frostfire
frostfire (üye)
İzmir / Amatör

Olympus C760/765 Ve Lens Uyumu

Merhaba,
1.5 senedir olympus c760 (c765in 3.2mpsi, diğer herşeyi aynı, avrupa versiyonu) kullanıyorum. Uzun süredir geniş açı lens arıyorum, ama çok pahalı olduğundan alamıyordum. En fazla, çok manual olarak tümsek ayna/chrome ball ile çekim yapmaya çalışıyordum.
Her neyse, geçen gün oldukça iyi fiyata 0.42mm wide angle/macro converter gördüm ; ancak yurtdışında. Aynı özellikleri aratıp türkiye'de de buna benzer satılanı buldum. Yalnız extra lensler konusunda hiç tecrübem olmadığından ne yapacağımı bilmiyorum.
Makinenin lensi 45.6mm. Oympus CLA-4 ile 55mm'e çıkıyor. Peki ben 55mm olan lensleri direkt, 52mm olanları 55-52mm step ring ile, bağlayabilir miyim? Yani bunların hepsi standart değerler olduğundan birbiriyle uyumlu mu? Misal yurtdışında gördüğümde c-760 için diye extra olarak söylüyordu, türkiyede bulduğum ise eos300d için yazıyor. Bunun 300d dışındaki makinelerde kullanılmasını engelleyen ne? 52mm olduğu için 52mm destekleyen bir makineye takılamaz mı, takılırsa ne gibi sonuçlar doğurur?
Bu konulara acemiyim, bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

Tarih: 12 Şubat 2006, 16:27 - İp: yok