muratkaya
muratkaya (üye)
Kocaeli / Reklam Fotoğrafçısı

Element Ve Grup Sayısının Etkisi

Merhaba arkadaşlar ben bişi soracaktım

Objektiflerdeki element ve grup sayıları bildiğim kadar hataları düzeltmekle doğrudan ilişkisi var. bunun kaliteye ne derecede yansıdığını araştıran bir arkadaş var mı aramızda acaba ¿

Şuan bir optik almak istiyorum biri 24-70 2.8 Sigma diğeri 24-70 2.8 canon... fiyat farkları malum... aralarındaki en büyük fark grup sayıları canon da 6 sigma da 14 bu fotoğrafın keskinliğine yada kalitesinde ne derece etkili olur ¿ bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim....

Tarih: 9 Haziran 2006, 15:14 - İp: 81.***.**2.147
muratkaya
muratkaya (üye)
Kocaeli / Reklam Fotoğrafçısı

) tekrar merhaba yaff bir kişi bir cevap yazsa mesud olacağım bu konuda ....

Tarih: 15 Haziran 2006, 11:29 - İp: 85.***.**5.253
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Son kullanıcının alım tercihinde göz önüne alması gereken bir kıstas değil mesela örnek lensler için konuşursak Sigma daha fazla elemente sahip olmasına rağmen Canon'a hemen hemen denk performans veriyor hatta f8 performansı daha iyi bile denebilir, dolayısıyla bu element ve grup sayıları tamamiyle üreticinin tercihi ve sayıları ne olursa olsun üretici üretebileceği en performanslı şekilde üretiyor zaten.

Tarih: 15 Haziran 2006, 16:31 - İp: 85.***.**3.208
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Bu grup element kombinasyonlarin kalitede etken olacağı kaçınılmaz ama ciddi anlamda fark yaratacığını pek düşünmüyorum. Mesela senin almak istediğin her iki lenside bundan 1-2 ay önce fazla olmasada deneme fırsatım olmuştu ve tercihimi Sigma'dan yana kullanmıştım. Optik kalite olarak bakarsan aradaki fark arkadaşında dediği gibi bazı durumlarda sigma'dan yana gibi ama genelde Canon biraz daha iyi olabilir en azından yorumlar bu yönde. Fakat bu aradaki fiyat farkını hak edermi dersen bence kesinlikle hayır. Sigma ile aperture 2.8 ve 4de cektigim cok guzel resimler var mesela. Bu arada benim sigma'yi satabilirim nedeni ise sonradan aldigim 10-22 ve 50mm 1.4 cogunlukla kullanmam. Ilan sayfasına not bırakmıstım bununla ilgili.
saygılar.

#guneyt' tarafyndan 16.06.2006 13:39:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Haziran 2006, 13:38 - İp: 213.***.**5.69
  • 1