m.key
m.key (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon S3

Slm..
Canon S3 makinam var çokta memnunum Ancak bu işi bir adım daha ilerletmek istediğim de anladığım kadarıyla karşıma lens ve filitreler çıkıyor.Üstadlardan bu makinam için donanım tavsiyesine ihtiyacım var.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 3 Şubat 2008, 19:14 - İp: 88.***.**2.186
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bu makine için donanımınızı geliştirmenize gerek yok,size S2 kullanıcısı olarak tavsiyem dslr ye para biriktirmek,çünkü fotoğrafa inatçı olanlar genellikle bu yola kayacaklardır.

Tarih: 4 Şubat 2008, 00:53 - İp: 85.***.**6.221
m.key
m.key (üye)
İstanbul / Meraklı

Slm..
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.Peki dslr serisinin hangi makinasını hangi donanımla tavsiye edersiniz.Birde arkadaşım fotoğraf çekimleri iki makina arasında bariz bir kalite farkı oluşturuyor mu !!
Teşekkür ederim..

Tarih: 5 Şubat 2008, 00:30 - İp: 88.***.**2.186
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Ben de bu makinayı kullandım... Oldukça iyi bir makinadır... DSLR sevdasına düşmediğiniz sürece sizi idare eder.. Birgün kompakt bir makinada alan derinliği çekim hızı gibi kontkrolller size yetersiz gelmeye başlayana kadar (bu an fotoğrafla uğraşma sıklığınıza ve yoğunulunuza göre belki ömrünüzün sonuna kadar gelmeyebilir)sizi idare edeceğinden kesinlikle emin olabilirsiniz... Ancak bilinçli veya bilinçsiz gidip de bir SLR aldığınızda artık bu kategoriye dönüş yapmak çok ama çok zordur....

Canon S3 için polarize filtreyi kullanmanızı öneririm... Ucuzlarından ziyade kaliteli ve tanınmış markaları (B&W ve Cokin iyiler) tercih edin...Bu aksesuar fotoğrafa bakışınızı %100 değiştirecek güçte ve bir fotoğrafçının olmazsa olmazlarındandır... Oldukça yüksek tele kapasitesine rağmen biraz pahalı olan konvertör ekleyerek zoom mesafesini yaklaşık 1,5 kat arttırmanız mümkün yani yaklaşık 300 mm gelen odak uzaklığını 450 mm seviyesine taşımak... Yine ek aksesuarla geniş açıyı bir para daha açmanız da mümkün... Yalnız bu aksesuarlar (bana göre oldukça pahalı ve gereksiz) Ancak filtreler hem ucuzdur ve hem de inanılmaz iyi iş görürler.... Makinanın hafifliğini de dikkate alırsak yine ucuz yollu bir tripodun da olmazsa olmazlardan olacağını söylemeliyim....

Tarih: 5 Şubat 2008, 16:06 - İp: 212.***.**0.13
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Ben de bu makinayı kullandım... Oldukça iyi bir makinadır... DSLR sevdasına düşmediğiniz sürece sizi idare eder.. Birgün kompakt bir makinada alan derinliği çekim hızı gibi kontkrolller size yetersiz gelmeye başlayana kadar (bu an fotoğrafla uğraşma sıklığınıza ve yoğunulunuza göre belki ömrünüzün sonuna kadar gelmeyebilir)sizi idare edeceğinden kesinlikle emin olabilirsiniz... Ancak bilinçli veya bilinçsiz gidip de bir SLR aldığınızda artık bu kategoriye dönüş yapmak çok ama çok zordur....

