hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Ext Tube-convertor Kullananlar:

Manuel lenste diyaframı ayarlayınca gözle görünen bir değişiklik olmuyor, deklanşöre basınca fotoğraf makinanısın hareket eden bir parçası lensin arkasında bir pime dokunuyor ve perde açıldığında diyafram ayarladığımız seviyeye kadar daralıp tekrar tam açık haline dönüyor.
Extension tube kullanırken makinanın bu hareket eden parcası lensin arkasındaki o çıkıntıya dokunamayınca fotoğraflar hep diyafram tam açıkta mı çekiliyor?

Tarih: 11 Mayıs 2007, 07:36 - İp: 85.***.**1.204
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

valla anlamadim ama diyafram 00 gorunuyor

Tarih: 11 Mayıs 2007, 09:07 - İp: 85.***.**5.35
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Manuel lenste makinan diyafram değerini yazmayacaktır doğal olarak.
Benim sorduğum, (extension tube yok) vizörden bakarken diyafram halkası her zaman tam açık konumda... ayarladığımız diyafram aralığı kadar sadece fotoğraf çekilirken deklanşöre basıldığı anda makina lensin pimine dokunduğunda daralıp tekrar tam açık haline dönüyor.
extension tube takıldığında fotoğraf makinası çekim anında lensin diyaframı ayarladığımız kadar daraltan pimine dokunamadığı için (başka bir değere ayarlamış olsanız bile) hep diyafram tam açık konumda mı çekiliyor?

Tarih: 11 Mayıs 2007, 10:19 - İp: 213.***.**1.171
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

extension tübün tipine bağlı (özellikle nikon da)
Elektronik ve mekanik bağlantılı olanlar, ve olmayanlar var. Herhalde makineniz için de durum aynıdır. fiyatları arasında yüksek fark olmalı.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 01:51 - İp: 88.***.**7.186
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Türkiye satış fiyatlarına bakılırsa biri 45 diğeri 300 küsür YTL.
Mekanik olanları merak ediyorum. Hep en açık konumda mı çekiyor, yoksa lensin pimini sıkıştırıp ayarladığınız diyafram değeri kadar hemen lensin diyafram yaprakları daralıyor mu? Böyle ise diyelim f: değerini 22 yaptınız, vizörden bakınca bir şey göremezsiniz sanıyorum....

Tarih: 12 Mayıs 2007, 08:23 - İp: 88.***.**6.201
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kaliteli uzatma tüpü objektif yuvasını tüm özellikleri ile birlikte ileri taşır.
Objektifiniz uygunsa, açık diyaframda görüntü imkanı verecek, çekim anında (elektro)mekanik bağlantı ile diyaframı kapatacaktır.
Kullandığım kenko (canon için) tüpte durum böyle. 1.8 objektifle 22 diyaframda çekim yaparken görüntü hep 1.8, ama çekim 22 ile.

Bu arada Manuel lensle (mesela m42 adaptörle kullandığım lensler) çekim yaparsam, diyaframı lensten ayarladığım için 22 diyaframda karanlık oluyor haliyle, ve makine objekifle konuşmadığı için diyafram hep 00 görünüyor (vizörde). Bu tüple alakalı değil, tüp olsada 00, olmasada.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 13:25 - İp: 88.***.**7.186
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 19:23 - İp: 81.***.**3.71
ebi69
ebi69 (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba arkadaşım makinelerin resimlerini karşılaştırdığımız bi site vardı( yabancı) acaba bilirmis
in ben tekrar bulamadım hayırlı geceler

Tarih: 7 Kasım 2007, 23:51 - İp: 78.***.**7.71
  • 1