yenifoto
yenifoto (üye)
Tekirdağ / Amatör

Nikon D50 İçin Hangi Lens Ve Filtre

Nikon D50'mi yeni aldım(usa).Fakat şu anda bilgilerim yok denecek kadar az.
18.55 F3.5-5.6 lensle kit halinde satın aldım.
Fakat gördüğüm kadarıyla yetersiz bir lens.örneğin manzara çekimlerinde yetersiz,gece çekimlerinde yetersiz,zoom az.
Bana iyi fotoğraf çekebileceğim :1-portre,2-manzara,3-gece az ışıklı ortamda portre ve manzara için iki veya üç adet lens önere bilirmisiniz?
Ayrıca güneş yansımalarını önleyecek ve gök mavisini daha iyi gösterecek bir filtre önere bilir misiniz.filtrenin biraz büyütmesi(sanırım zoom deniyor)manzara çekimlerinde daha kıymetli olur diye düşünüyorum.ne dersiniz?.
Hepinihe selamlar.

Tarih: 4 Aralık 2005, 12:37 - İp: yok
necro
necro (üye)
İstanbul / Amatör

Evet ne önerebilirsiniz arkadaşlar (hazır konu açılmış aynı soruyu bende soracaktım)

Tarih: 18 Ocak 2006, 01:30 - İp: 85.***.**4.38
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Lens konusunda yorumu D50 kullanan arkadaşlara bırakarak filtre hakkında birşeyler söyleyeyim sevgili yenifoto. Hep üzerinde durduğumuz gibi bir UV filtre alıp sürekli lensinin üzerinde tutabilirsin. Çizilmelere karşı etkin olmasıda artı olur senin için. Yansımalar, kontrast, renk doygunluğu için bir polarize filtre alman gerekiyor. Bunlar çok maliyetli şeyler değil. Özellikle UV bir hayli ucuzdur. Filtrenin biraz büyütmesi demişsin. Kullanacağın(yukarıda sıraladığın amaçlarına uygun olarak) polarize filtre sana böyle bir yakınlaştırma özelliği sunmaz. Makro çekimler için close-up set alabilirsin. Bunun dışında sahip olmak istediğin yakınlaştırma değerlerine bir tele objektifle ulaşman mümkün. Kolay gelsin.

Tarih: 18 Ocak 2006, 12:20 - İp: 81.***.**8.239
yenifoto
yenifoto (üye)
Tekirdağ / Amatör

Ben bu başlığı 4 aralıkta yazmıştım.Bu arada bu D50 yi 1 ay kullandım ve memnun kalmadım(benim şahsi görüşüm,diğer D50 kullanıcıları memnun olabilir).Ve sonuç olarak sattım.

Yeri gelmişken neden D50 den memnun kalmadığımı iki sebep halinde açıklayayım:
1.Çok küçük vizör
2.Biraz fazla pozlama yaptığı kanaatindeyim.Pozlama sorunu insanı bayağı uğraştırıyor istediğin çekimi yapana kadar.
Şimdi ise pentax ist ds2 almayı düşünüyorum.
Not bu D50 den iyi verim almak için polarize filtrenin kullanılmasının şart olduğu kanaatindeyim.Ayrıca D50 nin kit lensle alınmaması ve daha kaliteli bir lens denenmesi gereklidir bence.
kolay gelsin

Tarih: 18 Ocak 2006, 12:55 - İp: 85.***.**8.236
necro
necro (üye)
İstanbul / Amatör

cehaletimi mazur görün lütfen.şimdi ben bu close up denilen filtrelere baktım ama ne alacağımı bilemedim.yani bu filtreler standartmı oluyor yoksa modelden modele değişiyormu.mesela d50 için tavsiye ettiğiniz polarize fitre standartmı olur? yoksa d50 için özel bir model varmı.
gitti gidiyor tarzı sitelerde 52 mm uv filtre ,55 mm v filtre gibi ilanlar görüyorum benim alacağım filtre hangisi?

Tarih: 20 Ocak 2006, 21:43 - İp: 85.***.**4.38
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

sevgili necro;
close-up lar buyultme saglarlar..macro çekimler iicin kullanilirlar.sen makinene uygun olan capta close-uplar aramalisin.
....
filtrelere gelince..UV ler standarttir..caplarina gore degisir..52,55,58,62,67mm gibi..polarize ler ise iki gruba ayrilir..lineer ve circular polarize..lineer ler sabittir.pek kullanilmaz.circular ise iki camdan olusur ve condeki cam en iyi kontrast ve yansima ortadan kalkana dek istege göre cevirilerek ayar yapilir.yine caplarina gore kullanilirlar..misal senin makinen eger 52 mm ise 52mm filtre almalisin...
kolay gelsin.

Tarih: 20 Ocak 2006, 23:13 - İp: 85.***.**0.89
ilinsor
ilinsor (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba bende 1 haftadır D50 kullanıyorum, uv filtreler maliyetli donanımlar değil -yani benim aldıklarım öyleydi 10YTL civarı; belki daha iyileri vardır-, herhangi bir fotomarketten alabilirsiniz, bence internetten alma zahmetine girmeyin.. Hangi objektife almak istiyorsanız kapağını kaldırın ve kapağın altındaki objektif ölçüsüne bakın örneğin 18-55 kit lensi için 52mm uv filtre almalısınız, polarize içinde durum aynı..
Ancak close up fiyatlarını ve performanslarını bilmiyorum, eğer alacak olursanız bilgilendirirseniz sevinirim...

Tarih: 20 Ocak 2006, 23:17 - İp: 85.***.**4.98
necro
necro (üye)
İstanbul / Amatör

Hımm bişey dah aöğrenmiş oldum.close uplar dahada ilgimi çekti, çünkü makro çekim benim için önemli ama şuanda makro çekim için lens alacak param yok ozaman bir lense göre çok çok daha ucuz bikaç close upla işimi görebilirim.

demekki makina ile bir foto markete gidip polarize ve bir uv filtre alabilirim.en kolayı bu,

peki 18-55 lens makro çekimlerde çok başarılı değil bunu biliyoruz, nisbeten başarılı hale getirmek için kullanmam gereken close uplar konusunda bilgi verebilirmisiniz?

Tarih: 21 Ocak 2006, 01:28 - İp: 85.***.**4.38
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

sevgili necro;
close-up lar ile ilgili merak ettiklerin assagidaki linkte..
gorusmek uzere...
....

http://www.fotografya.gen.tr/issue-2/doga.html

Tarih: 21 Ocak 2006, 18:26 - İp: 85.***.**1.96
necro
necro (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ediyorum.

Tarih: 22 Ocak 2006, 07:22 - İp: 85.***.**4.38
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı