zekai s.
zekai s. (üye)
İstanbul / Meraklı

Polarize Filtre ?

Bugün Hama marka PL circular bir filtre aldım, filtrenin ön kısmının arkakısımdan farklı olarak döndürülebildiğini farkettim bunun ne için kullanıldığını bilenler yardımcı olurlarsa sevinirim.
Teşekkürler.

Tarih: 7 Ekim 2004, 00:31 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Ooof Ooof!!!Arkadaşlar bir aksesuar almadan önce, ne işe yaradığını,nasıl birşey olduğunu,nasıl kullanıldığını öğrenin.
Polorize filtre yansımaları önlemek için kullanılır.Yeni başlayanlara mavi gökyüzünü daha mavi, beyaz bulutları daha beyaz çıkarttığı söylenir.Doğrudur.Ancak bununla sınırlı değildir.Portre çekerken özellikle alın kısımlarındaki yansımayı da azaltırsınız.bunun gibi bir çok yerde işinize yarar.
Sirküler polarize filtre (PLC)birbirine yapışık iki daireden oluşur ve hareket eder.Objektifinize taktığınızda dışarı bakan dairenin yarısında polarize etki mevcuttur.Bu daireyi hafif hafif hareket ettirerek ışık yansımalarını azaltırsınız.Filtrenizi doğru kulanın.Polarize etkiyi karenizin diyagonaline yerleştirirseniz bu bir hatadır.Eğer böyle yaparsanız gökyüzü nün bir kısmı masmavi bir kısmı beyaz çıkar.Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.Ayrıca gece PLC nizi çıkartmayı unutmayın.Çünkü PLC 2 f stop ışık kaybına neden olur.Gece ışığa ihtiyacınız var,güç olan öalışma şartlarınız daha da zorlaşır...Çok kaliteli bir filtre almışsınız

Tarih: 9 Ekim 2004, 18:44 - İp: yok
zekai s.
zekai s. (üye)
İstanbul / Meraklı

Yansımaları önlediğini ve manzara çekimlerinde renk doygunluğunu arttırdığını zaten biliyordum ve alma amacımda buydu.Kafama takılan merceğin dönmesinin bunu ne şekilde etkileyeceğiydi.
Herneyse bilmiyorduk öğrendik , vakit ayırdığınız için teşekkürler.

Tarih: 9 Ekim 2004, 23:28 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Yazdığım cevabın başına bir daha baktımda biraz sert yazmışım galiba.Her zamanki huyum değil.Özür diliyorum.Bol fotoğraflı günler...

Tarih: 10 Ekim 2004, 00:18 - İp: yok
zekai s.
zekai s. (üye)
İstanbul / Meraklı

Estağfrullah . Kolay kırılan biri değilimdir .
Yinede teşekkürler.

Tarih: 10 Ekim 2004, 22:38 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Polarize filtre benim bildiğim daha farklı bir sistemle çalışıyor;

Polarize filtre camının yansımayı tutan partikülleri belli bir açıda konumlanmış durumda. Siz ön camı döndürerek açıyı doğru değere detirip yansımaları kesiyorsunuz.
Yani dairenin yarısında var yarısında yok değil, her yerinde var.
Birde benim polarize filtrem tek camdan oluşmakta 2 deil. Sizinkinin 2 olması dikkatimi çekti.. acep 2 olanlar dahamı iyi...

Tarih: 17 Ekim 2004, 23:57 - İp: yok
zekai s.
zekai s. (üye)
İstanbul / Meraklı

Sanırım sizin yazdığınız çalışma şekli doğru çünkü kullanırken alt veya üst kısımda bariz renk farkları oluşmuyor.
Gözükürde benim filtrede de tek cam var. Ön ve arka kısım derken ;lensin cihaza takılan kısmı ile ayar için döndürülen kısmını kastetmiştim.

Tarih: 18 Ekim 2004, 00:23 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Ben kolay anlaşılsın diye bu şekilde yazdım.Polarize fltre esas olarak yansıma ve kırılmayı birbirine dik açılarla gelmesini sağlar.Evet yarısı polarize değildir.Ancak polarize filtre kullanılırken sık sık yapılan bir hata daire hareket ettirilirken yanlış pozisyonda bırakıldığı için mesela gökyüzünün yarısı koyu mavi yarısı beyaz oluyor.Pratikte farkedilen etkiden bahsettim.

Tarih: 19 Ekim 2004, 11:46 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Ben kolay anlaşılması için bu şekilde açıkladım.Evet sadece yarısı polarize değil.Polarize filtre aslen yansımayla kırılmayı birbirine dik gelmesini sağlıyor.Bunun içinde filtre halkası hareket ettiriliyor.Ancak sıkça yapılan hata sonucu mesela gökyüzünün yarısı mavi yarısı beyaz oluyor.Pratikte de sadece yarısında polarize etki varmış gibi görülüyor.

Tarih: 19 Ekim 2004, 11:56 - İp: yok
mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

"2 stop ışık azaltır" Bu tam doğru değil sanırım. Benim f5.6 objektif filitre ile AF yapabiliyor da ...

Tarih: 12 Ekim 2012, 16:22 - İp: 94.***.**7.13
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Polarize filtreler 1,5-2 stop kadar isigi azaltir. Senin demek istedigin "elimdeki govde f8 diyaframli bir objektifte AF yapamiyor ama buna ragmen f5.6'ya 2 stop eklesne f11 olur ve AF yapabiliyor" galiba, degil mi?
O f8 olayi soyle: Bazi govdeler f8 gibi dar diyaframlarda (objektifin en cok acilabildigi diyafram bu, ornegin Canon 70-200mm f4IS'e 2x extender takarsan minimum diyafram degeri f8 olacaktir) otomatik odaklama yapamaz, bu yuzden DSLR govdeleri objektifteki diyaframi okur ve minimum diyafram rakami f8 oldu mu otomatik odaklamayi keser. Senin durumunda objektifteki diyafram f5.6 oldugu icin odaklama devam etmis, ama her durumda odaklama sasirabilir cunku "efektif diyafram" f9-f11 arasi olacaktir (polarize filtreden dolayi).
Bu arada cidden eski konuymus nasil buldun bunu

Tarih: 13 Ekim 2012, 02:41 - İp: 201.***.**8.7
  • 1