Canon S3 için polarize filtreyi kullanmanızı öneririm... Ucuzlarından ziyade kaliteli ve tanınmış markaları (B&W ve Cokin iyiler) tercih edin...Bu aksesuar fotoğrafa bakışınızı %100 değiştirecek güçte ve bir fotoğrafçının olmazsa olmazlarındandır... Oldukça yüksek tele kapasitesine rağmen biraz pahalı olan konvertör ekleyerek zoom mesafesini yaklaşık 1,5 kat arttırmanız mümkün yani yaklaşık 300 mm gelen odak uzaklığını 450 mm seviyesine taşımak... Yine ek aksesuarla geniş açıyı bir para daha açmanız da mümkün... Yalnız bu aksesuarlar (bana göre oldukça pahalı ve gereksiz) Ancak filtreler hem ucuzdur ve hem de inanılmaz iyi iş görürler.... Makinanın hafifliğini de dikkate alırsak yine ucuz yollu bir tripodun da olmazsa olmazlardan olacağını söylemeliyim....

Tarih: 5 Şubat 2008, 16:06 - İp: 212.***.**0.13
m.key
m.key (üye)
İstanbul / Meraklı

Değerli,Ozzy baba
İnanın bu sitede yanlız olmamak ve sizin gibi üstadlardan yardım ve bilgi almak çok güzel,Konuyu kafamda oluşturmaya başladım.Ancak tek noktam kaldı Canon d40 gibi bir makineyle yaptığım çekimler le belirtiğiniz donanımlarla yaptığım Canon S3 çekimleri arasında içerik ve kalite açısından çok büyük farklılıklar oluşur mu,
İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim..

Tarih: 6 Şubat 2008, 10:29 - İp: 88.***.**2.186
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

#ozzy baba' tarafından 06.02.2008 17:50:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Şubat 2008, 17:49 - İp: 212.***.**0.13
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Hocam; S3 için ilave donanım sormuşştunuz... Ancak şimdi konuyu biraz genişlettiğinizi görüyorum... SLR- like dünyasından, D40 gibi SLR bir makinaya atlamışsınız...

D40 la S3 ü kıyaslamak pek mantıklı değil... Aslına bakarsanız SLR-Like makinalarla SLR makinaları kıyaslamamalıyız...

SLR Like makinaları kerdi aralarında değerlendirmek daha doğru olur... İhtiyacınıza göre öncelikle bir kategori belirlemelisiniz... SLR ye geçmelimiyim diye sormalısınız kendinize....

SLR dünyasına adım atarken de iki kez değil epey bir düşünmelisiniz... Basit bir örnekle açıklayayım, elinizdeki mevcut ve Benim de daha önce kullandığım S3 makinanın üzerinde objektifi hazır takılıdır... Bu objektifin zoom açıklığı odak uzaklığı geniş açıda 36 mm ve tele de 432 mm ye tekabül eder... Oysa D-40 makina çıplak bir gövdeden ibarettir ve fotoğraf çekmeye başlamak için üzerine bir objektif takmanız gerekir... Objektif bakımından en çok çeşit Canon'dadır (Belki de Nikon'dadır belki de eşittir oturup saymadım ama Canon sordunuz Canon devam edelim) En geniş objektif yelpazesini bulabileceğiniz Canon'da aynı mm objektif açıklıkları sağlayan tek bir objektif bulma imkanınız yoktur... (Parasını verseniz de yok) Bu aralığı hızlı ve kaliteli objektiflerle doldurmak ise ufak çapta bir servet harcamanızı gerektirir....Orta halli objektifler ise işte orta hallidirler ve size hiç bir zaman fotoğrafçının en büyük zevkelerinden olan diyaframı dibine kadar açmak imkanını tattırmazlar... Denilebilirki SLR like lar sanki bu zevki tattırıyor mu? Tabii ki tattıramıyor ama en iyilerini orta halli bir lens fiyatına aldığınız bu cihazlar liseyi bilgisayarla bitirenlerin fiyat/performans ve bizim gibi hesap makinasıyla bitirenlerin ise ekmek/köfte şeklinde formüle ettikleri hesapta SLR ağabeylerini öyle bir döverler öyle bir döverler ki bu dayağı bir yiyen bir de yemeyen pişman... Bir kere elinizdeki mevcut mm aralığı için en az iki tane Canon veya uyumlu marka(yan sanayi desek biraz ayıp olur çünki yan sanayi diyince bariz kalite farkı akla geliyor ki deneyimlerim bu konuda kalite farkının fiyata yansıdığı kadar abartılı olmadığı yönünde) objektif almalısınız....Bunları yanınızda taşımalı ve gerektiğinde makinaya toz nem ve sinek gibi cisimleri de kaçırmayı ve vakit kaybını da göze alarak değiştirmelisiniz... Aslında iki ucuna mercek geçirilmiş boru olup böyle tarif edildiğinde Hanımın ve çocukların fiyatını kesinlikle duymaması gereken pahada ağır bu ojektifler doğru orantılı bir biçimde yükte de ağırdırlar... Makinanın kendsi de belli bir ağırlığa sahip olduğu için elinizdeki kuş gibi hafif olan ve size 3 kiloluk objektifin işini yaptıran S3 yerine en az 4-5 kg lık bir yük taşımayı göze almalısınız...İş burada bitse iyi S3 ü 20 ila 100 YTL arasında değişen hafif ve ucuz bir tripodla sabitleyebileceğiniz halde (rüzgara dikkat) bu makinaları alabileceğiniz en pahalı (bazıları S3 fiyatını da geçer) ve yine maalesef en ağır tripod ve top kafalara sabitlemezseniz ucundaki objektifin ağırlığı ile makinanız kendini intihar eder...

