volkanoz
volkanoz (üye)
Samsun / Meraklı

Çekim Modları? Gece Gündüz (d40)

Bende bir D40 alarak DSLR dünyasına giriş yaptım sonunda, kitapçığını okudum ama anlamadığım bir kaç terim var ve sizlere sormak istedim.

Enstante = okudum fakat anlayamadım
Diyafram
hareketi dondurmak için hızlı enstante kullanımı

M,A,S ve P modları?

akşam üstü, gece ve gündüz çekimlerinde kullanılması gereken modlar?

ISO fazla ışıkta düşürülmelimi? arttırılmalımı?

Son olarakta H1 kalitesinde çekimlerde aşırı noise var neden H1 ile ne çekilir?

Çok uzun biliyorum, yardımcı olan arkadaşlara sonsuz teşekkürler

Tarih: 11 Aralık 2007, 13:26 - İp: 88.***.**8.110
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Tavsiyem bunları bol bol okumanız ve kendiniz çekip görmeniz.

Tarih: 11 Aralık 2007, 15:35 - İp: 85.***.**1.89
volkanoz
volkanoz (üye)
Samsun / Meraklı

Sağol

Tarih: 11 Aralık 2007, 16:26 - İp: 88.***.**8.110
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Mesela M manuel mod yani tüm ayarları elinizle yaparsınız enstantene, diyafram, iso vs... S enstantene öncelikli mod, siz enstanteneyi belirlersiniz makine de ona göre diyafram belirler. A diyafram öncelikli mod, siz diyaframı belirlersiniz makine de kendisi enstanteneyi. P ise program modu yani otomatik mod gibi ama siz müdahale edebilirsiniz.

Iso'yu sadece gece degil gündüz de kullanabilirsiniz ama tavsiyem elinizdeki mak. ile 400'ü gecmemeniz.

H1 sanırım yüksek iso demek makinenizi bilmediğim icin sadece tahmin yürütüyorum. Yüksek isolarda kumlanma olması gayet dogal cünkü zaten DSLR bile olsa sensör CCD

Aksam gece siz kendiniz belirlersiniz ama mutlaka tripod kullanın. Yoksa hicbirseye benzemez fotolarınız.

Tarih: 11 Aralık 2007, 16:37 - İp: 85.***.**1.89
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

National geographic Foto okulu CD lerini forumda ara ve bi yerden bulmaya çalış. Çok faydalı olur.

BURADAN da uygulamalı olarak çekim modlarındaki mantığı kavramaya çalış

Fotoğraf makinasını gözümüze benzetirsek:

ISO: Gözümüzün(makinanın) karanlık ve aydınlık ortamlardaki ışığa karşı hassasiyeti ve kalitesi. (Karanlık ortam ve gece çekimlerinde değeri yükseltirseniz-ISO200 ISO400 ISO800 vs..gibi) makinanızın çekim ve ışık alma hassasiyeti artacağından (F) ve (S) değerlerini daha düşük girersiniz.Bu durumda tripot kullanmanızı öneririm.
Gündüz ve güneşli çekimlerde ISO yu 100 de kullanın

Diyafram: (A) veya (Aparture) olarak ta adlandırılır
Göz bebeğimizin(makinada diyafram) karanlık ortamda objeleri daha iyi görmek için çok açılması (çok ışık alma gereksinmesi) veya çok aydınlık güneşli ve parlak ortamda da kısması (az ışık alıp objeleri net görme ihtiyacı)gibi durumu makinada düşünün. (f - ayarından deliği büyültüp küçülterek yapılır)

