bodrum1977
bodrum1977 (üye)
Muğla / Amatör

Nikon D5000 İçin Lens Tavsiyesi. Yardım

D5000'i kit lens olarak üzerinde 18-55 ile aldım. Yaklaşık 1 aydır da bir lens almak için forum forum geziyor bilgi ediniyorum. Kafayıda yemek üzereyim. Kullanım alanım öncelik deniz ve doğada zoom çekimler, gezi ve özel gün fotoğrafları olacak. bu nedenle aşağıdaki lenslerin birine karar kılmam gerek. elimde 18-55mm varken ne almalıyım ;
nikkor 18-200 vr
nikkor 70-300 vr
nikkor 55-200 vr

Tarih: 17 Şubat 2011, 12:15 - İp: 178.***.**3.210
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Gündüz saat 15 dolaylarıydı. Zaten gece çekemezdim.

Tarih: 17 Şubat 2011, 18:31 - İp: 217.***.**8.7
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Hocam su fotografi bizde gorelim cok merak ettim.UFO uzmanidami varmis memleketimde alem bu memleket vallahi.Ayrica bende hem soruyorum,hemde samimiyetten saka yapiyorum aman kimse kirilmasin.
Gezide ikisinide goturme konusunda israrim devam ediyor ama

Tarih: 18 Şubat 2011, 10:45 - İp: 221.***.**6.23
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ozansan sayın arkadaşım, gezilere tabiki iki lensi de götürmek gerek. Ben 18-200 yanında bir de 10 - 20 alırsam ekipmanı tamamlayacağım. Nikkor 18-200 çok kaliteli bir lens ama, sadece uzağı yakın etmede başarılı. Keşke o gün makinada 500 mm lik lens takılı olsaydı da ufoyu çok yakından çekebilseydim. Buna rağmen 200 mm iyi iş gördü. denilebilir.
Ayrıca Türkiye'de Haktan Akdoğan'ın kendi imkanlarıyla kurmuş olduğu bir ufo fotografları inceleme merkezi ve ufo müzesi var. Web adresi siriusufo.org
Bu siteye gir bak ufo ile ilgili neler göreceksin.
Önümüzdeki salı saat 12 de randevu aldım. Fotografı götüreceğim.

#ercan43' tarafından 18.02.2011 11:20:45 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 18.02.2011 11:21:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Şubat 2011, 11:16 - İp: 92.***.**9.166
emrahozkan
emrahozkan (üye)
Antalya / Amatör

bende 55-200 vr var. parasına göre çok iyi bir lens tavsiye ederim.

Tarih: 19 Şubat 2011, 20:23 - İp: 217.***.**2.200
goksungokhan
goksungokhan (üye)
İçel / Amatör

Ercan agabey arkadas dogada denizde zoom yapmak istiyor ve ona gore soruyor. 10-20mm sormamis zaten, sen guzellik yapmis ekstra bilgi vermissin.
Arkadasim ben 70-300mm. derim. Bu muallak soru, herkesin kafasini kurcalayan bir soru. Neden 70-300mm dersen; dogada yapacagin cekimlerde cabuk focus yapabilen bir lense ihtiyac duyacaksin ve 70-300mm in 55-300mm'den daha cabuk odaklama yaptigini soyluyorlar, bunuda kus, ufo vs fotografi cekecegini tahmin ederek soyluyorum (Ercan agabey kizacak bana) neden 18-200mm degil dersen,
1) zaten elinde 18-55mm var.
2) hani oyle tek lenste herseyi toplamak gibi bir niyetin yoksa (servet harcamalisin) ve kaliteli kus ve/veya obje fotografi cekecegim dersen yaninda ekstra bir lens tasiman daha faydali sonuclar saglar.
3) 200mm alirsin bircok seyi gorursun -kahretsin dostum neden ben 300 mm almadim dersin! zannimca...

Ozansan arkadasa birkac lens tasima konusunda bende katiliyorum hocam. Doga bu nezaman ne cikar belli olmaz.
Ercan abi bu fotograflarda guzel tencere takimlari var gibi ne dersin

Tarih: 3 Mart 2011, 02:14 - İp: 41.***.**0.34
ilterish_kaan
ilterish_kaan (üye)
İzmir / Amatör

Ufo fotografi ceken abi kizabilir belki ama G.O.R.A. sahnelerini hatirladim.. Kütahya muhabbeti,,,, asim bana bi çay iki de gorali.. Ufo uzmani abimiz de ''bunlar feyk!'' derse tadindan yenmez=) turşu taşiyan amcaya ve arabada çalan yabanci muzik grubunun solistine selamlar olsun :D karmakarisik flashbackler yasiyorum, sahneleri hatirlayanlar ne hissettigimi anlayabilirler, ama hatirlamiyorsaniz yazdigim bu kismi bosverin)

Geyikten sonra....bana gore;
70 300 vr alacak para varsa bence 70 200 sigma yada tamron alsin arkadasimiz, 300 mm yakinlastirma ihtiyaci varsa bilemem ama sabit 2,8 cok avantajli bu konuda.. Ozellikle uzun odakli lenslerde perde hizini ne kadar dusurebilirseniz o kadar rahat edersiniz, 300 mm'de f5,6'dan biraz daha kisayim f8'de keskin goruntu alayim derseniz de tripod kullanmak farz oluyor, iso basinca goruntunun kalitesi etkileniyor.. bi gezip geleyim deyince de tripod falan cok yuk oluyor insana, angarya geliyor hadi kalsin almayim diyorsunuz, sonra pisman olabiliyorsunuz.. Bazen hamallik yapip hicbirsey bulamiyorsunuz yine pismanlik yani dogada ne cikacagi belli olmaz, ama kaliteli goruntu icin f degeri kucuk lensler(perde hizimizi arttirmak icin) vr'den daha etkili diye dusunuyorum.. Vr sadece eldeki titresimlerle ilgili fayda sagliyor ama konu hareketliyse en iyisi yuksek perde hizidir.. Dogada neyle karsilasilacagi belli olmaz ufo icin (abi saygilarimi sunarim tekrar affiniza siginiyorum) 500 mm alman gerekiyor=) alien veya predator icin 800mm f1,4 ve isi gecirmeyen, termal kameraya yakalanmayan slip koruma kalkani sart Baska yaratik varsa akliniza takilan, sorabilirsiniz
(tekrar soyleyeyim kimse kirilmasin nolur, amacim burda soru soranla yada cevap veren kisilerle ugrasmak onlari kizdirmak degil, bilgim dahilinde cevap da vermeye calistim.. Anlayisiniz icin sagolun tekrar)

Tarih: 13 Mart 2011, 02:07 - İp: 82.***.**9.10