yassino
yassino (üye)
İstanbul / Amatör

Objektif Almak Gerçekten Zor....

objektif almak dlsr almaktan daha zor valla

merhaba,

sizlere danışmak istediğim bir kaç konu var.ne kadar yazmasamda uzun zamandır forumu takip ediyorum ama bu objektifler konusunda hangi objektifi alacağıma daha karar veremedim.

büyük ihtimalle canon eos 300D belki 350d alabilirim.ama canon alacağım kesin.

daha önce nikon 8800 almayı düşünmüştüm.sonra pro1 de karar verdim.
fakat belki bundan sonra başka makine almaya şansım olmayacak.onun için dslr alıp ileride lazım olan objektifi almayı düşünüom.

şimdi 300d ile gelen 18-55 objektif dışında bir tane daha objektif alacağım.

hee bu arada 18-55 demişken bişey soracağım.bu 18-55lık objektif geniş açı objektifi mi oluyor.

çünkü benim anladığım eğer yanlışsa düzeltin ilk sayı ne kadar küçük olursa o kadar çok şey sığdırabiliyoruz sanki.
yani 18-55 , 28-90 a göre daha geniş kareler yakalayabiliryor dimi

birde bu objektif in üzerindeki F değerleri ne oluyor.yanı onları şeçerken neye göre seçmeliyiz

şimdi asl soruma gelelim
ben canon lens bakiyorum.

bu
III ?
USM ?
is USM ?

fln ne oluyor

çünkü 75-300 luk bir objektif bakiyorum.sonu böyle biten farklı fiyatlı modelleri çıkıyor.

Canon EF 75-300mm f/4-5.6 IS USM = 557EURO+kdv
Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III USM = 274EURO+kdv
Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III = 225EURO+kdv
(bu fiyatlar metrofotoğraf'Tan)

hangisi tercih edilmeli.sondaki o usm ler III ler fln ne anlama geliyor?

bir diğer sorum ise geçenlerde erkayalara gittim.2005 kataloğu aldım.orda gözüme bişey çarptı.
"yakın çekim dönüştürücü objektifleri"

yani dslr de macro çalışmak için ayrı birde objektif mi almak gerekiyor
yoksa herhangi bir lense bu dönüştürücü takınca macro çekim yapmaya uygun hale mi geliyor
mesale 18-55lık lensin üzerine yakın çekim dönüştürücü takınca macro çalışması yapabiliriz dimi

şu an baktımda amma çok yazmışım.dadanagast in rekorunu kırdım mı :D

yardımcı olursanız çok sevinirim.

birde filtreler hakkında sorularım var.onu daha sonra sorarım

Tarih: 30 Ağustos 2005, 13:00 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf için ciddi paralar harcanıyor.Bir çok kişi kendi kullandığı markaları tavsiye etselerde ben hep diyer markaları da düşün diyorum.Söylediğim tek şey nikon yada canon alınması.Ama bunu bu makineleri övdüğüm için söylemiyorum.Gruplar halinde birçok fotoğraf gezisine çıktım ve bunlardan bir takım deneyimlerim oldu.Elinizde bu makinelerden biri varsa objektiflerinizi paylaşabilirsiniz.Çoğu insanın elinde bu makinalar olduğu için sizin teleniz olmasa da yanınızdakinden alabiliyorsunuz.ilk zamanlar lens paylaşma bana çok ters geliyordu ancak herkes çok nazik davranıyor merak etmeyin.Ben de lensimi başkalarına kullandırıyorum(yalnız çekime çıkıcam lensini verirmisin dendiğinde verme).

Neyse çok dağıttım konuyu.f nedir,ilk sayı geniş olursa daha çok şeymi sığdırılıyor diye soruyorsan, bir bilgin yok onu anlıyorum.Öncelikle bir kursa git.Kursa 120-130milyon verilirmi deme ver emin ol o parayı niye verdim ki demiyeceksin.Hangi makineyi alman gerektiğini de anlayacaksın.Dijital konusunda bazı yeni fotoğraf bilgileri ekleniyor.Onları forumlardan falan takip et.
http://www.ytufok.yildiz.edu.tr/download/egitim.pdf
temel fotoğraf eğitim notları var bu sitede pdf olarak 102sayfa olması lazım.İFSAK notları.Site biraz zor açılıyor uğraş biraz.

USM ultrasonik motor demek.II ve III motorun gelişimini ifade ediyor.

Sorularının bir kısmını cevapsız bıraktım.Çünkü biraz bişeyler bilmen gerekiyor...

Tarih: 30 Ağustos 2005, 13:41 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

aslında analog durumu güzel özetlemiş. benimde sana tavsiyem öncelikle kurs düşün. ha yok ben alacam makinemi diyosan. önce 350D- 18-55 lens kiti al fotoğraf çekmesini öğren, makineyi kullanmayı öğren. sonra USM lens almayı düşünürsün. Macro çekimler, fiktre kullanmak daha sonra gelir. İlk önce fotoğraf çekmeyi öğren. Geniş açılı objektif nedir dar açılı objektif nedir bunları öğren. İnternette araştırma yaparak bile bir çok şey öğrenebilirdin burda bu soruları sormadan önce. Biraz araştır. sonra aklın takılanları burda sor bence. Burada sana objektiflerle filtreleri yazarak anlatmaya kalksak saatlerimizi alır.

Tarih: 30 Ağustos 2005, 22:18 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

sen onları öğren ben sana filtrelerle ilgili not ta yollarım...

Tarih: 30 Ağustos 2005, 22:41 - İp: yok
yassino
yassino (üye)
İstanbul / Amatör

zaten geçenlerde fototrek in sitesinde görmüştüm.kurslar vardı.

onlara katılmayı düşünüom.gerçi şimdi uni başladı.büyük ihtimal sömestir da fln gidebilirim ama bende kursun daha iyi olanacağını düşünmekteyim.

ben yaklaşık 1,5 senedir elimdeki amatör basit bi dijital makine ile fotoğraf çekiyorum.fakat bu site ve fotokritik.com u keşfedince kendimi geliştirmem gerektiği anladım.ve makinemi değiştirmem gerektiği...

yani diyorsunuz ki bu kadar hızlı gidmeyeyim.

önce öğrenelim objektifler fln daha sonra gelir diyorsunuz.

Tarih: 31 Ağustos 2005, 00:00 - İp: yok
levocan
levocan (üye)
Şanlıurfa / Amatör

Konu acılmış iken ben bir sey sormak istiyorum...
Nikon lenslerde 1.5 çarpanından bahsediliyor . Bunun anlamını acıklayabilir misiniz ?

Tarih: 31 Ağustos 2005, 22:03 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

forumlarda focal çarpan diye ara cevabını bulursun

Tarih: 31 Ağustos 2005, 23:06 - İp: yok
  • 1