zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

Eos 350d İçin Lens Seçimi?

arkadaşlar merhabalar bende canon eos 350d makine var ve lens olarakta 18-55mm lens kullanıyorum. yeni bir lens almaya karar verdim iki model arasında kaldım. bunlardan bir tanesi canon EF 90-300mm f/4.5-5.6 USM
diğeride sigma 18-200mm f3.5-6.3 DC ben özellikle zoom oranı iyi olan bir lens istiyorum.
canona baktığımızda 3.33x gibi bir zoom oranına sahip olduğunu gördüm fakat sigma ise 11x zoom oranına sahip. fakat düşündüğüm kadarıyla benim kullandığım lens 55mm de bitiyor ve benim lenste 3.3x zoom oranına sahip canonun 90-300mm lenside 90mm de başladığına göre tahminimce benim 55mm lik lensimden daha fazla zoom yapmış şekilde kadraj oluşturcak böle düşününce de basit bir matematik hesabıyla
18-55mm lens zoomu 3.3
90-300mm lens zoomu 3.3
55mm ile90mm arasıdna kalan mesafede 90mm nin 55mm ye 1.6 kat daha yakın çekeceğini düşündüğümüzde;
toplamda canon lens ile 3.3 x 3.3x 1.6 = 17.4 lük bir zoom oranı elde etmiş oluyorum.

şimdi size olan sorum sigma lens canona göre 250 ytl daha pahalı, siz olsanız hangisini tercih ederdiniz sigmayımı yoksa canon umu? ve bu iki lens te bulunan diyafram ayarları ne gibi koşullarda işime yarar veya bana zorluk çıkarır.

bilgilerinize şimdiden teşekkürler..

Tarih: 10 Mayıs 2006, 20:17 - İp: 85.***.**3.20
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

sitede bu işten anlayan kimse yok mu ya ?

Tarih: 10 Mayıs 2006, 22:37 - İp: 85.***.**3.20
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Zoki selam,

Bu işi yeni yeni öğreniyorum ve sana sadece şunu söyleyebilirim lenslerin zoom oranları artınca optik kalitelerindede paralelinde bir düşme oluyor.

Bunun nedeni daha fazla grupta daha yüksek sayıda mercek kullanılmasının zorunlu hale gelmesi ve doğal olarak lensin ışık geçirgenliğinin ve optik bozulmaların artması olarak anlatılabilir.

Ben de EOS350D sahibi olacağım ve telede maddi gücüm ölçüsünde 70-200mm F4 L'yi tercih ettim. Bugüne kadar okuduklarım doğrultusunda fotoğraf konusunda çok ciddiysen 70-200F2.8L ya da, daha iyisi 70-200 F2.8L IS almanı öneririm. Bu sırada gittikçe fiyatlarda katlanarak artıyor tabiki..

Tarih: 11 Mayıs 2006, 00:48 - İp: 85.***.**0.33
makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

Ben sigma 70-300mm APO macro DG kullanıyorum ve çok memnunum tavsiye ederim ama geniş açı konusunda bende sıkıntılıyım ve yardıma ihtiyacım var

Tarih: 11 Mayıs 2006, 01:20 - İp: 85.***.**1.255
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

makromikro , peki sigma 70-300mm APO macro DG deiğin lens tamamen makroya yönelikmi yoksa telefoto olarak yani zoom yapabileceğim şekilde kullanaiblirmiyim.

Tarih: 11 Mayıs 2006, 14:57 - İp: 85.***.**3.20
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

70-300 tele objektiftir. Macrosu çok iyi olmamakla beraber kötü de değildir. Fiyat performasn açısından değerlendirildiğinde kendi sınıfında alınabilecek en iyi lenstir.
Geniş açı olarak da sigam 17-70 i tavsiye ederim.

Tarih: 12 Mayıs 2006, 10:57 - İp: 212.***.**0.50
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar sigmanın yeni çıkmış bir ürününü daha gördüm modeli 28-300mm f3.5-6.3 DG MACRO . bu lens i kullanan veya fikir sahibi olan varmı. zoom oranı 11 gibi yüksek bir orana sahip ve kategori olarak standart zoom lensler kategorisinde. fakat bu modelde yazan macro olayı kafamı biraz karıştırdı. bu lens sadece makro çekmek içinmidir yoksa her türlü amaç için kullanılabilirmi?

Tarih: 12 Mayıs 2006, 17:53 - İp: 85.***.**3.20
burack
burack (üye)
İstanbul / Amatör

macro lens olması sadece makro çekim yapabildigi anlamina gelmez. aksine macro lensler standart versiyonlarindan daha kalitelidir ve normal kullanimda bile daha iyi fotograf verirler fakat fiyatlari emsallerinin macro olmayan versiyonlarindan yuksektir.

