sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Dar Açı Varmı?

Geniş objectif/lens varda peki dar açı lens varmı?

Makro veya close-uplar mı yoksa zoom demeyin zoom yapmadan kadrajı daraltacak

Tarih: 10 Nisan 2006, 00:54 - İp: yok
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

tele deniyor onlara. bütün kavramlar birbirine girmiş gördüğüm kadarıyla.

zoom yapmadan derken, uzakları göstermeden, kadrajı daraltacak demek istemişsiniz sanırım. aklınızda bunu canlandırabiliyorsanız söyleyin düşünelim bari.

Tarih: 10 Nisan 2006, 02:39 - İp: 88.***.**1.131
sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

en basit şekilde aklıma geleni yazıyorum

belli bir mesafede bir yazı veya insan topluluğu var. yakınlaştırmadan sadece tabeladaki bir harfin(bunu olay anlaşılması için yazdım yoksa böyle bir olmaz tabi) veya topluluktaki insanın başının fotosunu çekmek istiyorum bu işlevi olan bir şey

Bu konuyu sadece aklıma geldiği için yazdım aslında serbest kürsüyemi yazsaydım yoksa

Tarih: 10 Nisan 2006, 07:47 - İp: 194.***.**9.29
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Söylediğinizi doğru anladıysam,
Kabaca 50mm objektif ile tüm gazeteyi görecek mesafede duracaksınız, ama sadece bir harf tüm kadrajı doldursun istiyorsunuz. Tele tabii.
Kadraj dolmasın derseniz, crop yapmalısınız, ama ne amacı/faydası olur anlıyamadım.

Büyük ihtimalle biliyorsunuzdur, ama kısaca yazayım.
24x36 film dikdörtgeninin köşegen uzunluğu alınır, buna en yakın standart üretim lens 50mm dir. İnsan gözünün mesafe algılama değerlerine çok yakın bir lens olduğu için "normal lens" kabul edilegelmiştir (sadece 35mm dünyasında).
daha küçük odak uzaklıklarına geniş açı, daha dar odak uzaklıklarına tele denir.
Bunun dışında birşey konuşuyorsunuz belki, ama anlamadım, biraz daha açarmısınız konuyu ?

Tarih: 10 Nisan 2006, 13:30 - İp: 88.***.**8.88
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

tamam. topluluk içindeki bir insanın başının fotoğrafını çekmek istiyorsunuz. yani kadrajda sadece baş olacak.

sizce bunun uzağı yakınlaştırmaktan başka bir yolu var mı? yani magnification denen hadise mecbur. bu da tele lenstir. bir de yakından focuslarsa tamam işte.

Tarih: 10 Nisan 2006, 21:07 - İp: 88.***.**1.131
  • 1