ozaygonlum07
ozaygonlum07 (üye)
Antalya / Amatör

Filtre Çeşitleri Ve Kullanım Alanları

ND-yoğunluk filtresi: Aydınlık bir havada suda blur etkisi yapmak için kullanılır.Nötr bir renk olduğu için fotoğrafta renk değişikliği yapmaz.Işık şiddetini azltmak için kullanılır.

Close Up filtre: Objektifin önüne takılırve ekstra büyütme sağlar.Fiyatları macro objektiflere oranla çok ucuzdur haliyle macro objektiflere oranla perfomansları düşüktür. +1,+2,+4,+10 gibi büyütme değerleri üzerinde yazar.Tek tek kullanılabildikleri gibi üst üstede takılabilirler.Busayede 3/1'e kadar büyütme yapabilirler.Bu merceklerle çekim yaparken konuyu tam merkeze yerleştirmek gerekir.Çünkü netlemeyi merkezde yapar.Köşelere doğru görüntü bulanıklaşır.

Degrade (geçişli) gri filtre:Manzara fotoğrafı çekerken gökyüzüne göre poz değeri alırsanız yeryüzü karanlık çıkar yada yeryüzüne göre poz değeri alırsanız da gökyüzü fazla aydınlık çıkar.Bu durumu ortadan kaldırmak için geçişli gri filtre kullanılır.Bu filtre gökyüzü ile yeryüzü arasındaki ışık şiddetini ayarlamak için kullanılır.Işık ölçümü yeryüzüne göre yapılır filtrenin gri kısmı gökyüzüne gelecek çekilde objektife takılır ve çekim yapılır.

Ters Çevirme Halkası (Reversal Ring):Bir tarafı bayonetli diğer tarafı vidalı bir halkadır.Vidalı kısım ile objektifin önüne bir filtre gibi monte edilir.Dha sonra objektif gövdeden ayrılır ve bayonetli kısım yardımıyla ters olarak gövdeye takılır.Bayonetli kısım makine ile vidalı kısım ise objektifimizin çapı ile uyumlu olmalıdır.
Ter çevirme halkası geniş açılı ve normal objektiflerle kullanılır, teleobjektiflerle sonuç vermez.Objektifin odak uzunluğu ne kadar kısa ise tersten o kadar büyük görüntü verir.Yani ters çevirme halkasıyla kullanılan geniş açılı objektifin büyütmesi normal objektiflere nazaran daha fazladır.

Neutral Densty Gradient Filter (Nötr yoğunluk filtresi):Temel olarak doğa fotoğrafı çeken kişiler içindir.Bu doğa çekimlerinde önplan için pozlandırdığınız ve gökyüzünün tamamen soluklaştığı anlarda oluşabilecek problemleri gidermek içindir.Bunu objektifinizin önüne yerleştirirsiniz ve sadece gökyüzünü koyulaştırır.Böylece gökyüzü ve önünüzdeki yer iyi görünür.

Circular Polarize Filtre:Bir diğer doğa fotoğrafı filtresidır ve her doğa fotoğrafçısında bulunması gereken bir filtredir.Göl ve akarsularda olduğu gibi birçok şeydeki yansımaları büyük ölçüde azaltmak için tasarlanmıştır.Birçok fotoğrafçı bu filtreyi gökyüzünü karartmak için de kullanır.Adeta objektife güneş gözlüğü takmak gibidir.Dünya daha az rahatsız edici şekilde aydınlık görünür.

#gonlum84' tarafından 27.08.2012 15:14:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ağustos 2012, 16:50 - İp: 88.***.**7.87
h.kubra
h.kubra (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba.. ben uv filtre almka istiyorum.. ancak marka konusunda teredüte düştüm.. hangi marka almam konusunda yardımcı olabilir misiniz? saygılar..

Tarih: 23 Ekim 2012, 00:39 - İp: 31.***.**8.14
cuneytmuzaffer
cuneytmuzaffer (üye)
Aydın / Amatör

Öğretici Bilgilerinizi paylaştığınız için Teşekkür ederiz. "özellikle benim gibi yeni başlayanlar için çok faydalı" tekrar teşekkürler

Tarih: 6 Temmuz 2014, 00:17 - İp: 95.***.**7.197
  • 1