gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Polarize Filtre Sorunu

Merhabalar,
Benim sorunum, polarize filtre ile çektiğim fotoğraflardaki köşeleri daha koyu çıkmasıdır. aslında bu sorun gökyüzünün az gözüktüğü fotoğraflarda olmuyor ama kadrajın 3 te 1 ini gökyüzünün oluşturduğu fotoğrafalrda daha ön plana çıkıyor.

kullandığım polarize filtre aşağıdaki ''hama circular polarize filtre 58 mm''

örenk fotoğraf ise altta. panaromik olarak çalışılmış bir fotoğraf. ama ev gelince birde ne görüyüm eknarlar koyu koyu.

bunlar da diğer örnekler:

ekipmanlar:
canon eos 350d dslr
canon ef-s 18-55 mm lens
hama circular 58mm polarize filtre

acaba bu sorun lensten mi? (filtresiz bu sorun olmuyor)
filtreyi yanlış mı kullanıyorum? yoksa filtrede mi bir sorun var?

#gurhan_87' tarafından 07.04.2008 12:58:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Nisan 2008, 12:43 - İp: 78.***.**3.11
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

http://forum.netfotograf.com/filtre_lens.asp?msg_id=12874

Tarih: 7 Nisan 2008, 13:09 - İp: 85.***.**6.133
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

hocam sağolun. tam aradığım bir cevaptı

Tarih: 7 Nisan 2008, 13:50 - İp: 78.***.**3.11
pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

Sorunun asıl nedeni bahsedilenden farklı olabilir. Mutlaka filtrenin kalınlığının vigneting açısından etkisi olacaktır ancak daha fazla etkisi olduğunu düşündüğüm başka bir sebep var. Polarize filtre polarize ışığın filtrenin ayarına göre filtreden geçmesini veya geçmemesini sağlar. Ancak gökyüzü küresel olduğu için kadrajın farklı kısımlarından gelen ışığın polarizasyon açıları farklı oluyor. 50mm ve yukarısındaki objektif değerlerinde bu fark çok azken özellikle geniş açılarda çok yüksek değerlere çıkıyor. Zaten örnek fotolarda görüleceği gibi (son iki tanesinde çok belirgin) fotografın sadece tek tarafında koyulaşma var. Eğer sorun filtrenin kalınlığından kaynaklansaydı tüm köşelerde eşit miktarda etki etmesi gerekirdi.

Tarih: 7 Nisan 2008, 22:00 - İp: 85.***.**3.143
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

pantat bilgiler için teşekkür ederim. sizinkilerde gayet mantıklı geldi. ama açıkçası benim iyice kafam karıştı. yani circular polarize filtre ye geniş açıda kullanmıyım mı? hatta 2 tane deneme fotoğrafı ekliyim şimdi. biri geniş açı diğeride normal açı olucak şekilde.

Tarih: 8 Nisan 2008, 11:19 - İp: 88.***.**5.147
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

ilgilendiğiniz için tekrar teşekkür ederim. pantat abmin açıklamalarına göre 2 fotoğraf daha ekliyorum. umarım fikir verici olabilir.

ilk fotoğraf geniş açıdır. (köşede garip bir renk var, heralde elim geldi manuel pzolama yaparken)

perde hızı : 1/700
iso: 100
perde açıklığı: f/3.5
odak uzunluğu: 18 mm

ikinci fotoğraf normal açı:

perde hızı: 1/500
iso: 100
perde açıklığı: f/4
odak uzunluğu: 27mm

#gurhan_87' tarafından 08.04.2008 11:47:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Nisan 2008, 11:46 - İp: 88.***.**5.147
  • 1