ihsanb
ihsanb (üye)
İstanbul / Amatör

Tamron 17-50

İki ay kadar önce D80 18-135 aldım. 20 yıl önce babamın sınıf geçme hediyesi diye aldığı, basit bir ikinci el Mamiya'dan sonra ilk ciddi makinem. 20 yıl önceki sınırlı tecrübemi saymazsanız, henüz hobi fotoğrafçılığının çok başındayım. Nikon 17-55'e 3 katı para vermek yerine, bütün internet sitelerinde, daha keskin, kontrastı yüksek ve sabit 2.8 dendiğinden, ilaveten yurtdışından Tamron 17-50 aldım. Renkler daha canlı, kontrast yüksek olsa da, 18-135'e göre AF problemi var gibi geldi bana. 18-135'te aynı resim ve kadarajda daha fazla kırmızı kutu yanarak AF yaparken, 17-50'de kırmızı kutu sayısı daha az ve 18-135'e göre, örneğin iç çekimlerde yarım mt arkadaki obje bile daha bulanık. F'i azaltınca bile pek bir şey değişmiyor. Objektif üzerindeki pin sayısı da 18-135'ten az.

Ayrıca sabit 2.8 olduğundan A modunda 17mm/2.8'de çekim yapıp, sonra 50mm'ye geçince resimdeki ışık çok fazla artıyor. Diğer manuel modlarda da durum aynı. Her seferinde de mm'yi arttırınca F'le veya E/V ile oynamak eziyet.

Son olarak köşelerde de kararma var. Yukarıda da belirttiğim gibi, henüz fotoğraf işinden pek fazla anlamadığımdan acaba 18-135'ten sonra 17-50'de öğrenilmesi gerekenler mi var, ben mi bir yanlış yapıyorum? Yorumlarınızı rica edebilir miyim? Teşekkürler,

Tarih: 15 Nisan 2007, 21:10 - İp: 85.***.**0.207
havatemiz
havatemiz (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Tamron 17-50 editorlerden, kullanicilardan pek cok odul almis , hakkinda surekli iyi yorumlarin yapildigi bir lens. Ben de bunlara dayanarak yurt disina siparis verdim. Testlerde ise nikon'dan sonra en iyi lens olarak gozukuyor.

Tarih: 16 Nisan 2007, 19:57 - İp: 88.***.**6.93
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

"18-135'te aynı resim ve kadarajda daha fazla kırmızı kutu yanarak AF yaparken, 17-50'de kırmızı kutu sayısı daha az ve 18-135'e göre, örneğin iç çekimlerde yarım mt arkadaki obje bile daha bulanık"

açık diyafram alan derinliğini düşürür, sanırım 2.8 diyaframda daha az net nokta buluyorsunuz, bu son derece normal.

"Ayrıca sabit 2.8 olduğundan A modunda 17mm/2.8'de çekim yapıp, sonra 50mm'ye geçince resimdeki ışık çok fazla artıyor. Diğer manuel modlarda da durum aynı. Her seferinde de mm'yi arttırınca F'le veya E/V ile oynamak eziyet."

Burada ne demek istediğinizi pek anlamadım.

"Son olarak köşelerde de kararma var".

filtre kullanıyormusunuz ? kullanıyorsanız çıkarıp tekrar deneyin.

Tarih: 16 Nisan 2007, 21:06 - İp: 85.***.**2.83
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Bu lensten ben de aldım ve gayet memnunum. Ama sormak istediğim birşey var. Bu lens APS-C sensörlü makineler için mi üretilmiştir yoksa FullFrame makinelere uyumlu mudur?

Ve bu arada bu lensin ya da başka bir lensin FullFrame makinelere uyumlu olup olmadığını nerden anlayabiliriz?

Tarih: 21 Aralık 2007, 03:10 - İp: 88.***.**4.110
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Özgür bey Tamron 17-50 FF uyumlu değil.Yani APS-C için üretilmiş bir lenstir..
www.slrgear.com sitesini ziyaret edin.orda günümüzdeki tüm lenslerin teknik özelliklerini ve de bu özellikler içinde FF yada APS-C uyumlu olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Tarih: 21 Aralık 2007, 12:09 - İp: 88.***.**4.3
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Teşekkür ederim aeron, verdiğin link birçok konuda işime yarayacak. Ancak benim öğrenmek istediğim şey, objektiflerde hangi özellik, o objektifin FF uyumlu olup olmadığı konusunda bir ipucu verebilir?.. Çünkü açık açık yazmıyor FF uyumludur ya da değildir diye. Yine de teşekkür ederim ilgilendiğin için..

Tarih: 21 Aralık 2007, 14:58 - İp: 88.***.**7.173
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

özgür bey bazı lens üreticileri lensin resmi ismindeki ızantılarda belirledikleri harflerden oluşan kodlarla o lensin FF uyumlu olup olmadığını belirtirlerken bazı lens markalarında ise böyle bir uygulama olmuyor..yani tamamen firmanın tercih meselesi.mesela Canon'larda EF kodlu lensler FF uyumlu iken EF-S kodlu lensler FF uyumlu değiller.Yine benzer şekilde Sigma'sa DG kodlu lensler FF uyumlu iken DC kodlu lensler FF uyumlu değiller.Tabii bu şekilde dediğim gibi belirtmeyen markalar da var ama lensin üzerinde yazmasa da herhangi bi lensin FF uyumlu olup olmadığını öğrenmek internet sayesinde çok kolay..

Tarih: 21 Aralık 2007, 15:26 - İp: 88.***.**4.3
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Bilgiler için çok teşekkür ederim aeron. Sık sık ihtiyaç duyacağım bir bilgiydi benim için. Hoşçakalın..

Tarih: 21 Aralık 2007, 17:35 - İp: 88.***.**2.50
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

tamron sigma gibi markalarda kalite koltrol konusunda sıkıntıdan bahsederler bir ürün diğerini tutmaz bu yönde çok eleştiri var yabancı forumlarda garantili aldıysanız bir baktırmanızı öneririm açıklamalarınızda tutarsız tenik eksiklik yansıtan bir söz yok derdinizi inlatmışsınız önce garanti kapsamında bir kontrol ettirin gerekirse değiştirin

buj arada ben de 17-35 spot aldım şansıma iyi çıktı şimdi canon L ya da nikon d sınıfı güzel bir lensim var ama aynı kaliteyi daha ucuza alma adına yapılan bu iş bir kumardır kumar olmasın istiyorsanz orjinaline para vermeniz gerekir.

aradaki fiyat farkını risk yönetimi olarak kabul edin ve bu riske girmeyi tartışıp sonra işe girişin. forumlar bilgi verir ama kutsal bilgi kaynağı değildir. kendi mantık ve kararınız son rolü oynamalı. lafımın sonları direk sizin konunuzla ilgili değil kusura bakmayın yeri gelmişken içimi de dökeyim dedim.

Tarih: 14 Mart 2008, 09:47 - İp: 88.***.**2.161
  • 1