ufa
ufa (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dürbünler...

arkadaşlar balığa gittiğimde kullanmak üzere orta 150-200 milyon civarı bir dürbün almak istiyorum.fakat dürbünlerdeki kriterler nedir bilimiyorum.nelere dikkat etmek lazım.aranızda bu konuda hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan yatdım bekliyorum.ilginize şimdiden çok teşekkür ediyorum

Tarih: 13 Haziran 2006, 14:50 - İp: 81.***.**6.175
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

binoculars.com dan sipariş verebilirsin 99 USD + 30 usd kargoya ödersin.. 100 usd altı olduğundan gümrüğe takılmaz çok kaliteli bir dürbündür..

buda daha küçük ama su geçirmez bir dürbün..
her ikiside tavsiye ederim... kargo 3 -5 günde geliyor.. yanlız 100 USD üzerinde ürün almamaya dikkat et

Tarih: 13 Haziran 2006, 23:32 - İp: 88.***.**8.78
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

yukarıdaki ilk dürbün nikon 12 x 50 98 USD

ikincisi meade 10 x 42 80 USD

Her iki dürbünde çok kalitelidir....

Aman piyasadaki markasız dğürbünlerden uzak durun.. gözlerinizi çabucak yorarlar.. özellikle ucuz çin malı

70 x 50 gerçek olmayan yakınlaştırma değerlerine sahip ürünlere güvenmeyin rakamlar gerçekleri yansıtmaz...

Dürbünde Nikon, meade, Olympus, Canon, Burris, minolta, zhumell, steiner, zeiss, pentax, leupold kaliteli markalardır... bunlardan şaşmayın..

Dürbünde 2 sayı görürsünüz.. 12 x 50 gibi

Burada 12 yakınlaştırma oranını (12 kat büyütüyor demektir) 50 ise mercek çapını gösterir.. mercek çapı büyüdükçe görüntü alanıda büyüyecektir ve gözünüzü yormayacaktır. 12x25 gibi bir dürbünde ise mercek çapı küçük olduğundan size bakarken zevk vermeyecektir. tavsiyem mercek büyüklüğünün 40 ve üzerinde olması..

tabiki mercek çapı büyüdükçe dürbünde büyüyecek ve hacim kazanacaktır. taşıması daha zor olacaktır...

yakınlaştırma katsayısı 16 nın üzerindeki dürbünleri tripodsuz kullanamazsınız... almanız anlam ifade etmez ve pişman olursunuz.. nefes alışınız bile elinizi titretecek ve görüntü devamlı sallanacaktır... 12 x ideal bir yakınlaştırmadır...

piyasada çin malı dürbünlerin üzerinde 50 x yakınlaştırma yazdığını düşününce bu boyutta mümkün olmadığını anlamışsınızdır sanırım..

zaten 20 x in üzerindeki dürbünler astronomi dürbünleri diye anılırlar...

birde alacağınız dürbünün prizma yapısı önemlidir.

BAK-4 prizma yapısına sahip dürbünler daha kaliteli görüntü verirler ayrıca hacimdende tasarruf sağlarlar

Tarih: 14 Haziran 2006, 20:47 - İp: 85.***.**4.19
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Bana Pentax veya Tasco almamı tavsiye ettiler. Sirkeci'de PTT merkezinin karşısındaki yerlere bak dediler. 10x50 genelde tercih ediliyor.

Tarih: 14 Haziran 2006, 22:16 - İp: 85.***.**5.161
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

tasco yu kim tavsiye etmişse tek kelime ile halt etmiş...
yukarıda o kadar marka saydım örneğin bir steiner 'in i bir burris2in bir meade'nin v.b. yanında tasco marka bile değil.. tasco ucuz çin malı ürünlerine koyulan onlarca markadan biri o kadar...
pentax'â sözüm olamaz tabii

Tarih: 15 Haziran 2006, 01:06 - İp: 85.***.**4.19
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

dürbündeki kaliteli markalar..
canon
fujinon
nikon
olympus
zhumell
leica
zeiss
swarovsky
brunton
leupold
oberverk
steiner
barska
minox
bushnell
meopta
eschenbacht
burris
vortex
alpen
kahles
pentax
vixen
buschnell

bunlar dünyaca ünlü markalar olup.. bir çoğunun ismini dahi bilmeyiz.... ama dürbünler konusunda bilenler çok iyi bilirler.. bunların dışında markalı ürün almayın.. tasco'ymuş v.b. neymiş uzak durun..
kesinlikle binoculars.com dürbün satınalmak için en uygun ve en güvenli sitelerin başında geliyor..

#feridunb' tarafyndan 15.06.2006 01:18:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2006, 01:11 - İp: 85.***.**4.19
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

10-30*50 gibi dürbünler
10*50 olanlara gore daha mı kötü görüntü verirler,yoksa tek dezanatjları ağır olması mı.
Mesela

Barska markalı bu dürbün :

Barska 10-30x50

#mavi_izci' tarafından 23.03.2008 17:43:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mart 2008, 17:39 - İp: 144.***.**0.137
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bir de şöyle sorayım:

En ucuz yollu ama kaliteli dürbünler nelerdir ? 10x50 düşünüyorum.

Bir de sanırım ışık geçirgenliği iyi olmalı,çünkü kuş gözlemde renkleri ayırt etmek de çok önemli.

Tarih: 27 Mart 2008, 19:26 - İp: 144.***.**0.131
  • 1