panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony 75-300 Lens İncelemesi

Sony DSLR kullanan tüm arkadaşların izlemesini umduğum bir topic..
Tabii diğer marka kullanan arkadaşlara da açıktır topiğimiz, fikir beyan ederlerse sevinirim

Bugün kendime SONY 75-300 lens aldım. Ama çok tecrübelerden geçerek bu sonuca vardım. Birçok tele lens gördüm, denedim.
Sony DSLR kullanan tüm arkadaşlar.. Eğer tele lens alacaksanız, bu lensi size gönül rahatlığıyla öneriyorum. Fiyat-performans olarak EN İYİ LENS diyebilirim.
Tabii ki, SONY'nin G serisi lenslerini saymıyorum, onlar üst sınıf ve aşırı pahalı..

NOTLAR:

1- Tele lensler genelde açık diyaframda iyi sonuç veremiyor.
Ama bu lenste, açık diyaframlarda keskinlik çok tatminkar.. F:8 gibi değerlerde ise daha uçuyor keskinlik..
Oysa sigma 70-300 apo lens mesela, açık diyaframda berbattı. Kısıkta ise, "eh işte.."

2- Renkleri çok güzel ayırt ediyor ve müthiş güzel renkler veriyor.

3- 300mm full zoomda, çok hızlı netleyemiyor, ama diğerleriyle kıyaslarsak daha hızlı olduğunu söyleyebilirim. 75-150mm arası ise netleme hızı bence iyi..

4- Sizi yormayacak, üzmeyecek kadar hafif bir lens.. sınıfının en hafifi sanırım
Velhasıl, SONY kullanan, bu lense sahip olmalı diyorum..

Başlığa, hiç müdahelesiz, makineden çıktığı gibi doğal bir fotoğraf ekleyelim..

İŞTE AÇIK DİYAFRAM ve İŞTE SONY KALİTESİ:

F: 5.6
180mm
1/320
iso 100

NOT:

Eklediğim tüm fotoğrafları tıklayıp büyüttükten sonra, ikinci bir kez daha tıklayıp büyütünüz.
Yoksa keskin görünmez fotoğraf..

#panctom' tarafından 18.05.2009 03:16:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2009, 01:14 - İp: 88.***.**6.168
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

buenasivassc, hayırlı olsun.
inan ki, o fiyata alınabilecek en iyi tele lens bu..

----------------------

75-300 Tele çekimlerinin gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Olayı fiyat-performans olarak düşünmek lazım bir yerde..
Bu fiyatlardaki lenslerle kıyas yapıyorum ve sony 75-300 en iyisi fikrimce..

İşte bir kanıt.. Açık diyaframda sony çok iyi demiştim.
Bu konunun başlık kısmına eklediğim İrem'in portresinin şimdi %100 kropunu ekliyorum.
Hem de bu krop f:5.6 diyaframlı, bunu unutmayın.

bir de f:8 gibi çekmiş olsaydım, keskinlik daha fazla olacaktı.

işte o fotonun %100 krobu.. Makineden çıktığı haliyle, müdahelesiz:

#panctom' tarafından 18.05.2009 14:45:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 03:41 - İp: 88.***.**6.213
munzo
munzo (üye)
Yurtdışı / Meraklı

sony 75-300 objektif almak isteyenler, şu an gitti gidiyorda uygun bir fiyatlı sıfır olduğu söylenen bir ürün var. ilgilenenler bakabilir.link burada

#munzo' tarafından 18.05.2009 15:45:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 15:38 - İp: 95.***.**7.11
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ben bu "sony 75-300" için bir-iki satır karalamak istiyorum.

Eskiden A100 ile kullanırken bu lensi, o zamanlar hatanın bende olduğunu artık tescilledim.
bu lensle o dönemler, ya uygunsuz ışıkta, ya hatalı pozlama, ya da yüksek isoda çekimler yapmışım ve verim alamamışım.
Yüksek isoda A100 çok kötüydü zaten.. Şimdi A300 ile yüksek isoda da iyi sonuç alıyorum.

Gecen yaz, SİGMA APO MACRO'yu herkese önerdim, kendim de aldım hatta..
Tamam kötü değil, fiyatına göre tabii ki iyi.. Özellikle o fiyata makro çekmek için çok ideal..
ama SONY 75-300 çok bariz daha kaliteli..
Kendim de sigma almıştım ve sattım. Bu yüzden bana kızan varsa, lütfen hakkını helal etsin

Sigmadan BARİZ daha kaliteli olan, SONY 75-300 lensi bilseydim kendim de alır, size de tavsiye ederdim.

