amator1
amator1 (üye)
İstanbul / Meraklı

Macro Cekim İçin Yardım

arkadaslar d80 makinem ve 105mm f:2.8 VR macro objektifim var fakat bu lensle böceklerin (arı, sinek....) göz detaylarını cekmek mümkün olmuyor (yada ben cekemiyorum ). kitapcıgında minimum netleme mesafesi 30 cm calısma mesafesi 15 cm e kadar duser diyor.. fakat bu mesafelerden netleme yapınca dahi göz detayları crop yapmadan belli olmuyor. Croplayınca da netlik bozuluyor..bu sorunun cozumu için ne yapabilirim ? "extension tube" leri macro objektifle kullanmak olur mu.. cunku okuduğum kadarıyla ya macro lens alın yada extension tube kullanın diyorlar ..makro lensle extension tube kullanamazmıyız..? veya baska cozum onerisi olan arkadaslardan yardım bekliyor simdiden tesekkur ediyorum..

Tarih: 24 Aralık 2007, 23:05 - İp: 193.***.**4.51
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Makro lens ile uzatma tüpü kullanabilirsiniz. Böcek gözü filan için 2:1, 3:1 gibi bir büyütme gerekir. Elinizdeki lens 1:1'dir. Ayrıca tripod ve manuel odaklamaya almanız gerekir.

Tarih: 24 Aralık 2007, 23:35 - İp: 85.***.**5.101
fm19
fm19 (üye)
Samsun / Meraklı

Flaş kullanıyormusunuz. Özellikle detay alabilmeniz için yandan flaş kullanmanızı tavsiye edebilirim.
Uzatma tüpleri içinde AF olanları kullanmanız gerekir. Yoksa lensin diyafram ve af noktalarını kullanamazsınız.

Tarih: 25 Aralık 2007, 15:19 - İp: 193.***.**8.132
amator1
amator1 (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadaslar nikon 105mm VR lensle extension tube ler kullanılamıyormus (G tipi lenslerde)... TC ler ise focus hızını onemli olcude dusuruyormus ayrıca TC lerin buyutme yaptıgını soyleyenler de var yapmadıgını soyleyenler de var...bazıları odak mesafesini arttırır ve gorus acısı daraldığından ve minimum netleme mesafesini degistirmediğinden buyume olur diyor.. bazıları ise sadece odak uzaklıgı artar daha uzaktan cekim yapılabilir ama buyutme yapmaz diyorlar... sonuc olarak bunlar haricinde makro cekim de 1:1 in uzerine cıkmak için tek sansım close-up filtreler kalıyor .. bunların da 2 element ve tek element olanları varmıs bu konuda en kaliteli 2 element achromatic close up filtre/lens hangisidir bilen varsa ve yardımcı olursa sevinirim... ayrıca osmanc ve fm19 verdiğiniz bilgiler için tesekkurler.. fm19 , senden ricam en uygun flaş olarak sen araştırma yaptıysan ne onerirsin bana bildirmen..ring flaşları mı kastediyorsun ? tesekkurler...

Tarih: 26 Aralık 2007, 00:12 - İp: 193.***.**4.51
  • 1