Enstantane: (S) veya (Shutter) olarak adlandırılanı da göz kapağımız gibi düşünün.
Karanlıkta ve gündüz aydınlıkta göz kapağımızı (makinede enstantane) ne kadar çok yani ne kadar uzun süre (enstantaneyi) açık kalması gerektiğini ayarlarsak daha çok ışık girmesini veya hareket eden objelerin akışkan olmasını sağlarız.(Yavaş enstantane ayarı)
Tam tersi olarak göz kapağımızı(enstantaneyi) daha çabuk açıp kaparsak, ışığın makinaya az girip fotoğrafın parlamamasını ve de hareket eden objelerin de donmasını sağlarız. (Hızlı enstantane ayarı)
Bilmem anlatabildim mi? Bu mantığı kavrayıp bir kaç uygulama yaptıktan sonra enstantane,diyafram ve Iso arasındaki ilgiyi ve değişik ayarlamalarla neler yapabileceğinizi bo bol deniyerek uygulayın ve ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Not: M = Hem enstantaneyi hem de diyaframı siz ayarlıyorsunuz (Ustalaşınca)
A = Diyafram değerini siz belirliyoesunuz.makina enstantaneyi otomatik kendi ayarlıyor (Manzara,durağan sabit objeleri çekerken kullanılır.)
S = Enstanteneyi siz ayarlıyorsunuz,makina diyafram değerini kendi ayarlıyor. (Hareketli objeleri çekerken kullanılır)
P = Hem enstantene hem de diyaframı makina ayarlıyor. Siz yalnızca diğer makinadaki ayarları yapabiliyorsunuz (ISO,Pozlama,beyaz ayarı,AF kipi,keskinlik,flaş vs.. gibi)

Bazı bilgileri "osmanc" arkadaşla aynı anda yazmışık, o da belrtmiş zaten.

Sistemi anladıktan sonra A (Diyafram öncelikli) modda çekimlerle başlamanızı tavsiye ederim. Başarılar.

#erdenbay' tarafından 11.12.2007 18:29:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Aralık 2007, 17:39 - İp: 88.***.**6.243
volkanoz
volkanoz (üye)
Samsun / Meraklı

osmanc ve erdenbay ikinizdende Allah razı olsun üşenmeyip yazmışsınız çok çok teşekkür ederim. Bana çok yardımcı oldunuz kafamdaki çoğu soru silinmiş oldu. Ben DSLR ye yeni adım attım diyafram nedir enstantane nedir yeni öğrendiğim için forumlarda işte şu enstantanede çekilmiş resim kelimesini anlayamıyordum :D soru sormadan önce tüm forumu okuyorum ama anlayamadığım için soruyorum. Tripod'um şuan yok şimdi araştırıp alıcam makinem Nikon D40 eğer sizin önerdiğiniz bir tripod varsa marko model olarak yazarsanızda sevinirim.

Saygılarımla

Tarih: 12 Aralık 2007, 09:34 - İp: 88.***.**5.49
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Valla Manfrotto ya da Gitzo derim ama tuzludurlar biraz. Tabii en babalarıdır oda başka.

Tarih: 12 Aralık 2007, 14:54 - İp: 85.***.**6.246
volkanoz
volkanoz (üye)
Samsun / Meraklı

http://www.hipernex.com/pro.aspx?CID=1418&IID=100708

bu sizce iyimi?

Tarih: 12 Aralık 2007, 15:12 - İp: 88.***.**5.49
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

@volkanoz arkadaş veriğin linkteki tripot güzel.
Tripotta su terazisi olmasına bide üç ayağın ortasından inen demirde bir ağırlık asmak için çengel olmasına dikkat et.Rüzgarlı havalar için yani. Bir de makinanın bağlandığı tablanın çıkarılabilir olmasına bak. Taşınması hafif,kapanınca çok büyük olmıyan,su geçirmez kılıflı olanından tercih et.

Tripo için BURADAKİ yorumlardan bir fikir edinebilirsin

Tarih: 12 Aralık 2007, 16:44 - İp: 88.***.**8.83
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

@Erdenbay, valla ben de çok teşekkür ederim, harika bir özet olmuş Ben de diyafram-enstantane-iso arasındaki ilişkiyi daha iyi anladım. Sağolun.

Tarih: 11 Ekim 2011, 10:36 - İp: 212.***.**6.206
  • 1