twofun
twofun (üye)
İstanbul / Meraklı

Lens Tavsiye İsteği !

Canon S1 IS makinem için panoramik fotoğraf çekmek amaçlı olarak Wide angle lens almayı düşünüyorum.

Bunun için araştırma yaptım ve
Raynox 'un ürettiği
* DCR-5000-0.5X Super Wide-angle -Conversion lens
* DCR-6600PRO -0.66X PRO Wide-angle Conversion lens
* DCR-730 - 0.7X Wide-angle Conversion lens

lensleri buldum. Bu lensler üzerindeki "0,5" - "0,66" gibi ibarelerin tam olarak neyi ifade etiiği konusunda bilgim yetersiz.

Sizce bunlardan hangisini alırsam hem daha cok alanı çekebilirim,
hemde çok verim alabilirim.

İlginiz için şimdiden teşekkürler.

YILMAZ TUFAN

#twofun' tarafından 15.06.2005 23:46:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2005, 23:49 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Taban mm değerini o rakamlarla çarparsanız o çeviriciyi taktıktan sonra makinenin sahip olacağı yeni mm değerini bulursunuz en geniş açıyı 0.5 çarpana sahip olan çevirici verir zaten üzerinde süper wide ibaresi var
38x0.5=19mm
38x0.66=25mm
38x0.7=26.6mm

Tarih: 16 Haziran 2005, 01:46 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ben senin yerinde olsaydim 6600 pro modelini dusunurdum, 25mm guzel bir deger.. 19mm olan lensle, bana kalirsa goruntude bozukluklar olusur, .. tam olarak bilmeiyorum ama, kobra sen ne dusunuyorsun?
..
ayrica panaromik fotograf icin conversion lens almana gerek yok; yazilimlar sayesinde fotograflari birlestirip panaromik yapabilirsin..

Tarih: 16 Haziran 2005, 10:48 - İp: yok
twofun
twofun (üye)
İstanbul / Meraklı

Amaç standart panorama değil. Kübik panorama çekmek istiyorum. Bunun için lens olması işi daha da kolaylaştırıyor. Ayrıca daha az fotoğraflar ve daha az hata ile sonuçlanıyor.

Örnek kübik panorama için :
http://mediapiculture.net/360days/index.php?id=52

Tarih: 16 Haziran 2005, 13:26 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kubik panaroma olayi gercekten de harikaymis.. bu isin teknigini bize anlatabilir misin twofun?

Tarih: 21 Haziran 2005, 18:49 - İp: yok
twofun
twofun (üye)
İstanbul / Meraklı

bende bu tip fotograflar cekmek icin ekipman hazırlıyorum. Lakin halen daha hangi lensi alacagımı tam bilemiyorum.

Bu fotografı cekebilmek icin ozel bir tripod kafasına ihtiyac var. (Manfrotto 'nun ürettiklerine bakabilirsiniz)
Ve fotograf cekebilmek icin tavsiye edilen geniş açılı lens kullanılması. Fakat Hangi lens cok daha iyi sonuc verir halen daha bulamadım.

Fish eye lens kullanımı da oluyor lakin bu sefer makinenizin yuksek pixel değerine sahip olması gerek . Olmazsa sonuçlar kalitesiz oluyor.

Tarih: 23 Haziran 2005, 14:12 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kanimca fisheye cok fazla distorsion olusturacagindan secilmemeli.. s1 is'in 38 mm'den basladigi dusunuldugunde 0.6x converter lens ile 25mm'ye gelecek; ki bence yeteri kadar wide olacaktir.. pro model olmasinin bir ayricaligi var mi peki dcr-6600pro'nun?
diger 0.5x converter'i kullanacak olursan bence barrel distortion (yani karenin icerisindeki objeler sanki yanlara dogru esnetilmisler gibi) problemi ile karsilacaksin; ki bu buyuk bir ihtimal.. objektif cok kaliteli olmadikca bu problem olacaktir.. o yuzden ben senin yerinde olsaydim 0.66x'i alirdim..
benimkisi sadece bir oneri..
verdigin sitenin sahibi mickael; nikon D100 ile nikkor 10.5mm ve 12-24mm lensleri kullaniyormus.. ama bir DSLR ve kullandigi her iki lens de klasinda en onde gelen lensler.. o genislikte fotograf cekince makinenle o kadar kaliteli olmasini beklememelisin.. senin makinende 0.5x converter ile 19mm'ye gelecek; mickael ise 12mm ile 35mm'ye denklikte 18mm'ye denk gelecek.. yani ayni gibi; 18mm'ye karsi 19mm.. bence biraz daha dar aci kullan ve daha fazla fotografi birlestirmeyi dene.. ki mickael 6-8 fotografdan elde ediyormus o 360 derecelik fotograflari..

Tarih: 23 Haziran 2005, 22:14 - İp: yok
hsertangun
hsertangun (üye)
Antalya / Amatör

selamlar bu raynox markasının diğer ürünlerini internet dışında bulabileceğim bir yer var mı?

Tarih: 12 Mayıs 2006, 10:23 - İp: 81.***.**6.193
  • 1