salihbaba
salihbaba (üye)
Erzurum / Amatör

Sıgma 24-70 2,8 Ex Dg Macro

Mehabala arkadaşlar. Canon EOS 1n ve Canon EOS 30D de kullanmak için 2,8 objektif arıyorum. Araştırmalarımda SIGMA 24-70 2,8 EX DG Macro objektif bana ideal geldi. Bir de sizlerin fikrini almak istiyorum. Bu objektif yukaroda yazdığım makinalarla uyum sorunu yaratır mı? Kalite olarak nasıl bir objektiftir? Fiyat/performans olarak uygun mudur? Bunun haricinde bu iki makina ile kullanabileceğim başka 2,8 objektif önerileriniz varsa yazar mısınız? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Tarih: 29 Temmuz 2006, 13:24 - İp: 85.***.**2.97
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Canon 24-70 f/2,8 L var oldukça kaliteli ancak pahalı bir objektif.Birde yeni çıkan EF-s 17-55 f/2,8 IS USM ama Eos 1n uyumlu değil,Sadece Eos 30D,350D,300D,20D uyumlu.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 13:49 - İp: 85.***.**3.100
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Fiyat performans oranı gayet yüksek söylediğiniz iki makinayada uyacak ancak 30D de fokal çarpan sebebiyle daha dar açı verecek bir lenstir.

Tarih: 30 Temmuz 2006, 19:40 - İp: 85.***.**1.200
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Selam,
bu lensi 3-4 aydır benim eos350d ile kullaniyorum.
Fiyat olarak canon rakibi ile arasında çok ciddi fark olsada kalite olarak fark yok.
Öncelikle ağır bir lens. 30d'ye taktığın zaman denge faktörü biraz üzebilir ama battery grip varsa gayet güzel oluyor. Hatta battery grip ile o kadar dengeli oluyor ki ben 50mm çekimlerde 50 1.8 yerine bunu kullaniyorum. Lens 24mm'yi en uzun halinde, 70'i ise en kısa halinde yakaliyor. Bence bir avantaj bu.

Kaliteye gelince Canon lensin iyi tarafı 2.8 de biraz daha iyi olması, daha hızlı otofokusu. Ama netde bunun tam tersini söyleyen yani sigmayi 2.8 de daha çok beğenenler. Bana gelince 2.8de eğer iyi focus yaptiysam çektiğim resimler özellikle 30-60mm arası güzel ama 50mm 1.8'in 2.8 de verdiği resimler gibi değil. Ayrıca 70mm'de hafif kalite düşmesi var. Özellikle 70mm 2.8 lensin kalite olarak en zayıf olduğu yer ama yinede Canon'un kit lensinden daha iyi.

Bu lensi diğerlerinden ayıran şeylere gelince, aperture değerini yüksettikçe kalite artıyor. Çoğu lensin belli bir aralığı vardır mesela 100mm macro en yüksek kaliteyi 5.6-8 arasinda verir gibi. Bunda olay biraz farklı. Özellikle 5.6 ve üstüne çıktıkça lens inanılmaz derecede detay yakaliyor. 9 ile çektiğim macro resimler var çok çok iyi. 20-22 aralığında inanılmaz oluyor. Çektiğim resimlere baktıkça macro lensleri halt etmiş diyorum ama iste 1:1 büyütme vermiyor. Ayrıca 9 bıçaklı yapısı ile daha iyi bokeh veriyor. Renkler en az bir L lensi kadar dolgun hatta belkide daha iyi. Yüksek aperture değerleri ile çekimlerin çok olacaksa (manzara, yarı macro) gibi daha iyisini bulamazsın ama daha çok 2.8 ile hızlı fotolar çekerim dersen USM li bir L lensi almanı öneririm.

Lens çok iyi ama alırken dikkatli olman lazım. Piyasada sorunlu olan versiyonlar var. Kimisinde kalite kötü, kimisinde ciddi front focus var ama iyi bişeye denk gelirsen makinenden çıkartmazsın bunu. Almadan önce güzelce test et, ben öyle yapmıştım.

