behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Converter/ Extensiontube

Herkese merhaba,
Belki daha önce konuların arasında geçmiştir, rastlamadığım için merak ettiğim bir konuyu anlamaya çalışıyorum.

50mm. objektif, extension tube yada converter ile kısmen de olsa makro ihtiyacını giderir mi?
Giderirse hangisi tercih edilmeli? Kalite, ve kullanım esnekliği açısından bir mukayese yapar mısınız?

İlgilerinize şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 4 Kasım 2006, 12:30 - İp: 81.***.**4.217
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Barış merhaba,

renk doygunluğu ve kontrast yanıltmıyorsa üstteki fotoğraf tc. siz sanırım. Yanılıyorsam exife bakmadığım içindir.

Alttaki fot. kayıplı gibi geldi bana.

Tarih: 6 Kasım 2006, 15:42 - İp: 81.***.**6.83
barış ak
barış ak (üye)
İstanbul / Amatör

Mustafa merhaba,

tahminin dogru alttaki foto kayıplı ama kaybolan farkettiğin gibi renk doygunluğu ve kontrast. buda sigma 70-300 ün APO özelliğinin olmasından geliyor. digital zoomla buyutup detaylara ve kontürlere bakınca aslında pek bir fark yok. yani benim 70-300 üm apo olmasaydı ıkısınde de aynı renk doygunluğu ve kontrast (zayıflığı) olacaktı ve ayırd etmekte zorlacaktık.

sonuçta temel prensipler değişmiyor, kullanılan lens tüm lens elemanlarının içinde en zayıf olanıyla limitli. basit bir tc yi cok özellikli bir objektifin önüne takarsak objektifin sağladığı ışığın yüksek degerlerini tc de süzmüş zayıflatmış oluyoruz. tc nin iyi objektifin zayıf olduğu durumda da tam tersi geçerli

sonuç olarak benim fikrimce tc, objektif ve konunun kullanılacağı alan üçü birarada değerlendirilmeli.

ben aynı konuyu 300 ile 300+ 2x ile de ayrı ayrı cektim 300 ü 600 e digital olarak büyüttüm 300+2x ile çekilende kontürler daha keskindi ve benim kullanacağım alan için son derece yeterliydi. Daha buyuk bir teleobjektif almayı düşünmüyorum, benimle aynı durumda olanlar için kaybı filan boşverin alın bir 2x tc diyebilirim.

Ama AF ısık yeterli değilse iyi çalışmıyor manuel netleme yapmak gerekiyor. Hareketli konular için de kesinlikle tavsiye etmem alır bir kenara koyarsınız.

Tarih: 6 Kasım 2006, 19:04 - İp: 85.***.**6.244