laedri52
laedri52 (üye)
Erzurum / Meraklı

Eos 600d 18-55 Mm Lens Odaklama Sorunu

İyi günler,

1-Yaklaşık 4 yıldır EF-S18-55mm f/3.5-5.6 IS II lensimi kullanıyordum. Geçenlerde auto-focus ta odaklamamaya ve fotoğraf çekimi yapmamaya başladı. İnternetten birkaç araştırma yaptım fakat bu sorun hakkında birşey bulamadım. Sadece AI-shot yerine One-shot yapın düzelir şeklinde birşey söylemişlerdi, onu da denedim fakat düzelmedi. Manuel odaklamada sıkıntı çekmiyorum fakat her zaman manuel ile uğraşmak olmuyor. Daha önce böyle konu açıldı mı bilmiyorum ve bu şekilde sıkıntı yaşayan varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

2-EF-S18-55mm f/3.5-5.6 IS II lenste sıkıntım devam ederse yeni bir lens almayı düşünüyorum. Aklımdaki lensler Tamron 18-200 mm, Tamron 18-270 mm veya Sigma 18-200 mm.

Önerileriniz için teşekkürler.

Tarih: 25 Nisan 2015, 05:14 - İp: 72.***.**2.166
yusiskan
yusiskan (üye)
Kırşehir / Amatör

Bende de Canon 650D var. 18-55mm ile bir süre çekim yaptıktan sonra bazen tutukluk yapıyor. Deklanşöre bastığımda odaklama ve çekim yapmıyor. Odaklama yapmıyor derken odaklama motoru hiç çalışmıyor.sanırım sizinkide aynı durum.

((Bazen AF odaklayacak nokta bulamayınca motor bir ileri bir geri çalışıyor, ondan Bahsetmiyorum)).

Çalışmadığı durumda manuel odaklamada olduğu gibi elimle hafifçe odaklama çemberini sağa sola oynatıyorum, ondan sonra düzeliyor. Tabiiki bu çözüm değil. ben bu durumdan AF sisteminde mekanik bir arıza olduğunu düşünüyorum. Bir kaç kişi kameramı alıp, AF modunda iken elle odaklama yapmaya çalışmıştı. Yani AF sistemi zorlamadan dolayı zarar gördü siye düşünüyorum. Tabi bu benim tahminim sadece.

#yusiskan' tarafından 05.05.2015 23:25:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2015, 23:17 - İp: 78.***.**0.222
  • 1