lykia5
lykia5 (üye)
Sinop / Amatör

Lens Kaliteleri

Yeni kamera alacağım araştırma yapyıorum, lenslere baktığım zaman Tamron ve sigma ucuzken nikon lensler 2 katı fiyatına oluyor şimdi nikona vereceğim parayla 2 tane lens alabiliyorken, nikona bu parayı vermek doğru olur mu yani verdiğim paranın karşılığını alırmıyım ? Yoksa Tamron ve Sigma lenslerde kalite farkı yok mu ?
Teşekkürler

Tarih: 22 Eylül 2014, 17:53 - İp: 85.***.**9.200
siparisium
siparisium (üye)
İstanbul / Firma

Nikon ve Canon sadece isimlerini kullanmaktalar.

SIGMA ürünleri özellikle ART serisi ile malzeme kalitesi olsun,performansı olsun Nikon ve Canondan daha iyi.

Tarih: 23 Eylül 2014, 09:47 - İp: 78.***.**2.13
lykia5
lykia5 (üye)
Sinop / Amatör

#lykia5' tarafından 27.09.2014 17:58:03 tarihinde düzenlendi.

#lykia5' tarafından 27.09.2014 17:58:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Eylül 2014, 16:50 - İp: 85.***.**9.200
scottie
scottie (üye)
Eskişehir / Amatör

benim sigma ve tamron marka lenslerim var ikisinde çok memnunum... nikon ve canon lensleri gerçekten çok pahalı... diğer markalar ise ucuz... nikon ve canon lenslerden alacağın performansı diğer markalardan da alırsın...

Tarih: 27 Eylül 2014, 20:02 - İp: 83.***.**9.205
extreme_foto
extreme_foto (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraflara bakarken temel olarak konu, kompozisyon, duygu vs beni etkiliyor. Hangi marka fotoğraf makinası yada hangi lens ile çekilmiş hiç aklıma gelmiyor. Sadece lensin balık gözü, geniş açı yada tele gibi farkları varsa lens özellikleri fotoğraf özelliklerinin önüne geçebiliyor.

Klişe söz: fotoğrafı fotoğrafçı çeker, makina ya da lens değil!

Ama diğer taraftan standart dışı lensler fotoğraf çekeni çok etkiliyor.

Pentax fotoğraf makinamda Pentax dışı lenslere bir türlü ısınamadım. Bir türlü anlayamadığım, Photoshop ile düzeltemediğim bir sarı tonu veriyorlardı. Pentax prime lensler ile çekilen fotoğraflar ise inanılmaz bir detay ve sıcak fotoğraflar veriyordu. Başka hiç kimsenin beğenmediği fotoğraflarım bile sevdiğim lenslerle çekildiğinde bana sevimli geliyor. Pek çok başka kişinin, ben özellikle gösterdiğimde bile farkına varmadığı, bu tür yemeğin tuzu biberi kadar küçük ayrıntılar gibi takıntılarınız yoksa bütçenizi zorlamayacak en ucuz lensleri tercih etmek en doğrusudur.

Lens seçiminde püf noktası:
çektiğiniz fotoğrafları gruplayın, en çok hangi odak uzaklığında çekiyorsunuz? Bir süre sonra beğendiğiniz fotoğraflarınızın çoğunun özellikle bir aralığa toplandığını görürseniz, zaten uzmanlaşmanızın nereye gideceği de belli olmuştur. "O" lensi, o fotoğrafları en iyi çekebileceğiniz en iyi lensi alın. O zaman "o" lensin hangisi olduğunu da zaten çok iyi biliyor olacaksınız.

Okurken, zaten bildiğiniz cümleleri hızlıca geçin, ukelalık yapmış duruma düşmeyeyim.

Sevgi ve saygılarımla,

#hamsikoy2' tarafından 09.11.2014 20:35:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Eylül 2014, 21:17 - İp: 85.***.**5.145
  • 1