k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Sigma 70-300 Dg Macro Ve Apo Macro

Arkadaslar,

sigma 70-300 dg macro lens kullanıyorum... sirkecide 250-300 ytl civarında satılıyor...aynı sigma 70-300 apo macro diyince 450-500 YTL oluyor.. simdi teknik olarak apo macronun dg macrodan farkı nedir? bu farkı vermeye deger mi? Apo lenslerin daha kaliteli oldugu bir gercek... ancak aradaki fark 2 kat olunca insan düşünüyor....bilgi icin simdiden tesekkurr...

Tarih: 23 Temmuz 2007, 09:28 - İp: 81.***.**5.133
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba,
Lens konusunda en ufak kalite farkı ve özellik , hemen fiyatlar katlanır.
Aynı özellikleri beyaz "L" canon eşdeğeri lenste arasanız, acaba kaç kat ödersiniz?
Apo farkı için ödemewniz normal.
Beyaz canon,"L" için fiyat öğrenin.
O da değmese kimseye malını satamaz.
is ve L lenslerde kullanılan tekniklerin üretilmesi, epeyce pahalıya malolsa da ff. makineler için daha da ileri özellikler halen gelişmeyi sürdürüyor.
O uçuk seviyeden önce Canon EF 70-300 is usm var. Amerikada 530$ Türkiyede 800 ytlden itibaren bulunabiliyor.
O lens herhalde hepsinden güzel olur. is'in tadını ve kullanıma kattığı pratikliği denemeden anlayamazsınız.
Kesin Apo DG den fazla kullanım avantajı sağlar.
Bir arkadaşınızda her ikisini görüp, kullanım farkını görmeden boşa masraf etmeyin.

Saygılarımla.

Tarih: 23 Temmuz 2007, 17:25 - İp: 81.***.**4.149
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

ben nikon kullanıyorum. öncelikle bilgilendirici cevabınız icin cok tesekkur ediyorum..aslında kullanım amacına gore lens almak en dogrusu... dediginize sonuna kadar katılıyorum... aslında 1 kere alıp, IS ve APO osellikli bir objektife para vermek en guzeli...tekrar tesekkur ediyorum...

Tarih: 23 Temmuz 2007, 23:22 - İp: 88.***.**5.34
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Sigmanın türkiye sitesi sanıyorum reproset'te sigma lensler ile ilgili kısaltmaların anlamlarını detaylıca okuyabilirsiniz, kısaca bir lens teknolojisi olarak APO olan lensleri daha gelişmiş lensler, renk sapmalarını en az indiren teknolojisinin adı, e fiyatına da buna göre fark istiyor adamlar ...

Tarih: 24 Temmuz 2007, 17:44 - İp: 212.***.**1.146
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

Ya palavra ya bu Vivitar Sigma Tamron her şeye Apo falan yazıyor öle nerede 250 USD ye APO bjektif APO yazanların hepside chromatic oberation yapıyor az da olsa yapıyor tam apo değil yani

Tarih: 31 Temmuz 2007, 10:47 - İp: 85.***.**9.240
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Ben sigma 70-300 apo 'yu kullandım ama sevmedim.

Tek artısı makrosu...

Gün ışığındaki performansı tamam...

Ama ışık azalmaya başlayınca felaket oluyor.

Auto focus imkansız hale geliyor.

Lens sürekli ileri geri gidip gelip netlik noktaları aramaya başlıyor ama olmuyor olmuyor.
Manuel netlemeyle yakalarsanız belki bişeyler oluyor.

Diyorsanız ki ben sürekli gündüz ve dış çekim yaparım o zaman fiyatına göre makul bir lenstir Apo olanı...

Apo olmayanla fark ise daha gerçek renkler ve ışık olarak belirtiyor üreticisi...

Şu bir gerçek ki hangi lens olursa olsun bilinçli kullanımla harikalar yaratabiliyor...Şirketlerin pazarlama stratejileri gereği lens isimlerinin sonlarına bir takım ibareler koyarak fiyat artırımına girmesi doğal...

En akıllıcası adı geçen lensleri deneyerek karar vermektir.

Tarih: 2 Ağustos 2007, 19:22 - İp: 88.***.**8.176
arowana
arowana (üye)
İstanbul / Amatör

Selam...

Ben de Sigma 70-300 APO kullanıyorum. Fena bir lens değil ama denediğim Canon 70-300 IS USM nin yanında çok zayıf kalıyor. APO eklentisi bildiğim kadarıyla APOCHOROMATIC lens kaplamasını ifade ediyor. Işık kırılmaları konusunda standardın daha üzerinde performas sağlıyor sanırım. Fakat Canon biraz pahalı olsa da bence düşünülmesi gereken o. IS özelliği çok faydalı ve odaklama çok hızlı. Tabii Canon'un fiyatına çıkınca da 1.000 $civarında Sigma 80-400 OS çıkıyor karşımıza ve o çok iyi bir lens (Boyutları Hariç). Ben de şu anda Sigma 80-400 OS veya Canon 100-400 L IS arasında karar vermeye çalışıyorum almak için...

Saygılarıma...

Tarih: 4 Ağustos 2007, 16:29 - İp: 88.***.**8.250
  • 1