serac
serac (üye)
İstanbul / Amatör

Odak Uzaklığı Hakkında Bır Soru

Merhaba,
Bayadır nette araştırıyorum. Uzun süredir netfotografıda takıp edıyorum ama bu konu hakkında aydınlatıcı bır bılgıye ulaşamadım. Belki yanlış arama yapıyorum. Yol gostermenızı rıca edıyorum.

Fotograf makınaları goruntuyu oldugundan daha uzak gosterıyor. Birebir gösteren makına yokmu. Bunu nasıl arastırmam gerekıyor.

Işıgınız hiç sonmesin, sonerse ıso nuz acık olsun :D

Tarih: 5 Ağustos 2010, 22:39 - İp: 94.***.**2.228
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ne kastettiğinize bağlı. Siz gözünüzle gördüğünüz örneğin bir çiçeği aynı büyüklükte bilgisayar ekranında da görmek istiyorsanız 1:1 makro objektif kullanmak zorundasınız.

Yok kastettiğiniz geniş açı-dar açı olayı ise. Standart bir lens almanızı öneririm 40-50 mm aralığında insan gözünün gördüğü açıya benzer görüntüler alınır. Bundan sonrasında tele denir öncesine de geniş açılı lens denir. Örneğin 200mm de siz uzak olan bir nesneyi yakına getirmiş olacaksınız. Ama 18mm den çekseydiniz yakın olan bir nesne uzağa gidecekti.

internette " focal length comparison " diye aratın biraz daha bilgi sahibi olursunuz.

Tarih: 6 Ağustos 2010, 01:51 - İp: 78.***.**0.99
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

bildiğim kadarı ile insan gözüne en yakın olarak 50mm diye bir söylem var.50mm lik bir lensi FF bir makineye takarsanız sanırım istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz ya da yakın bir sonuca...

Tarih: 6 Ağustos 2010, 17:18 - İp: 95.***.**7.112
serac
serac (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürederim bılgıler ıçın

Tarih: 6 Ağustos 2010, 21:13 - İp: 94.***.**2.228
  • 1