#guneyt' tarafyndan 31.07.2006 13:01:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Temmuz 2006, 11:23 - İp: 213.***.**5.69
itilaf
itilaf (üye)
Ankara / Meraklı

merhabalar bu objektifin bir de macro özelliği olmayanı var..
onun büyütme degeri 4.2 gibi birşey,
macro özelliklinin 3.8 gibi bir rakam..
benm anlamadgm(daha once hic macro kullanmadim)bu fark kadrajı etkiliyor mu?
normalinden kücük mü alıyor kadrajı..??

Tarih: 31 Temmuz 2006, 23:45 - İp: 85.***.**0.159
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Oran düştükçe lensin minumum odaklama mesafesi kısaliyor. Objeye daha çok yaklasiyorsun. Mesela Canon 100mm 2.8 Macro 1:1 lensi ele alalım. Bu lensin minimum netleme mesafesi yanilmiyorsam 24-28cm arasi bisey. Bu mesafade çektiğin obje sensör üzerinde 1:1 ebadında oluyor. Yani 2 - 2.5cm lik bişey tüm kadrajı kaplayabiliyor. 1:3.5'a gelince 2cm lik bir obje kadrajın 1/3.5 luk bir alanını kaplayabiliyor.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 16:40 - İp: 213.***.**5.69
sozerali
sozerali (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar,Sıgma 24-70 2,8 Ex Dg Macro lensi Nikon D70S ve D200 de kullandım.Tecrübelerimi aktarmak isterim.Guneyt in dediği gibi birçok özelliği oldukça iyi.Ancak eksi özellikleri sırasıyla şöyle:
Portrelerde yüz renkleri bira sarımtrak olur,f/2.8 sadece bokeh için tercih edilebilirken keskinlikten ödün verirsiniz.Eğer 2.8 kullanacaksanız bu lens biraz hayal kırıklığı yaratabilir ama 1-2 stop düşerseniz keskinliği çok iyidir.Hız konusunda ve motor sesi konusunda pek başarılı değil.Her iki makinemde yaptığım birçok çekimde zor şartlarda bazen focus problemi yaşadım özellikle D70S de daha sık yaşadım.Crop faktörünü düşünürseniz bu lens artık yeterince geniş olmuyor.17-18 mm ile başlayan diğer modeller daha kullanışlı olur diye düşünürüm.Makrodada gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim.İyi günler dilerim..

Tarih: 2 Kasım 2006, 14:27 - İp: 85.***.**1.189
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

acikcasi ben almazdim bu lensi.. guney sen begeniyorsun bu lensi ama eger ki f/5.6'dan sonra iyi sonuc veriyorsa neye yaradi f/2.8'e kadar acilacak olmasi diyaframin?.. ayrica sozerali de belirtmis, bokeh'in tatliligini gorebilmek icin diyaframi acmak gerekecek..
benim denedigim 24-70 oldukca sorunluydu sanirim, cunku fokus hizi berbatti.. ayrica AF cok cizirtiliydi.. rahatsiz edecek seviyede.. ve fotograf kalitesinden ben hic de memnun kalmamistim..
bu lensleri macro diye nitelendirmek ayip olur aslinda macro lenslere karsi..
macrom'su..

bence en iyi tercih, tamron 28-75mm f/2.8.. bu lens kesinlikle cok daha iyi.. ayrica 82mm gibi filtre takmayacak olmandan dolayi bile secerdim ben.. sigma cok da agir..
30d'nin uzerinde dar aci verecek olmasi da cok onemli degil.. sonucta salihbaba bunun farkindadir diye dusunuyorum, eger istemeseydi 17-35 gibi lenslere bakardi..

Tarih: 2 Kasım 2006, 19:42 - İp: 86.***.**0.120
  • 1