ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Sigma Ex 24-70 Dg F/2,8

Merhaba arkadaşlar.

Şimdiye kadar Canon yerine diğer marka , uyumlu lens konusuna hep soğuk bakmıştım.
Canon da 2,8 açıklığa ulaşan lens alamayınca karşıma çıkan bir sigma"yı alıp göreyim dedim.

Önce ilk çekimlerimi hep 2,8 denedim. ilk testler, hayalkırıklığı. neredeyse fokus belli değil denecek.
Akşam, bir gurup arkadaşı 580EX flaş ile çekmeyi denedim. 15 kareden ikisi net. AF yavaş ve başarısız.

Aynı ortamda 30D makineme 70-200 is takıp ve epeyce geriye çekilerek yaptığım çekimlerde hiç kusurlu yok. Bir pozda AF noktası boşlukta arka planda kalmış, netlik orada tamam.

Başarısızlığı görünce Lense kızmadım. Muhakkak ya kusurluyum ya kullanım alanı doğru değil dedim.

Hafta başında bir arkadaşımın stüdyosuna gidip 4600 Kelwin sabit paraflaş ve 16 diyaframla Raw+jpg large 2 şer portre ve boy fotoğraf çekip, 3 ayrı lensi kıyasladık.
Aslında daha keskin olmasını beklediğim, Tamron 28-75 f/2,8 oldukça bariz soft sonuçlar verdi.
Sigmanın fotoğrafları, keskin ve renkleri canlı.
Üçüncü test ettiğimiz lens, EF 85mm f1,8 idi. En güzel sonuçlar da onundu.
(Bütün test çekimlerinde f/16 kullanıldı)

Diyafram bu kadar kapandıktan sonra sanırım kit lensler de fazla geride kalmayacak.

Sigma, Karanlıkta AF kötü ve yavaş, manuel kullanımda ve stüdyoda iyi.Ünlü Tamron , stüdyoda soft. En basit Canon stüdyo lensi, pekiyi.

Sigma 24-70 2,8 kullanıp olumlu sonuç alan arkadaşlarımızın deneyimlerini ve paylaşmalarını bekliyorum.

Saygılarımla

Tarih: 18 Ağustos 2007, 23:35 - İp: 77.***.**2.60
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Özcan bey.. Selamlar.. tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim.. stüdyoda iki makine ile çalışıp birinde 85mm f1.8 i düşünüyordum.. prime lensle çalışmayı uzun zamndır istememe rağmen ekonomik gerekçelerle yapamadım.. nasip.. bakalım...

Tarih: 19 Ağustos 2007, 11:55 - İp: 85.***.**5.56
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Mete bey, Merhaba.
Ben sadece tam emekliyim. Ticari hiç bir faaliyetim yok.
Bu sıralar kalan son zevkim foto donanım.

Acil ihtiyacım olmadığından yavaş yavaş karşıma çıktıkça bir şeyler toparlıyorum.

Öğrenmenin yaşı ve sonu yok.

Donanım birikse de galeri o ölçüde büyümüyor. Bıkmamak için hırsa kapılmıyorum.

Mesleğinizde başarılar ve Sağlık diliyorum.

#ocant35' tarafından 21.08.2007 20:40:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ağustos 2007, 19:57 - İp: 86.***.**2.220
sigmafoto
sigmafoto (üye)
İstanbul / Firma

Merhabalar
24-70mm F2.8 EX DG MACRO lenste tele-makro mekanizması kullnılmakta bu sebeple focus hızında (özellikle ışığın yetersiz olduğu durumlarda) yavaşlamalar rastlanıyor. Ancak bu lens üretim amacı olarak Makro çekimi de kapsadığı için buna yapılacak bir şey yok.
Ama nerede ise aynı özelliklere sahip ancak tele-makro modu bulunmayan 28-70 F:2.8EX DG lens aynı kullanıcıların yaptığı yorumlarda yaklaşık aynı keskinlik ve parlaklık seviyesinde çok daha hızlı netlik yapabilme özeliğine sahip.
Stüdyoda kullanan arkadaşlarımla yaptığımız denemelerde 28-70 lensin 24-70 lensten daha performanslı olduğunu gözlemledik.
İyi günler diliyorum.

Tarih: 24 Ağustos 2007, 10:54 - İp: 213.***.**7.138
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba,
benim test ettiğim lens, 24-70 in eski modeli , makro olmayanıydı.
Bir uygun zamanda Canon un ucuz 24-85 iyle de karşılaştıracağız.

Saygılar.

Tarih: 25 Ağustos 2007, 11:14 - İp: 88.***.**8.40
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

selamlar yaklaşık 5 aydır sigma 24-70 f/2,8'i 20D'de kullanıyorum. özetle söylemek gerekirse ki, zaten sigmafotoda bunu belirtmiş, f/2,8 diyafram açıklığında lensin performansı tatmin edici düzeyde değil. farklı yönlerden gelen ışıklarda patlamalara ve fokus hızında yavaşlamalar can sıkıcı. ama gelgelelim bu tüm açık diyaframlı lenslerin karakteristik özelliği nerdeyse; en açık diyaframda keskinlik kaybı. bunun dışında gövde kalitesi ve f/5,6'nın üzerindeki değerlerde kalitesini ortaya koyan bir lens. E zaten muadili olan canon 24-70 ile arasındaki fiyat farkını gözetirsek bu kadarı olur diyorsunuz. farklı kaynaklardan gelen ışıklarda en açık diyaframda yaptığı patlamalar dışında ben oldukça memnunum diyebilirim

Tarih: 31 Ağustos 2007, 15:47 - İp: 88.***.**9.138
  • 1