fatih.ir
fatih.ir (üye)
Burdur / Amatör

Hangi Filtreyi Almalıyım

hayırlı akşamlar arkadaşlar...ben aranıza yeni katıldım bir kaç sorum olacaktı size bu konularda pek bir bilgim yok biraz başınızı agrıtacagım ...kullandığım makina canon 600d 18-55 lens ve 50mm 1.8 lens kullanıyorum...sorum size şudur genelde 50 mm lensi kullanacağım internette araştırdığımda lensin üzerinde sürekli bir filtre bulunsun diyorlar daha kaliteli resimler için uv filtre polarize filtre gibi sizin bu konuda düşünceniz ve tavsiyeniz nedir bu lens için ikincisi ise ben bu lenste 50 mm de uzun pozlama yapabilirmiyim ve uzun pozlama yapmak için nd filtre lazımmış galba bunun kaç stopluk olması işime yarar ? şimdiden teşekkürler

Tarih: 28 Aralık 2015, 22:25 - İp: 78.***.**0.178
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

o diyenlere bakmayın..
siz neye ihtiyacınız olduğunuzu kendiniz bilebildiğiniz zaman alın sadece..

#kesim00' tarafından 29.12.2015 09:36:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Aralık 2015, 09:35 - İp: 85.***.**1.207
fatih.ir
fatih.ir (üye)
Burdur / Amatör

haklısınız...ben uzun pozlama yapmak istiyorum bulunduğum yerde su,deniz,akarsu çok olduğundan iyi fotoğraflar çekebilirim...bunun için kaç stopluk nd filtre önerirsiniz peki...

Tarih: 29 Aralık 2015, 12:32 - İp: 78.***.**0.178
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

elinizdeki lensin filtre çapına göre tavsiyem en geniş açılı lensiniz olsun bu kaliteli bir nd filtre alın.. kaç stop tamamen yapmak istediğiniz şeye ve ışığa göre değişir.. 10 stop sanırım nd 2000 olması lazım gündüz deniz kenarı olan yerde en az olması gereken değer.. daha iyi bir etki daha uzun pozlama için daha fazlası gerekebilir.

ama mesela daha loş ışıklı orman gibi yerlerde şelale vs fotoları için nd 1000 ve daha aşağısı kurtarabilir.. dediğim gibi bunu deneyimlemeden bilemezsiniz.. fazla olursa zararı olmaz süre uzar yine çekersiniz ama az olursa süre yetmeyebilir.bu da diyafram kısarak telafi edilebilir o da f:11 den fazla kısmamayı öneririm..

Tarih: 29 Aralık 2015, 15:04 - İp: 85.***.**1.207
fatih.ir
fatih.ir (üye)
Burdur / Amatör

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Tarih: 30 Aralık 2015, 11:53 - İp: 78.***.**0.178
anordinaryman
anordinaryman (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar arkadaşım, uzun pozlama 50 mm lens ile yapabilirsin fakat filtresizde bu yapılabilir. İlla filtre alacağım diyorsan cp filtre al. Lensin üzerinde devamlı filtre bulunması olayı ise lens camını darbelerden korumak içindir. Profesyonel manzara fotoğrafçısı değilsen filtre şart değil derim ben. bazı arkadaşlar hiç filtre kullanmadan çalışır. bazıları ise filtre takmadan çalışmaz. uzun pozlama yapmak için nd filtre kullanımı için ise şart mı bilmiyorum. ben hiç kullanmadım. kolay gelsin.

Tarih: 2 Ocak 2016, 12:34 - İp: 78.***.**7.200
  • 1