben yeni Tamron AF17-50mm F/2.8 Di-II LD Aspherical aldım makinemde canon 550 d üzerindeki lens 18-55 di yanlız ben böyle çekilen fotografların cam gibi olmasını istiyordum bu yüzdende bütçem el verdiği doğrultuda yukarıda belirttiğim lensi aldım ancak ben mi hata yapıyorum yoksa 18-55 bile bu lensten daha iyi anlayamadım ne renkleri ne de netliği içime sinmedi açıkcası bu lensi kullananan bilen arkadaşlar varsa kısada olsa yorum yaparlarsa çok sevinirim. Teşekürler...

Tarih: 29 Eylül 2011, 18:31 - İp: 78.***.**7.173
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Renkler sarımtrak mı?

Tarih: 29 Eylül 2011, 18:58 - İp: 95.***.**4.246
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"çekilen fotografların cam gibi olmasını istiyordum "

Öncelikle beklentinin yanlış olduğunu belirtmek isterim. Temiz/berrak/cam gibi görüntü bir tek lense değil , ISO gibi çekim değerlerinize/sensöre/ortama/ışığa da bağlıdır . Tamron 17-50 f2.8 de daha iyi bir lens olmasına rağmen avantajları farklı yönlerdedir , mesela f2.8 sabit diyaframındadır .

Keskinlik olarak da Tamron, Canon kit lensinden çok az daha iyidir muhtemelen ama ilk bakışta bariz bir ayırım yapabileceğinizi , farkı görebileceğinizi sanmam .

$700'lük Tamron değil , $2000'lik Canon L serisi benzer aralıkta bir lens alsanız da sonuç değişmeyecektir zira zaten 550D'nin sensör çözünürlük kapasitesi ile sınırlısınız . Yani diyelim makina sensörünüz en fazla 50 çizgi/mm görüyor - o sebeple 65 çizgi/mm gösteren lens takmanın faydası yok . ( keskinlik/çözünürlük açısından konuşuyorum sadece )

Çoğu kit lens , beraber satıldığı makinanın sensör çözünürlüğüne yetecek, en azından çok yaklaşacak kapasitede . DxoLabs gibi siteler var - lensleri takılacağı makina üzerindeki performanslarıyla beraber değerlendiren ; ilerde lens alırken bakmanızda fayda olabilir .

Örnek olarak sizdeki 2 lensin performansı aşağıda - değerlendirme puanına dikkat ( yandı paralar ) 550 D üzerinde bu 2 lens test edilmediğinden , aynı sensörü kullanan 7D'ninkini seçili .

TIKLAYIN

Tarih: 29 Eylül 2011, 21:43 - İp: 96.***.**4.180
ozcanozturk78
ozcanozturk78 (üye)
Ankara / Amatör

yapma yaa Uğur abi ne kadar param varsa bu lense verdim...abi belkide ışığı ve ortamı ayarlayamıyorum dur...

Tarih: 29 Eylül 2011, 22:52 - İp: 78.***.**7.173
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

cam gibi goruntu mükemmel ışıkla alakalı bir durum.
aynı sekilde iso ile
aynı sekilde cekim kosulları diyafram enstantane hızı gibi ayarlar ile.

renkler sarıya yakın cıkıyor diye biliyorum bu lenste, normaldir.

ama cam gibi goruntu istiyor ve alamıyorsanız yukarıda saydıgım kosullardan biri veya bırkacında sorun vardır.

Tarih: 30 Eylül 2011, 00:31 - İp: 88.***.**8.140
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

@ozcanturk,

Tamron 17-50mm kötü demedim ; parasını da hak ediyordur diğer yönlerden .Benim de aklımdan geçirdiğim bir lenstir arada bir. Sen de artık o yönlerdeki avantajına bakacaksın

Tarih: 30 Eylül 2011, 02:02 - İp: 96.***.**4.180
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

en iyi makineyi ve lensi alsanız dahi,

fotoğrafçılığın bir takım kurallarını ve tekniklerini doğru bir şekilde yerine getiremediğiniz takdirde iyi sonuç alamazsınız.

bazı temel bilgiler olsa dahi işin içine girdiğiniz zaman ilerledikçe göreceksiniz ki binbir türlü çeşit kural ve teknik varmış..

teknik ve kural dediğimiz şey sizin aklınızda nasıl bir görüntü çekmek istediğinizle alakalıdır da biraz. zor kareler zor işlerdir. her çalışmada bazen farklı metot kullanılabilir.

sokakta gündüz vakti duran birisinin cam gibi çekilmesiyle, cam gibi karınca çekmek yada konserde cam gibi solist fotoğrafı çekmek aynı anlamlara gelmez. hepsi farklıdır.

ayrıca papermanın dediği gibi bazen de donanım yetmezliği sizi kısıtlar

Tarih: 30 Eylül 2011, 09:53 - İp: 88.***.**5.15
tekin1923
tekin1923 (üye)
Sakarya / Amatör

Tamron AF17-50mm F/2.8 Di-II LD iki farklı versiyonu var diye biliyorum. titreşim engelleme sistemi olmayanından aldıysanız belkide onun için sorun yaşıyorsunuz. muhtemelen kit lensinizde titreşim engelleme vardır.

Tarih: 30 Eylül 2011, 13:35 - İp: 88.***.**1.189
ozcanozturk78
ozcanozturk78 (üye)
Ankara / Amatör

evet bendekinde titreşim engelleme yok.. Ama okuduğum forumlarda bu lensin diğerine göre daha keskin sonuçlar verdiği yazıyordu genelde

Tarih: 30 Eylül 2011, 19:08 - İp: 78.***.**8.52
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Lens iyi bir lenstir. 2.8 ve macrosuyla yabana atılacak bir lens değil.
Sizin probleminiz bence lensten değil, makinadan kaynaklanıyor herhalde.
Titreşim önleme özelliği 17-50 aralıkta çok önemli olmaz. Kafaya takmayın...

Tarih: 30 Eylül 2011, 21:49 - İp: 82.***.**8.100
ozcanozturk78
ozcanozturk78 (üye)
Ankara / Amatör

Ercan Abi bunda macro varmı abi ben yok diye biliyorum ama ...ilgine tşkler abi

Tarih: 30 Eylül 2011, 22:22 - İp: 78.***.**8.52