teoman_
teoman_ (üye)
Artvin / Amatör

Makro Lenslerle Genel Fotoğrafçılık

Öncelikle herkese iyi bayramlar

Az önce farklı bir sitede Sigmanın 17-70 Macro lensini incelerken

17mm fokal uzunlukta F2.8 diyafram açıklığı ile bu lens portre, spor, makro ve genel fotoğrafçılık kullanımı için ideal bir lenstir.

şeklinde bir ifadeye rastladım. Gerçekten makro lensler portre, manzara gibi günlük farklı kullanım alanlarına uygunmudur?
eğer uygun ise portere yada manzara çekimi yaparken görüntüde kalite kaybı yaşanır mı?

kafama takılan bir soruda eğer makro lensleri günlük rtin çekimlerde kullanabiliyorsak neden standart lenslere para verip boşuna zahmet ediyoruz ki makine alırken yanına lens olarak makro takalım tüm işimizi makrolarla halledelim olmazmı?

Tarih: 10 Eylül 2010, 13:30 - İp: 95.***.**6.113
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Uzun süredir Sigma 17-70 kullanıyorum. Öncelikle bu lensi macro olarak değerlendirmemek lazım. Bu lens standart geniş açı zoom lenstir. Odak aralığına bakarsak geniş açıdan orta teleye kadar uzanır. Yani manzara, sokak ve portre çekiminde günlük olarak kullanılabilir. Diğer yandan lense macro özelliği eklenmiştir. Yani oldukça yakın mesafeden netleme yapabilir. Ancak büyütme oranı gerçek macro lenslerden uzaktır. 1:1 gibi bir büyütme hayal etmeyin sakın. Öyle sineğin gözü kulağı falan çekilmez bu lensle. Bu sebeple tak dolaş lensi olarak düşünülmeli. Sağda solda bir çiçek üzerinde kelebek görüldüğünde de çok çok yakından netleme yapabildiği için avantajlı bir lenstir. Ama bu onu gerçek bir macro lens yapmaz.

Kolay gelsin.

Tarih: 10 Eylül 2010, 14:43 - İp: 217.***.**1.223
teoman_
teoman_ (üye)
Artvin / Amatör

eğer bu lens bahsettiğin gibi hakkını verebiliyorsa, daha iki hafta önce Sigmanın 18-50 lensini aldığım için pişman olacağım

Tarih: 10 Eylül 2010, 22:56 - İp: 95.***.**6.113
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makro lensleri günlük rtin çekimlerde kullanabiliyorsak neden standart lenslere para verip boşuna zahmet ediyoruz ki makine alırken yanına lens olarak makro takalım tüm işimizi makrolarla halledelim olmazmı?

zaten makro lensi gunluk kullanamazsınız diye bir sey yok.
prime bir lens işinizi goruyorsa makro lensle portrede cekersiniz baska birseyde.
ayrıca glorfindel iyi acıklamıs bu bir makro lens degil. makro ozelligi olan geniş acı zoom lens.
makro lesnler genellikle prime olur- 50-60-70-90-100-105-150-180 mm gibi. yani zoom yapamazsınız. birebir buyutme saglarlar.

bahsettiginiz lens ne birebir buyutme saglar ne bir prime lensin verebilecegi keskinligi verebilir.
17mm de f:2.8 olsa bile 17mm portre için extrem bir acıdır.
ayrıca 17 m de diyafram degerinin f:2.8 olmasıda alan derinligi acısından cok birsey vermez
zoom yaptıgınızda diyafram degeride kısılacaktır.
alan derinligini yine istediginiz kadar azaltamazsınız.
aralık olarak iyi bir tak-dolas lensi. portre manzara ve tabi farklı seylerde cekilebilir.

yanıltıcı bir bilgilendirme yazısı olmus.

Tarih: 10 Eylül 2010, 23:35 - İp: 92.***.**0.35
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

makro lensleri günlük rtin çekimlerde kullanabiliyorsak neden standart lenslere para verip boşuna zahmet ediyoruz ki makine alırken yanına lens olarak makro takalım tüm işimizi makrolarla halledelim olmazmı?

Mantığı ters kurmuşsunuz. Doğru soru "eğer günlük rutin çekimlerde standart lensler işimizi görüyorsa neden makro lenslere boşuna para verelim?" olmalıydı. Çünkü "makro" özelliği, lensin fiyatını arttıran bir unsur. Eğer amacınız sadece günlük rutin çekimler yapmaksa niye boşu boşuna fazladan para verip makro özelliği olan bir lens alasınız ki.

Tarih: 11 Eylül 2010, 00:40 - İp: 94.***.**3.150
teoman_
teoman_ (üye)
Artvin / Amatör

@gaijin
aslında konu bilgilendirme amaçlı değil bilgi alma amaçlı

açıklaman için teşekkürler

@bitpire

mantığı ters kurmadım. makro lenslerin günlük tak dolaş amaçlı kullanılabilir olması, benim gibi arada sırada makro çekme ihtiyacı hisseden kullanıcılar için iyi bir özellik. bu nedenle ikinci bir lens almak yerine fazladan biraz para verip konuda bahsettiğim lensi almak daha mantıklı olacaktı.
ancak ben standart bir lens aldım. bu durumda makro için ayrıca objektif almam icap ediyor.

Tarih: 12 Eylül 2010, 14:06 - İp: 95.***.**6.113
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yanıltıcı bir bilgilendirme yazısı olmus derken

17mm fokal uzunlukta F2.8 diyafram açıklığı ile bu lens portre, spor, makro ve genel fotoğrafçılık kullanımı için ideal bir lenstir.

bu yazının ilk kısmını kastetmiştim.

Tarih: 12 Eylül 2010, 14:16 - İp: 92.***.**0.35
  • 1