avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

Extension Tube- Close-up Filtreler

Önce elimdeki ekipmanımı söyleyip bir bilgi almak istiyorum;
nikon D80
18-135 kit lens
nikon 50mm 1.8D

Sorum şu, ben macro seviyorum ve muhtemelen macro lens alıcam param olunca. Sigma 150 mm yi düşünüyorum şimdilik ancak sorum hangi macro daha iyi şejlinde değil. Şu close-up lensler(+10 a kadar var) ya da extensiyon tubelar nasıldır, ne kadar etkir. Yani mevcut lenslerime örnek 50mm 1.8 e close up filtre eklesem ne kadar farkeder kaliteden ne kadar ödün verir? teşekkürler

Tarih: 17 Ocak 2008, 11:12 - İp: 88.***.**8.242
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Öncelikle nikon makineniz varsa 10mm VR mikro derim ben. Sonrasında ise eger extension kullanacaksanız bunu AF yapabilen elektronik olarak iletebilen bir Kenko alarak yapın zira diğerleri çok basit. Filtre ise Canon 500d den başkası yalan.

Tarih: 17 Ocak 2008, 13:39 - İp: 78.***.**4.159
avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

10mm VR mikro böyle bir nikkor yok sanırım ben bulamadım,
105mm olmasın?

Tarih: 17 Ocak 2008, 14:06 - İp: 88.***.**8.242
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Eksik yazmısım evet 105 tabii ki.

Tarih: 17 Ocak 2008, 18:17 - İp: 78.***.**4.159
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Bir senedir yerli close-up filtreleri kullanıyorum;
artı 4 ile artı 7 değerler arasındaki tek bir close-up filtre ile son derece başarılı sonuçlar elde ediliyor.
Yeterki çin malı olmasın, kutuda üçü bir arada satılan üst üste takılarak kullanılanlarda kalite kalmıyor.
Japon veya yerli artı 4 ile 7 arası;
1 adet fitreyi Hayyam pasajında 25 - 60 ytl arasında bulabilirsiniz.

Tarih: 17 Ocak 2008, 21:06 - İp: 195.***.**3.219
pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

filtre yerine extension tüp kullanırsan çokfazla görüntü kaybı yaşamazsın. Ancak filtrenin de pratikliği var istediğinde rahatlıkla lensin kendisini sökmeden çıkarıp takabiliyorsun. Ancak hangisini kulandığın farketmez ikisi de lensin sonsuza odaklama yeteneğini ortadan kaldıracaktır. Hatta 2-3 metreden uzağa odaklaman mümkün olmayacaktır. Bir de alan derinliği inanılmaz azalıyor bu nedenle de f(16-20) gibi bir değer ancak paklar seni. Diğelim bir sineği çekeceksin sineğin gözleri net ama arka tarafına doğru bayağı bulanık görüntü elde edersin. Ayrıca bir sorun daha var o da eğer extension tüpü çok uzatırsan bu seferde objektifinin en öndeki lensinin sadece orta kısmındaki çok ufak bir alana düşen ışık fotografı oluşturuyor. bu da iki soruna birden yok açıyor birincisi lensin kullanılamayan kenar kısımlarından objektife giren ışık bişekilde yolunu bulup sensöre ulaşıyor ve flare etkisi yaratarak contrastı oldukça düşürüyor. ikincisi ise objektifin f değeri hesaplanırken en öndeki lense düşen ışığın tamamının kullanıldığı varsayılır ancak sen bu ışığı kullanamadığın için objektifin f2.8 bile olsa aslında sen onu f8-11 gibi bir değerde kullanmış olursun.
Bunu şöyle de anlatabiliriz aslında; lisede falan mikroskop görmüşsündür ancak hiçbir mikroskobun önündeki lens pirinç tanesinden büyük değildir.extension tüp kullanınca da 45-50 mm lens çapından geri 10-15mm lik ortadaki kısım kalıyor. Bu da ışık miktarında 4-5 kat azalma anlamına geliyor. Senin 50mm 1.8 de ne kadar büyütme eklediğine bağlı olarak f8'e falan düşer. Tabi ayrıca büyütmeden dolayı lensde varolabilecek kusurlar da katlanarak fotografı etkileyecektir.

Tarih: 20 Ocak 2008, 21:50 - İp: 85.***.**0.223
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

http://www.gittigidiyor.com/main/urun.php?id=7705975

Tarih: 23 Ocak 2008, 13:48 - İp: 81.***.**7.178
  • 1