farslan44
farslan44 (üye)
İstanbul / Amatör

Düşük Yükseklik İçin Seçim

Herkese Merhaba

Fotoğrafçılıkla ilgili bilgim hiç yok ama yapmam gereken bir iş var sorum şu:Yerden 235 cm yükseklikten 5 mt * 2mt bir halının fotoğrafı çekilebilir mi? Bunun için gereken lens nedir?
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar

Tarih: 27 Kasım 2015, 20:00 - İp: 85.***.**7.70
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sabit odaklı geniş açı lenslerinden birisiyle işinizi rahatlıkla görebilirsiniz. Ben olsam kendi makinamda 17 mm f:1,8 lik lens kullanırdım. Zaten bu lensi almayı düşünüyorum. Ama çok pahalı.
Başka bir öneri:
Eğer profesyonel işlerde kullanmayacaksanız ayrıca cepten para çıkmasın diyorsanız, vasatın üstünde bir cep telefonu ile de de çekim yapabilirsiniz. Cep telefonlarının lensleri sabit odaklı ve işinizi rahatlıkla görebileceğiniz kadar geniş açıya sahip.
Örneğin, sizde olmasa da LG G4 ü olan bir arkadaşınız varsa ödünç alıp çekim yapın.
Şimdi bazı arkadaşlar telefon çekimlerini bilgisayara atınca fotografın bozulduğundan ve dslr ler kadar kaliteli sonuç vermediğinden filan bahsedecekler. Dedikleri eskiden doğruydu.Şimdi artık son çıkanların dslr fotograflarından farkı kalmadı. Kaldı ki siz ham fotografları değil, bilgisayarda işledikten, renk ve netlik verildikten sonra kullanacaksınız. Bir deneyin derim.

#ercan43' tarafından 27.11.2015 22:17:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Kasım 2015, 21:16 - İp: 92.***.**6.222
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yazdiginiz mesafe/ebatlari goz onune getirdigimde, ( TEK KARE cekimde ) kit zoomların cogunun basladıgı 18mm gibi bir fokal uzunluk ile bu iş bu yapılamaz diye dusundum.

Bu hesaplar icin yapilmis tablolara bakildiginda, 10 veya 11mm lens gerektigi gozukuyor ( 1.5 krop faktor / APS-C icin ).

Fotograftan anlıyor olsanız, o lensi kullanmadan da 18-20mm hatta daha uzun fokal uzunluklardaki lenslerle de cekebilirdiniz... Halıyı bolum bolum cekip, panorama programlariyla birlestirmek mumkun - hem de istemediginiz kadar detay ile. Ama baz fotograf bilginiz olmadan işiniz zor.

#Paperman' tarafından 28.11.2015 04:21:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Kasım 2015, 23:40 - İp: 108.***.**5.85
farslan44
farslan44 (üye)
İstanbul / Amatör

ercan43 ve paperman cevaplarınız için teşekkür ederim.Paypro wide angle lensi denedim ama düz çizgiler bombeli görünüyor bu olay pahalı lenslerde de böylemi acaba? Paperman sayı çok fazla olduğu için o dediğinizi yapabilsem bile çok uğraştırıcı olur,profesyonel ürün fotoğrafçıları böyle ürünleri nasıl çekiyorlar acaba fikri olan var mı?

Tarih: 1 Aralık 2015, 14:57 - İp: 88.***.**7.69
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Bahsi geçen lenslerle "barrel distortion" olacaktır sizin de belirttiğiniz gibi. Sanırım belirli bir seviyede bunu Photoshop'ta düzeltmek mümkün. Ama çok geniş açılı lens kullanmak yerine 28mm den aşağı olmayan bir lens kullanmak sanırım daha iyi. Burada halıyı kadraja sığdırmazsanız mecburen ya geniş açı çekeceksiniz, ya makinenin çektiğiniz halıya olan uzaklığını arttıracaksınız ya da yukarda belirttildiğigibi halıyı parça parça çekeceksiniz.
Ya da halıyı dik konumlandırıp çekeceksiniz.Böylece istediğiniz mesafeden çekme ve istediğiniz lensi kullanma rahatlığınız olur.En iyisi evet halıları dikey konumlandırıp çekmek.Daha sonra Photoshopta halıların saçak ksımını eklersiniz gerekiyorsa.

Tarih: 1 Aralık 2015, 16:20 - İp: 176.***.**5.145
farslan44
farslan44 (üye)
İstanbul / Amatör

Mustafa Hocam yardımınız için teşekkürler,sizin dediğiniz gibi photoshopu karıştırınca distortion olayını hallettim ve gerçekten halı istediğim gibi görünüyor.

Tarih: 1 Aralık 2015, 17:07 - İp: 88.***.**7.69
  • 1