bodrum1977
bodrum1977 (üye)
Muğla / Amatör

Diyaframı Ayarı. Lensten? Makinadan?

Merhaba. ben nikon D5100 kullanmaya çalışıyorum. Henüz fotoğrafta yolun başında biri olarak, kendimi geliştirme adına bu forumda paylaşılanların tamammını takip etmeye elimden geldiği kadar çalışıyorum. Digital fotoğrafçılık üzerine birkaç üstadın kitaplarını da aldım. onlardan da çok bilgi ve tecrübe edindim. Ancak edindiğim tüm teknik bilgilere rağmen hala yerimde sayıyorum diyebilirim. gelişme gösteremediğim içinde hala 18-55 kit lensimi değiştirmedim. Bu nedenle bir türlü anlayamadığım bir konuda affınıza sığınarak birşey daha öğrenmek istiyorum.
Diyelim ki D5100 makinemin üzerinde bulunan kit lensim 18-55 ile A(aperture) diyafram öncelikli mod da çekim yapmak istiyorum. lens 3,5-5,6 aralığında bir lens haliyle. ancak ben bu diyafram değerini makinadan elle F16'ya(güneş ışığın da dışmekan)ayarladığımda diyafram değeri F16 gösterirken objektifi ileri geri hareket ettirdiğimde diyaframın değişmesi söz konusu olmuyor mu? ben mi yanlış anlamışım olayı, işin içinden çıkamadım açıkçası.
Aslında anlayamadığım durum ; Lensin diyafram açıklığı(3,5-5,6) değerinin, hangi yöntemle tayini söz konusu?
-Elle makinaya F değerinin girerek mi?
-Lensi ileri geri götürerek diyaframı tayin ederek mi?
yani makina diyafram öncelikli mod da iken F değeri lensin ileri geri hareketiyle nasıl etkineniyor.

Özür dilerim, belkide bilgisizliğimden dolayı yukarda yazdıklarımın tamamında yanlış fikir yürütmüş olabilirim. ama inşallah derdimi anlatabilmişimdir.

Tarih: 16 Şubat 2012, 12:18 - İp: 78.***.**3.59
burak33
burak33 (üye)
Ankara / Meraklı

diyafram öncelikli mod da diyaframı siz ayarlarsınız makina da sizin ayarladığınız diyaframa göre estantene hızını kendi ayarlar eğer ki siz f değerini f16 gibi bir değere getirirseniz bu 18mm'de olsun ister 55'mm olsun sabit kalacaktır ve estantene değeri değişecektir çünkü neden adı üstünde "diyafram öncelikli mod " f3.5 -5,6 değeri ise lensinizin en açık olarak alabileceği diyafram değeridir. öncelikle burada unutmamanız gereken f değeri ne kadar küçük ise diyafram açık ne kadar yüksekse diyafram kısıktır. ters orantı vardır aralarında. f3,5 değerini sadece objektifiniz 18mm'de iken kullanabiliyorsunuz f5,6 değerini ise geriye kalan mm değerlerine de kullanacağınız anlamına gelir..

f değerini estantene öncelikli mod da mutlaka siz belirlemelisiniz makinanın hiç bir etkisi olmaz diyaframa bu mod da. lensi ileri geri hareketinin yani zoom yapmanın diyaframa herhangi bir etkisi yoktur. diyaframın amacı makinaya düşen ışık miktarını ayarlamaktır. ışık az ise diyaframı açarsınız, ışık koşulları yüksek ise diyaframı kısarsını mantık bu

Tarih: 16 Şubat 2012, 12:29 - İp: 78.***.**0.210
bodrum1977
bodrum1977 (üye)
Muğla / Amatör

Çok teşekkür ediyorum. Yanlız kafa karışıklığı yaratmadan 2 nci paragrafta bahsettiğiniz
''f değerini estantene öncelikli mod da mutlaka siz belirlemelisiniz'
ibaresindeki estantene yerine ''diyafram öncelikli'' demek istediniz değilmi?

Tarih: 17 Şubat 2012, 09:33 - İp: 78.***.**3.59
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

lens 18mm de iken 3,5 den daha asagı bir diyafram degerine dusemesiniz.

lens 55mm de iken diyaframı 5.6 dan asagı dusuremezsiniz.

bu sayılar bunu gosterir. ilki en geniş acıdaki minimum f degerini ikincisi en dar acıdaki f degerini belirtir.

lensi 18mm de 3,5 diyaframa ayarlarsanız ve 18mmden 55mm ye dogru cevirirseniz, diyafram degeri kendiliginden 5.6 ya kadar artacaktır.

ancak 18mm de iken 5.6 ve üzeri bir degerdeyse zoom yaptıgınızda diyafram degeri degişmez.

Tarih: 17 Şubat 2012, 11:43 - İp: 78.***.**5.191
bodrum1977
bodrum1977 (üye)
Muğla / Amatör

Çok Teşekkür ediyorum Çağdaş bey.

#bodrum1977' tarafından 17.02.2012 14:20:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Şubat 2012, 14:10 - İp: 78.***.**3.59
berasu
berasu (üye)
İstanbul / Amatör

d5100 le yola yeni çıkan birisi olarak teşekkür ederim ..

Tarih: 1 Haziran 2012, 21:11 - İp: 78.***.**0.97
  • 1