portobello83
portobello83 (üye)
İstanbul / Meraklı

Düşük Işıkta Çekim İçin Lens Seçimi

Evin içinde düzenlenecek bir nişan organizasyonu için fotoğraf çekeceğim. Canon 550D ile 18-55mm baslangic objektifi var ve karelere yaklaşık 20-30 kişinin sığması gerekecek. Ek olarak hangi lensi önerirsiniz veya herhangi bir filtreye ihtiyacim olacak mı? Şimdiden teşekkürler

Tarih: 6 Mart 2014, 18:54 - İp: 95.***.**2.190
koray.mat
koray.mat (üye)
İzmir / Amatör

Vallahi 20-30 kişiyi bir kareden önce bir odaya sığdırmanız gerekicek
Şaka bir yana size tavsiyem 5-6 kişiden fazla kişiyi aynı kareye almayın. Fotoğrafı seyreden kişi çabuk yorulmasın.

Bunun haricinde sırf bu iş için bir lens almaya bence gerek yok. Düşük ışıkta sürekli hareket eden kişileri 1/30, 2"... gibi degerlerle çekip net fotograf elde etmekde zor, tripotda kullansanız sabit duran nesneler net hareket eden nesneler bulanık çıkıcaktır.
Yapabileceğiniz en iyi şey Live View modu ve flaş kullanımıdır.
Flaş çok parlak geliyor ve çekilen obje ile aranıza yeterli mesafe koyamıyorsanız. Flaşınızın önüne şeffaf bir nesne koyarak çekerseniz daha başarılı olursunuz.(Kimse duymasın ama ben bim poşedi kullanıyorum)

Tarih: 6 Mart 2014, 21:47 - İp: 188.***.**8.248
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

Elinizde APS-C boyutta sensörü olan bir makine var. ISO'ya yüklenemezsiniz. 35mm 1.8 gibi bir lenste yeri geliyor yetmiyor kaldı ki o lens ne Canon'da var ne de sizin elinizde.

Daha önce aynı durumda olduğum için tecrübeyle sabit tek önerim tepe flashıdır.

Alın bir tane Yongnuo tepe flashı manuel olsa bile belli bir ayarı tutturunca mesela tavandan sektirecekseniz 1/125 f/5.6 ISO 200 flashın gücüde 1/8 gayet iyi iş çıkarıyor. 18mm'ye çok ihtiyaç duyacaksanız geniş açı için demedi demeyin.

Eğer kapalı mekanda ve tavanı alçak bir yerde olacaksa nişan yaşadınız. Fakat açık havada olacaksa yine flash öneriyorum. Manuel flash alırsanız eğer önceden deneyerek öğrenin hangi güçte patlatacağınızı. TTL flashlar(auto flash desek doğru olur) ise çok pahalı değil zaten.

Tarih: 6 Mart 2014, 21:57 - İp: 88.***.**2.175
portobello83
portobello83 (üye)
İstanbul / Meraklı

Kapalı bir alanda olacak evet. Ben 18 mm'nin yeterli olup olmayacağı konusunda endişeliydim ama dediginiz gibi fotoğrafa bakanın çabuk yorulmamasi açısından herkesi bir kareye sigdirmaya zorlamamaya çalışmak lazım. Tepe flashi ve bim poşeti fikrini deneyeceğim ve bir de tripod edinirsem yeni lense gerek kalmayacak anladigim kadariyla, teşekkürler tekrar

Tarih: 7 Mart 2014, 13:31 - İp: 178.***.**2.90
  • 1