gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Dslr İle Teleskop Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar,

Bir tanıdığımda aynalı bir barlow teleskop var Satürn'ün halkalarını görebildiğini söylüyor.Bu teleskobu herhangibir digital SLR ile uyumlandırmanın yolu var mıdır?

Ayrıca uyumlandırıcılar mevcutsa fotoğraf kalitesi nasıl olur?

Üçüncü olarak Canon20Da modelini astronomiye özel yapan özellikler nelerdir?

Teşekkürler...

Tarih: 8 Mart 2007, 01:04 - İp: 88.***.**0.179
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

20Da da farklı bir low-pass filtresi var, kırmızı ışığa çok duyarlı. Bu filtreden başka herşeyi standard.
Diğer soru için:
Bie eos-telescope adapter gerekecek.
http://www.scopetronix.com/wizard/intro.htm

Tarih: 8 Mart 2007, 01:12 - İp: 85.***.**1.178
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Fotograf kalitesini atlamışım.
Bir arkadaşım elektron mikroskoptan fotograf çekmek istiyordu. Onun için bir adaptör almıştım, oradan biraz biliyorum. T adapter denilen bir nesne, ve bir tüp. Tüp teleskop ve mikroskop için aynı prensiple çalışıyor. Bakaç kısmı tüpe sıkıca giriyor, gerisi göz ne görüyorsa makinede aynı görüyor. Yani teleskopun kalitsi neyse makine o kalitede çekecek. (bizim lenslerden ne farkı var?)
epey uzun bir tele gibi :-)
Onun sonuçları gayet güzeldi. Kristal yapıları fotograflamıştı, analog makine kullanıyordu, makinenin pozometresi gayer iyi çalışmıştı.
Burada dslr auto focus nasıl yapacak, Manuel focus'a nasıl alınacak gibi sorular geliyor aklıma, ama cevaplarını bilmiyorum.

Tarih: 8 Mart 2007, 01:25 - İp: 85.***.**1.178
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Önceki nottaki kaygım bşuna imiş.
Lens takılı değilken makinenin çalışmayacağını düşünmüştüm. Doğru değil. Denedim çalışıyor.
Bu aklıma bir fikir getiridi. Makineye sadece extension tube taktım, lens takmadım. Makine hala çalışıyor, pozometrede doğru pozluyor.
Eger Teleskobun bakaç kısmını bir extension tübün içine yerleştirebilirsen, kenarlarından ışık sızmanını engelleyebilirsen bence kulanabilirsin.
Işık sızmasına karşı köpükten yapılmış tüp biçiminde boru izolatörü kullanılabilir, boru izolatörü tüpün ve bakacın arasındaki boşluğu güzelce doldurursa iyi sonuç alabileceğini düşünüyorum.

Tarih: 8 Mart 2007, 15:17 - İp: 85.***.**1.178
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Link için teşekkürler Fatih Bey. Arkadaşım bayağı bir sevinecek çünkü verdiğiniz linkte onun kullandığı P&S makine için de gerekli aparatlar var.

Tarih: 8 Mart 2007, 20:57 - İp: 88.***.**5.157
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Amazon'da daha ucuz bir çözüm var.
1.25 lik bakaçlar oldukça yaygın, bu cihaz 1.25 lik bakaçlar için t-mount bir tüp.
t-mount dönüştürücüleri çok ucuz (sayfanın ortasında accessories kısmında görüldüğü gibi canon için 16 dolar.)

Bir taraftan bu dönüştürücüyle bir sürü eski lensi manuel olarak kullanabilmek mümkün.

Tarih: 12 Mart 2007, 22:29 - İp: 85.***.**1.178
ryhthmer
ryhthmer (üye)
İzmir / Amatör

mrb forumu biraz araştırdım ve bu konuyu buldum tam aradığım şey uzay bilimleri öğrencisiyim ve üniversitedeki teleskoplarla çalışma imkanım var

astrofotoğrafçılığa ilgim olduğu için bana en uygun makineyi arıorum...

okulda 48 cm lik cassegrain ve mewtonian teleskoplar var yani iyi sonuçlar alacağımı düşünüorum..

hangi makineyi tavsiye edersiniz..

Tarih: 20 Mayıs 2009, 22:50 - İp: 88.***.**0.204
  • 1