Bu lens, bu fiyata BEDAVA satılıyor. Bence orta değil, ÜST kategoriye konmalı..
Özellikle görüntü kalitesi itibarıyla..
tek eksiği:
direkt 300mm ye alıp netleme yapmaya kalkarsanız, biraz ağır netleyebiliyor ışığa göre..
Ama kısık zoomda netleyip, çıkarsanız, o zaman sorun yok..

Ben BU LENSİ ŞİDDETLE ÖNERİYORUM tüm SONY cilere..

a300 ve 75-300.. Hafif Kontrast ayarı yapıldı. fotoğrafların keskin görünmesi için açtıktan sonra bir kez daha tıklamayı unutmayalım

Tarih: 26 Mayıs 2009, 03:54 - İp: 88.***.**6.213
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

salı gününden sonra bir süre yokum buralarda.. (en az 15 gün))
2-3 kare yükleyelim o yüzden

shadow-highlight uygulanmış 2 foto..
75-300 ile..

Ve ters ışığa karşı full zoom..

Tarih: 26 Mayıs 2009, 04:17 - İp: 88.***.**6.213
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

75-300 martısı

Tarih: 29 Haziran 2009, 15:36 - İp: 85.***.**7.34
furkank
furkank (üye)
Yurtdışı / Amatör

sayin panctom, gecen sene saatlerce senin yazilarini okuduktan sonra a300 u aldim. gayet te iyi etmisim , neyse esas sorum lens??

bende orjinal 18-70 var ben 75-300 dusunuyodum ama bana dedilerki 18-200mm al 18 den yani genisten 200 e senin isini gorur. ne dersin dogru mu ama 18-200 ler pahali yaa.

ben hala 75-300 taraftariyim nasil olsa bi genis aci gibi kullanabilecegim lens var buda zoom olsun..

Tarih: 12 Temmuz 2009, 06:44 - İp: 96.***.**5.13
saintmrt
saintmrt (üye)
Kastamonu / Amatör

Peki bu lensi en uygun fiyatla nereden alabiliriz..

Tarih: 9 Kasım 2009, 12:01 - İp: 88.***.**8.13
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

saintmert, bu konuyu okuyorsun ve hala "sigma apo'mu alsam, ne alsam" diye konu açıyorsun
pes yani..
e sen bilirsin

furkank, çok uzun zaman olmuş. yazını görmedim, özür dilerim.
eğer hala almadıysan, 18-200 lensi pek önermiyorum şahsen..
75-300, zoomda daha kalitelidir.

#panctom' tarafından 10.11.2009 19:49:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2009, 18:34 - İp: 88.***.**1.77
saintmrt
saintmrt (üye)
Kastamonu / Amatör

Sorumun cevabı olmasada en azından bir cvp verdiğin için teşekkür ederim panctom
Evet haklısın bu konuyu sonuna kadar okudum,fotoğrafları inceledim..Aynı zamanda sigmayla çekilmiş fotolarıda inceledim.O da hoşuma gitti..Ben pro. değilim o yüzden çok aşırı bir beklentim yok..Sadece çok büyük bi yanılgıya düşmemek için bir konu açtım..Çünkü 75-300 aradığımla ilgili bir ilanım vardı..Bazı kullanıcılar ellerindeki objektiflerini bana tavsiye ettiler.Bende büyük bir hata yapıp sormuş bulundum..Affedin artık..

Aslında zaten burada niyetimi belli edip en uygun nerden bulacağımı sormuştum ama malesef yanıt gelmedi.İşin doğrusu alışveriş sitelerinde sıfır 75-300 bulamadım.Bulduğum sitelerse hiç adını duymadığım ve güvenemediğim sitelerdi.Her neyse bulursam sony alacağım bulamazsam bekleyeceğim biraz daha..

#saintmrt' tarafından 12.11.2009 23:20:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Kasım 2009, 23:19 - İp: 88.***.**7.113
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

görmüş olduğun sigma fotoğrafları, bu lensin yapabildiği en uç noktadır. ayrıca fotoğrafçının katkısı eklenmiştir. ve ayrıca PC düzenlemesi iyi yapılmıştır.
sigmanın eksi yönlerini tabii ki fotoğraflarda göremezsin. çünkü herkes en iyi çekilmiş fotoğrafı seçer ve ekler sitelere.. kötü olanları paylaşmazlar.

önemli olan bu lensi kullananların izlenimleridir. ben de bunları anlattım zaten, eksi ve artı yönlerini söyledim.

sony 75-300, nerden bulacağını bilemediğimiz için birşey yazamadık.
ben bir nf üyesinden aldım.
sony shoplarda var ama pahalı.. spot piyasayı araştırmaktan baska yol yok..

başarılar..

Tarih: 13 Kasım 2009, 12:04 - İp: 88.***.**4.38