drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Nikon 18 - 200 Vr Testi

Slm herkese,
Ken Rockwell'in testi aşağıdaki linkte. Lensi oldukça beğenmiş. Tam Minolta 7D'ye karar vermişken, Nikonian olacağız galiba.
Yorumlarınıza.
Tamer

http://www.kenrockwell.com/nikon/18200.htm

Tarih: 8 Aralık 2005, 23:29 - İp: yok
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Çok satacak bir lense benziyor, fiyatta bence makul alınabilir seviyede. Daha önceki gördüğüm örnek fotoları da oldukça güzeldi.

1:4,5 makro oranı olduğu belirtilmiş. D200 ya da diğer croplu makinalarda sensör boyutu 35 mm ye göre biraz küçük olduğu için büyütme oranı biraz daha fazlaymış gibi bir durum ortaya çıkıyor sanırım. Görüntü boyutu değişmemekle birlikte, görüntünün, düzleme ( sensör alanına ) oranı filme göre biraz daha büyük oluyor. Bu durum da büyütme oranı 1:4,5 olsa bile aslında sanal olarak 1:3 gibi bir durum mu ortaya çıkıyor ?

Tarih: 8 Aralık 2005, 23:51 - İp: 85.***.**0.232
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Minolta 5D ve 7D makinalarda sensörde bu sistem var, Nikonlarda ise aldığınız objektiflerde. Bu sarsıntı önleme diyebileceğimiz sistemin body üzerinde olması bence avantaj olacaktır. Çünkü bu şekilde objektif kullanmada daha özgür olabilirsiniz. Eğer objektif üzerinde bu tip bir özellik var ise bu tip objektifleri kullanmak durumunda kalacaksınız, bu da objektif seçiminde size çok fazla bir özgürlük sunmayacaktır. Diğer halde, makinanıza uyumlu olan her objektif ile bu özelliği kullanma şansınız var. Bence sarsıntı nedeniyle fotoğrafta oluşacak olumsuz etkileri önlemeye yönelik bu tekniğin body üzerinde olması bir avantajdır.

Tarih: 8 Aralık 2005, 23:53 - İp: 85.***.**9.159
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Bence de makine üzerinde bulunması tabi ki bir avantaj. Hatta bilmiyorum belki ileride diğer markalarda makine üzerine titreşim önleme sistemi koymaya başlayabilirler, belki de titreşim önleyici sistemli lensleri satabilmek amacıyla da koymazlar, büyük firmadır bunlar ne yapacakları belli olmaz. Ancak minolta nın bu konudaki rekabeti belki zorlayabilir.

Aslında Türkiye'de minolta yaygın bir marka olsaydı tabi ki iyi olurdu. Özellikle ikinci el piyasasının ( hem satarken hem de lens vs. alırken ) Türkiye de fazla olmaması nedeniyle pek tercih edilmiyor galiba.

Tarih: 9 Aralık 2005, 00:06 - İp: 85.***.**0.232
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili Tekno,
Gövdedeki As sistemi daha avantajlı kesinlikle, söylediğin gibi. Takılacak tüm lensler VR (IS)'li oluyor. Ama 18-200 mm'lik VR'lens tahminen birincil lens olacak (en azından benim için) ve özel durumlar hariç çok az değişecek. Makrosu da dahil oldukça başarılı bulunmuş. Yapılan testlerde Minolta 7D+28-75 mm lens 75 mm'de, Nikon D70 24-120 VR, 75 mm'de yapılan karşılaştırmalı testte sonuçlar çok yakın çıkmış ama VR lens sonuçlarının daha tutarlı ve istikrarlı olduğu belirtilmiş. Yani en azından sonuçlar sensör sabitlemeden daha kötü değil.
Hızı ve MP avantajı da cabası. Tabii fiyatı da
Tamer

Tarih: 9 Aralık 2005, 00:11 - İp: 193.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili Okyanus,
Lensle ilgili teknik sorularına maalesef cevap veremeyeceğim. Ama açıklaman mantıklı geldi bana da.
Minolta (Konica Minolta demekten nefret ediyorum) hakkında tamamen aynı görüşleri palaşıyorum. Sony-Minolta işbirliği ile R1 gibi hibrid makinelerin AS özellikli yeni modelleri de gelecek gibi. Ya da Sony'nin CMOS sensörünü taşıyan ve 10 MP üstü AS'li Minolta SLR'ler gelecek. Bunlar rekabeti artıracak. Minolta SLR kullanıcılarının en çok söylediği şey kullanım keyfi. Mesela Minolta 7D'nin bakacı 24 mm %90-95 büyütme faktörlü. Bu çok az makinada var. Yani dar bir yerden bakmıyorsunuz. Sadece bir örnek. Ya da menüler yerine bolca dış düğmeler fonksiyonlara ulaşmak için mükemmel.
Selamlar
Tamer

Tarih: 9 Aralık 2005, 00:23 - İp: 193.***.**2.10
mba
mba (üye)
İstanbul / Meraklı

Bende bu lensle ilgili kullanan kişilerin yorumunu bekliyorum. Eğer iyi olursa bu durumda benim en kıl oldugum şey olan ccd temizlemem minimuma inecek. Ama şubattan önce yeterli bilgiye ulaşacağımı sanmıyorum

Tarih: 9 Aralık 2005, 00:34 - İp: 85.***.**2.123
kahraman19
kahraman19 (üye)
Çorum / Amatör

Nikon 18-200 vr II si piyasada. Ben aldım kullanıyorum. Kesinlikle çok iyi bir lens, özellikle keskinliği mükemmel diyebilirim...

#kahraman19' tarafından 03.11.2009 19:42:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Kasım 2009, 14:26 - İp: 212.***.**2.189
  • 1