dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Objektif Temizliği

Her kafadan bir ses çıkıyor

lensin önündeki kaplamaya zarar vermeden en iyi temizleme yöntemi nedir acaba

hayyam pasajında kimileri solüsyon önerdi..

bir başkası ise aman sakın ha direk zarar verirsin lensin kaplamasına dedi ??

solüsyon öneren kişinin tezi ise kuru kuru temizleme yaparsan kaplamayı bozacağıma dair di

ben hama nın optik paper larını kullanıyordum..ama kuru kuru ya bozarsın dediler...

bir başkası ise..solüsyon bozuyor esası sakın kullanma dedi...güderi dir en iyisi dedi

anlamadıki ne yapacağım

Tarih: 28 Haziran 2007, 20:39 - İp: 85.***.**8.90
tanthana
tanthana (üye)
Denizli / Amatör

Merhaba dunesea,
Öncelikle objektifinizin önüne cokin, b+w veya hama marka UV filtre kullanmayı düşünmelisiniz. Bunlar fiyatları yüksek olan aksesuarlar değildirler. Özellikle objektifinizin yanında oldukça ucuz kalacağına eminim. UV filtre hem objektifinizi koruyacaktır hem de zararlı güneş ışınlarının direk lenslere, sensöre veya gözünüze zarar vermesini engelleyecektir. Filtreye rağmen çok sık olmasa da objektifinizi temizlemeniz gerekebilir. Böyle bir durumda birşey uygulamadan önce objektifinizi varsa el hava pompası (piset) veya bulabilirseniz kuru hava pompalayan bir kompresör ile yüzey üzerindeki tozları uzaklaştırmanızdır. Çünkü asıl bu tozlar objektifinizin üzerinde gözle görülemeyecek ama fotoğraflarınızın kalitesini etkileyecek çizikler yaratabilir. Hava yardımıyla tozları uzaklaştırdıktan sonra ister solüsyon kullanabilirsiniz isterseniz lens temizleyici bez ile yüzeyi temizleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, solüsyonu direk objektif yüzeyine uygulamayın. Temizlik bezinin (optik paper) üzerine bir iki damla dökerek uygulayın ve bastırmadan temizleyin. Sonra tekrar kalan toz zerreciklerini yine hava pompası yardımıyla uzaklaştırın. Kolay gelsin.

Tarih: 28 Haziran 2007, 23:11 - İp: 88.***.**0.64
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

tanthana sağol yorumları için...zati lensin önünde bw polarizem var...

bende şimdi internetten okudum...senin dediklerini amcalarda diyorlar

ek olarak bu solüsyonların çok sık kullanılmaması gerekiyor

sanırım lensin önündeki kaplamaya zarar verebiliyorlamış

Tarih: 28 Haziran 2007, 23:44 - İp: 85.***.**8.90
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Lenslerin kullanma klavuzlari der ki;
Önce hava pompası ile kaba tozları uçurun,
hala kir varsa objektif temizleme bezi veya kağıdını hafifçe nemlendirin, merkezden dışarı doğru dairesel hareketle temizleyin.

Bu arada objektife elinizi sürmeyin derler.. sebebi elinizdeki ter vs den geçecek yağlar.. sonra temizliği zor olur.
Bu arada bir tecrübe aktarayım.
Objektif veya filtrede yağ, yağmur vs.. lekesi olursa bir an önce temizleyin, kuruyup uzun süre kalırlarsa sanırım ufak kimyasal olaylar oluşuyor ve temizlemesi çok zor olabiliyor. Yağmur maalesef artık temiz bir şey değil, havadan bin türlü kimyasal ile beraber galiyor.

Bu arada lens kaplamaları pek narin şeyler değil, korkmadan temizleyin lensinizi, kolay kolay çizilmez. Önemli olan yanlış kimyasallarla temizlememek. Büyükçe bir micro-fiber bez (fotograf için olanlar.. mesela tokina bezleri) temizlik için ideal. Fışırdayan kuru kağıtlara nedense hiç içim ısınmamıştır.

Tarih: 29 Haziran 2007, 00:32 - İp: 88.***.**6.124
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

fdemirhan nette okuduğum yazılardan birinde aynen şöle diyordu

lenslerin ön elemanları ve kaplamaları bir çok metalden bile daha serttir

esasında bıçakla bile çizilmesi çok zordur(sakın denemeyin )

ama siz yinede her zaman dikkatli olun vs. vs. vs.

Tarih: 29 Haziran 2007, 11:15 - İp: 212.***.**4.63
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Dunesea

O kadar da degil,sen dikkatli bir sekilde temizle hic bir sey olmaz.

fdemirhanin dedigi gibi temizlikten once pompa ile hava tut ki tehlikeli olabilecek bir kac ayrinti ucsun.Daha sonra solusyondan bir damla veya iki cok fazla degil damlat,dairesel bicimde bir kac tur yaparsan tertemiz olur.

Boru degil bu iki hamleyle cizilsin.

Ben UV kullanirim yillardir,buda ayri bir koruma.

Tarih: 29 Haziran 2007, 12:43 - İp: 88.***.**7.153
vitalen
vitalen (üye)
İstanbul / Amatör

Ben de bu konudan muzdaribim...
Bilen varmı diye forumlara bakıyorum, ama hekes bi-şeyler söylüyo...

Yine de deneyimlerimi aktarırsam, bi faydam olabilir kanaatimce...

Hertürlü temizleme setlerini denedim hem de en pahalı ve kaliteli ürünleri
( temizlik penleri, setler vs.) .... Sirkecide bu tür malzemeleri satanların hep görüşlerini aldım ve onların önerdiği setleri aldım..... Ama işe yaramadı....

Kendimce şöyle temizliyorum ve çok iyi sonuç aldım ;;;;
Önce ;;; sincap tüyünden bir fırça ile hafifçe lensin tozunu arındırıyorum ve parelelinde hava pompasıyla fısfıslıyorum.. Sonra ;;;; Yumuşak bir suluboya fırçasıyla, camsil'e batırarak hafiften objektif yüzeyini yıkıyorum ;;; bunu yapmasanız, toz ve yağlı parmak izleri çözülmez ;;;;; sonra, mikro-fiber bezle bastırmadan, hafifçe ovalayıp yüzeyü kuruluyorsun...

Vallaha, ben böyle yaptım şahane oluyor... Satıcıların önerdikleri o pahalı setler hiç iş görmedi...

Daha iyisini bilen var ise, buraya yazsın lütfen

Tarih: 24 Haziran 2009, 06:27 - İp: 85.***.**3.189
  • 1