keskinonur
keskinonur (üye)
İstanbul / Amatör

Canon S5 Is de Filtre

Ben fotoğraf makinama polarize filtre takmak istiyorum. Ama makinama (Canon S5 IS) direkt filtre takılabiliyor mu bilmiyorum. Aslında nette dolaşırken filtre takmak için bir aparat görmüştüm. Tam alsam mı diye düşünürken bu sitede birisinin aparat olmadan da Cano S5'e filtre takılabildiğini sandığını okudum. Şimdi hangisinin doğru olduğunu bilmiyorum. Bana bir yardımcı olursanız çok sevinirim.

Birşey daha soracağım; UV filtre görüntüde değişiklik yaratıyor mu?

Tarih: 30 Temmuz 2007, 19:08 - İp: 85.***.**8.123
mrtgkce
mrtgkce (üye)
Bursa / Amatör

Sorunuzun cevabını bilmiyorum ama forumda kirliliğe yol açmamak için benzer bir soru da ben sorayım;

Fuji S5700 ün filtre çapı nedir? 5700e de takılabiliyor mu filtre?

Tarih: 30 Temmuz 2007, 21:39 - İp: 88.***.**6.172
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

filtre çapları genellikle objektifin üzerinde yazar.
" fi " işareti ile gösterilir (üzerinde hafif yatık bir çizgi bulunan 0 ) .
Eğer lensin ön tarafında yivli bir bölge varsa, oraya uygun çaplı filtreyi vidalayabilirsiniz.

UV filtreler digital makinelerde pek bir fark yaratmıyor.

Tarih: 31 Temmuz 2007, 01:00 - İp: 88.***.**7.49
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

fdemirhan ın dediği gibi merceğin önünde dişler olacaktır oraya uygun bir şey bulunabilir HAYYAM a gidip bakın

Tarih: 31 Temmuz 2007, 10:24 - İp: 85.***.**9.240
baycep23
baycep23 (üye)
Elazığ / Amatör

kesdkinonur kardeşim canon s5 için filtre düşünüyorsan öncelikle Canon LAH-DC20 Conversion Lens Adapter alman gerekiyor. bu aparat olmadan filitre kullanamazsın. benim düşüncem UV filtre yerine polarize filitre kullanman UV filitre görüntü kalitende hiçbir değişiklik yapmıcaktır tek faydası makinanın üzerindeki objektifi koruması başka bir artısı yok. ama polarize filtre düşünürsen manzara resimlerinde etkisini göreceksin...

Tarih: 5 Aralık 2007, 14:47 - İp: 85.***.**0.136
  • 1