Tarih: 1 Haziran 2006, 12:56 - İp: 85.***.**4.161
makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

sevgili zoki ben daha bi makroluğunu göremedim bu lensin netleme mesafesi çok uzun macro için düşünüyosan bence ii değil ama telefoto olarak süper ...

Tarih: 18 Haziran 2006, 16:43 - İp: 85.***.**0.248
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Merhabalar,
Lens konusunda bence en önemli şey amaca uygun olanını almaktır heleki kaliteli bir tercih yaparken. Olayin birde maddi açısı var.
Makro olayini ele alırsak şu an piyasada özellikle Sigma objectiflerin bazılarında macro ibaresi vardır. Misal 70-300 apo dg macro vs vs. Fakat bunların hiç biri yalnızca bu iş için dizayn edilmiş lenslerle yarışamaz.
Mesela sahibi olduğum sigma 24-70 2.8 ex dg macro bence piyasada standart lensler arasında en iyi macro çeken lenstir. Sigma 70-300 de fena değildir, özellikle uzak mesafe çalışması sunarki bence büyük avantaj ama kalite ve renkler oldukça amatör. Canon'un kit lensi efs 18-55 de kendi çapında fena değil.Hatta biraz daha uçacağım Canon ef-s 10-22 de güzel bir macto lensi bence. Focus uzaklığı oldukça yakın olduğu için lensin camı ile obje arasındaki mesafe 4-5 cm e kadar inebiliyor.
Kendinizi analiz edin çektiğiniz fotoların çoğu macro ise bu durumda almanız gereken lensler Sigma 150, tamron 90, canon 100, tokina 100 veya sigma 105 olmalıdır. Bunların hepsi sabit odak uzaklıklı lensler olup optik kalite olarak en iyi zoom lensten bile (örneğin Canon 70-200 2.8 L IS diyelim) iyidir. 180mm olanlarıda vardır ve bunları daha çok full frame makinesi olanlar tercih eder. Misal olarak bunların arasından sigma 150'yi alırsanız bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Macro olarak belkide en beğenilen lens olmakla beraber, hızlı otofokusu, fazla büyük ve ağır olmayan yapısı ile muhteşem bir 2.8 lik telelenstir. Canon 100mm aynı şekilde macro'nun yanında özellikle porte için biçilmiş kaftandır. Kısaca demek istediğim eğer çoğunlukla portre ve macro çalışıyorsanız bence genel amaç için tavsiye edilen canon 70-200 4L yanlış bir tercih olacaktır gidin bir sigma 150 veya Canon 100 alın. Ama ben herşeyi çekerim öyle bir konuda fanatik değilim diyorsanız o zaman kesinlikle gidin ve 70-200 4L yi alın.

Bu arada ek olarak genelde burada insanların fazla değinmediği bir konuya değinmek istiyorum. Buda lens body uyumu. APS-C makinelerde misal Canon 350d ile FF bazı lenslerde heleki bunlar 1.8 yada 2.8 gibi hızlı lenslerse AF problemleri olabiliyor. Önde veya arkada netleme gibi. 20d veya 30d nin daha gelişmiş AF mekanızması ile bu sorunlar daha az yaşanıyor. FF makinelerde pek olmuyor galiba forumlarda rastlamadım. Konuya örnek vermek gerekirse Canon 350d sahibi olarak gittiniz ve 50mm 1.8 aldınız. Bu arada bu şiddetle önerdiğim bir lens ama aperture 1.8 veya 2.8 ile çekimlerde objenin fokus dışında kalma olasığı var ama manuel fokusta sorun olmayacaktır. Bu durumda ise AF ve genis aperture ile cektiginiz görüntülere elveda diyebilirsiniz. Bu yüzden eğer APS-C den daha yukarısı benim için gereksiz diyorsanız APS-C lensleri tercih etmenizde çok mantıklı olur. Sahibi olduğum lenslerin arasında AF si en doğru olan lens Canon'un kit lensi 18-55 tir. Hatta bu yüzden bu lensi satmayı düşünmüyorum. İşin bu boyutundan bakarsak Sigma'nın 17-70i canon'un 17-85 IS'i bence iyi tercihlerdir. Bu arada sigma 17-70 in macro su iyidir.

#guneyt' tarafyndan 20.06.2006 16:09:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Haziran 2006, 11:52 - İp: 81.***.**3.206
  • 1