allegro
allegro (üye)
İzmir / Amatör

Farklı Marka Lense ?

Arkadaşlar bu benim ilk mesajım.Günlerdir forumu okuyorum gerçekten çok verimli ve yardımsever çok arkadaşımız var.

Makina bir yere kadar önemli ama çeki kalitesinde lense daha önemli, o k ,bunu öğrendim.
Şu an elimde canon eos 20 D,
18-55 kit lense,
sigma 18-50 f/2.8,
canon 75-300mm 4-5,6 III USM lense var.

Şimdi soruma geçiyorum :

Bazı markalara aynıı değerlerdeki lensler daha ucuza yapılıyor sanıyorum.ör: canon için uyumlu sigma 18-50 f/2.8 lensin fiyatı 350-400 USD civarında,Nikon için aynı özelliklerdeki lens 280 USD ama Olympus için 99 USD.özellikleri aynı.
Peki bu durumda Olympus lensi Canon'a bir çevirici koyarak kullansak 5-10 USD ilave vereceğim.
Kullanımda herhangi bir sorun yaşar mıyım ?
Şimdiden teşekkürler

Tarih: 14 Mart 2007, 15:46 - İp: 85.***.**0.218
allegro
allegro (üye)
İzmir / Amatör

yine aynı mantıkla AF ya da EF olmayan eskilerden bir lense alınırsa ör:50mm,1:1.4 leica,Zeiss,Schenideer vs.lensin kalitesinden yararlanıp elle netleme yapmak ne derece kullanışlı olur.makina yukarıda bahsettiğim gibi Canon Eos 20 D.
tekrar teşekkürler gelecek yanıtlar için.

Tarih: 14 Mart 2007, 15:52 - İp: 85.***.**0.218
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

gercekten cok guzel bir noktaya deginmissin..ben de merak ediyorum su farklı marka objectifleri kullnamak icin oln ceviriciler nasıl?? eksileri var mı?? fd lensleri eos a ceviren gormustum ben de... bir de allegro memnun musun canon 75-300den??

Tarih: 14 Mart 2007, 20:34 - İp: 88.***.**7.204
allegro
allegro (üye)
İzmir / Amatör

maalesef soruyu konuyu bilen arkadaşlarımız okumamışlar anlaşılan ermanmen.ben mantıken olabileceğini düşünüyorum,zira çeviriciler satılıyor,işe yaramasa neden satılsın ama performansı nasıl etkiliyor onu bilemiyorum.
bu arada FD lensi EOS'a çevirmekten ne kasdettiğini tam anlayamadım,yani EF ya da AF'mi yapıyor demek istiyorsun,eğer böyleyse bu nasıl mümkün olabilir !

75-300'ü henüz kullanmadım zira body hafta içinde elime geçiyor.

selamlar

Tarih: 14 Mart 2007, 22:57 - İp: 85.***.**5.107
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

EOS sistemi lens çap genişliği yüzünden başka lenslerin kullanışına en yatkın sistem.
Bir T veya M43 adaptörü kullanarak bir sürü lensi takmanız mümkün. Bunun için bir sürü internet sitesinde uyum listeleri var.
Ancak otomatik odaklama maalesef çalışmayacaktır. Ayrıca lens diyaframını elle kısmanız gerekecek.
Elinizde değerli eski lensleriniz varsa uğraşmaya değer, yoksa biraz macera olur.

Tarih: 15 Mart 2007, 00:10 - İp: 85.***.**7.11
allegro
allegro (üye)
İzmir / Amatör

teşekkürler fdemirhan,benimde tam öğrenmek istediğim buydu.

Tarih: 15 Mart 2007, 14:33 - İp: 85.***.**0.218
  • 1