humanizm
humanizm (üye)
İçel / Meraklı

Lens Modelinin Yanında Yazanlar

Merhaba, 550D'min yanında canon 18-135 mm lens kullanıyorum.Makinenin yanında aldım yani kit lens diyorlar sanırım, biraz acemiyim kusura bakmayın.Ama nette araştırırken

- Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 STM IS
- Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS

gibi şeyler görüyorum. "Kit lens" bu 2 modelden daha mı farklı oluyor yoksa sadece yanında verildiği için mi kit lens deniyor?

Bu yazdığım 2 model arasındaki farklar nelerdir? 18-135 mm nin yanında yazanlar ne anlama geliyor? son sorum ise eğer hepsi farklı ise bendeki lensin hangisi olduğunu nasıl öğrenebilirim?

şimdiden teşekkürler

Tarih: 8 Aralık 2012, 16:31 - İp: 78.***.**8.161
yus14
yus14 (üye)
Yurtdışı / Amatör

slm sadece ikiside zoom yapan lns 135 daha cok yaklastirir. 55 daha az. is stabilizer

Tarih: 9 Aralık 2012, 12:32 - İp: 88.***.**5.246
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba,lensler hakkında biraz bilgi vermek gerekirse makinaların yanında verilen lenslerin birçoğu kit lens tabir ettiğimiz lenslerdir.Profesyonel makinalarda ise kullanıcılar çalışma şartlarına göre lens tercihleri yaparlar yani doğa fotoğrafçısı ile bir moda fotoğrafçısı yada makro çalışma yapanlar farklı lens gruplarını kullanırlar.Şimdi sizin aldığınız lens gruplarına değinelim biraz.Lenslerin üzerindeki 18-55 veya farklı numaralar herzaman Full frame yani tam çerçeve makineler (24-36 mm)lik çerçeveler baz alınarak yazılmıştır.18 mm geniş açıdır ama Canon makinalar 1,6 Crop çarpanlı olduğundan 28,8 mm ye tekabül eder 55 mm ise 88 mm ye tekabül eder.Yani gerçekte 18-55 mm lik bir lens yaklaşık 29-88 mm lik bir odak mesafesine sahiptir.Aynı şekilde 18-135 mm lensinde 29-216 mm lik bir odak mesafesine sahiptir.f3.5-5.6 ise lensin 18 ve 55 mm lerdeki diyafram açıklığıdır.yani 18 mm getirdiğinizde diyafram maksimum f3.5 aralığına kadar açık kalır.55 mmye getirdiğinizde maksimum f5.6 olu.F değeri küçükken diyafram en açık haldedir f değeri büyüdükçe diyafram kısılır,yani a.çeri giren ışık miktarı azalır.En son olarak ise IS ise lensteki titreşim önleme özelliğidir.Nikon da bu özellik VR,Tamron da VC ,Sigma da OS olarak belirtilmiştir.Umarım yardımcı olabilmişimdir,güzel kareler çekmenizi dilerim.

Tarih: 9 Aralık 2012, 15:44 - İp: 91.***.**4.100
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Selam. ben sadece SMT anlamı yazıyorum.
Stepper
Motor
Teknoloji si.

Yani bu objektif odak ayarını adım,adım yapıyor. Her noktayı ölçüyor ve
ona göre diyafram belirliyor.

Ha birşey daha izah edeyim. Bu tür objektif ler hızlı değildirler.
Resim çekerken acele etmeyeceksin.Yani bütün noktalar ölçülecek ve obje neyse sabitleşecek,ondan sonra çakacaksın.
Aksi takdirde resim net çıkmaz .

Tarih: 9 Aralık 2012, 16:41 - İp: 79.***.**2.232
humanizm
humanizm (üye)
İçel / Meraklı

herkese çok teşekkür ederim gayet iyi anladım..

Tarih: 10 Aralık 2012, 09:33 - İp: 95.***.**3.127
  • 1