azacemi
azacemi (üye)
Giresun / Amatör

Ef Ne Demek

merhaba .önceden zenit 11makine kullanıyordum. şimdi slr bir makine aldım karşıma bilmediğim bisürü terim çıktı.bana aşağıda yazdığım bu terimler konusunda yardımcı olursanız sevinirim. EF, HF ne demek? ayrıca benim makine canon eos a2 makinenin üzerindeki main dial ve quick control dial (ingilizce kullanma kılavuzundan okuyarak yazdım) düğmeleri ne işe yarıyor? gürdüğünüz gibi baya acemiyim. yardım eden arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 6 Haziran 2005, 12:35 - İp: yok
marangoz
marangoz (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar
Öncelikle makineniz CANON un türkiye ve avrupada EOS 5 adıyla satılan modelidir sizinki bu makinenin amerikan versiyonudur
EF canonun EOS serisi makinelere uyan lens modelidir ellinin üzerinde çeşidi vardır
HF ise yanılmıyorsam SİGMA lenslerin bir özelliği idi hızlı fokus gibi...

Tarih: 7 Haziran 2005, 23:52 - İp: yok
azacemi
azacemi (üye)
Giresun / Amatör

marangoz cevabın için teşekkür ederim.acaba yukarıda belirttiğim düğmelerinde ne işe yaradığını biliyormusun veya bilen birisi yokmu?

Tarih: 8 Haziran 2005, 09:06 - İp: yok
marangoz
marangoz (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar yazmayı unutmuşum
Bende EOS 30 var sanırım main dial derken makinenin sağ üstündeki bölümü kastediyorsun oradan makinenin ayarları yapılıyor quick dial ise makinenin arkasında yuvarlak bir dügme yuvarlak dügme poz değerlerini hızlı değiştirmeye yarıyor örneğin deklanşöre yarım bas ve bırakquick dial düğmesini döndürdüğünde poz üstteki kadranda artı ve eksiye doğru ilerler eğer sabit kalmasını istiyorsan altındaki düğmeyi off konumuna getir ortadaki dört ok ise netlik noktalarını manuel değiştirmek icin benim makinede böyle seninkinde bildiğim kadarıyla 35 netlik noktası var ama aşağı yukarı aynıdır

Tarih: 8 Haziran 2005, 20:04 - İp: yok
azacemi
azacemi (üye)
Giresun / Amatör

eyvallah marangoz. insanın derdini paylaşabilecek birilerinin olması büzel birşey sağolasın. teşekkürler ve selamlar.

Tarih: 8 Haziran 2005, 20:22 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

quick control dial alan derinliği düğmesi değil mi yaa?Objektifi çıkardığın düğmenin hemen altında bulunan küçük düğme değil midir quick dial??

Tarih: 8 Haziran 2005, 22:15 - İp: yok
marangoz
marangoz (üye)
İstanbul / Amatör

Hayır o sizin dediğiniz DOF (Depth of Field) yani alan derinliği ön izleme duğmesidir.

Tarih: 8 Haziran 2005, 22:23 - İp: yok
marangoz
marangoz (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 8 Haziran 2005, 22:25 - İp: yok
  • 1