SLR dünyası para harcama bakımından biraz gariptir... Mesela elinizdeki makina kadar yakınlaştırma yapabilen (400 mm) ve fakat geniş açıya hiç inemeyen (Daha kısa tabirle hiç zoom yapamayan sıfır zoom ) kaliteli ve inanılmaz hantal bir lens için 15.000 Dolar acımadan ödenebilir...Daha garibi kimse de bunu alana deli gözüyle bakmaz(Burada espri yok alanlar gerçekten deli değildirler)....

Amatörseniz HAKLI (kesinlikle bu sizin hakkınızdır) olarak bu kadar yatırım yapıp, bu kadar ağırlık taşıyınca tabii eskiden çektiğinizden daha iyi değil çoook ama çook daha iyi fotoğraf çekmeyi planlarsınız (ümit edersiniz) (ama işte gariplik burada başlıyor) Buradaki iyi fotoğraf sadece "teknik olarak iyi fotoğraf" ı kast ediyorum....Gerçekten iyi ve en basit anlatımıyla göze hoş görünen bir fotoğrafı "genel anlamda iyi fotoğraf" diye analım bundan sonra isterseniz... Genel anlamda iyi fotoğraf için iyi bir makina değil iyi bir fotoğrafç

Tarih: 6 Şubat 2008, 17:50 - İp: 212.***.**0.13
yorgunum
yorgunum (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili ozzy baba.verdiğiniz bilgileri,örneklemeleri ve değindiğiniz detayları bir solukta okudum.s2'den dslr ye geçmiş biri olarak çok ilgimi çekti ve yaşadıklarımı gördüm.paylaşımınız eminimki bir çok arkadaşımızın yolunu aydınlatacaktır uzun süre.emeğinize sağlık.

Tarih: 6 Şubat 2008, 19:23 - İp: 88.***.**9.144
m.key
m.key (üye)
İstanbul / Meraklı

Slm..ozzy baba ( üstad )
Değerli üstadım,inanın ki alabileceğim toparlayabileceğim bilgi yumağını aça aça birkerede verdiniz.Size nasıl teşekkür edebilirim inanın bilmiyorum.Ama inanın kafamda herşey yerine oturdu soluksuz defalarca okudum ve hatta kendi dosyama saveledim.Ben gerçekten çok mutlu oldum ve değerli zamanınızı aydırdığınız içinde Size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.Eğer mümkünse sonraları oluşacak bilgi eksikliklerim de s.o.s durumlarımda yardımınızı istemek biraz yüzsüzlük olmassa rahatsız etmek isterim.

En içten Saygılarımla....Teşekkür ederim..

Tarih: 6 Şubat 2008, 20:08 - İp: 88.***.**2.186
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

#ozzy baba' tarafından 07.02.2008 17:54:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Şubat 2008, 00:25 - İp: 78.***.**6.22