bulentbc
bulentbc (üye)
Antalya / Amatör

Circular Pl Filtre Hk.

merhaba.....
bugün bir circular pl filtre aldım kendıme,filtre'nin ucunda bir uzantısı var, çevirdikçe filtre merceği kendı ekseni etrafında döniyor biraz araştırma yaptım ve filtre tam ayarlanmadığında resmın'de renk farklılıkları meydana geliyor muş?filtreyı nasıl ayarlaman gerekiyor nasıl kullanmam lazım bu konuda deneyımlı ve bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
ilginize şimdiden tşk.ediyorum

Tarih: 15 Kasım 2004, 23:46 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

döndür döndür, renkler en doygun olduğunda çek

Tarih: 21 Kasım 2004, 10:04 - İp: yok
umutakdag
umutakdag (üye)
Ankara / Amatör

ilk önce odaklamayı yapın,çünkü birçok objektifin odaklama yaparken ucu döner(internal focus olanlar hariç).sonra çevirdikçe renklerin koyulaşıp yatay parlamaların ortadan kaldığını görürüsün.

Tarih: 21 Kasım 2004, 17:35 - İp: yok
bulentbc
bulentbc (üye)
Antalya / Amatör

arkadaşlar ilgi ve alakaniza çok tşk.artık deneme yanılma yöntemi ile olayı çözmeye çalışacağım.tek korkum olayı çözene kadar bir iki makara filmi boşa harcayacağım birde bir çektığın kareyı birdaha çekemiyorsun yanı zevkle çektığım bir kaç kare olursa harcanmış olacağım.çünku ayarı yanış yapdığında fotonun yarısı başka tonda çıkma ımkanı var mış ??????

Tarih: 22 Kasım 2004, 10:49 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Ewt bu renk farklılıkları hakkında forumlarda çok fazla uyarıda bulundum.Çünkü temel fotoğraf eğitimi alırken bize birçok yanlış kullanım örneği gösterdiler.Ve hepsi eğitmenlerin kendi fotoğraflarıydı.İnsan bazen heyacanla fotoğraf çekerken polarizeyi yanlış ayarlıyabiliyor.Öncelikle arkadaşın da belirttiği gibi netlemeyi yap.Ardından hafif hafif çevir halkayı.Zaten biyerde en koyuyu yakalıyorsun.Sonra tekrar açılıyor renkler.Sırtını güneşe vererek çekim yaparken gökyüzünde renk farklılıklarını çok farkedeceksin.Birde deniz kenarında falan çok fark ediyor.Burlarda farkı daha iyi görerek alıştırma da yapabilirsin.Merak etme o kadar zor değil.Sadece yanlış çekme riskini bil.Başaracağına inanıyorum.....

Tarih: 5 Aralık 2004, 21:42 - İp: yok
  • 1