mnafiz
mnafiz (üye)
Kütahya / Meraklı

Canon Eos 500d Lens Hakkında

Merhabalar..
Bir ay önce 500D fotoğraf makinesi aldım(18-55lensiyle beraber). Bir aydır adeta fotoğraf makinem ile yatıp kalkıyorum öğrenmek için epey bi çaba sarfediyorum. Ama artık bazı fotoğraflarımın kalitesi beni hiç tatmin etmiyor. Mesela bi manzara fotoğrafı çekmek istiyorum, istediğim netlik olmuyor bu da beni rahatsız ediyor. Bunun nedeni makine midir lens midir? Ben fotoğrafçılıkta iyice ilerlemek istiyorum.

Eğer makineyi değiştirmeme gerek yoksa

Tamron Af Sp 17-50mm F/2.8 XR Di II LD veya

Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS lens olarak benim işimi görür mü?

Uzun vadeli(1 yıl gibi) beni tatmin edebilecek bi lens olabilir mi bu lensler?
Veyahut sizin bana önerebileceğiniz herhangi bir lens var mıdır? (Bütçem 1100tlye kadar)

Teşekkürler..

Tarih: 21 Kasım 2015, 03:29 - İp: 78.***.**2.110
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Kütahyalı hemşehrim,
Makinen hayırlı olsun. İyi günlerde kullan. Yanlız yukarıda yazdıklarına katılmam mümkün değil.
Kit lensin zumu yetersiz deseydin anlardım.
Macro çekim yapamıyorum desen tamam derdim.
Arka plan yeterince flu olmuyor deseydin haklısın derdim.
Ama sen çektiğim fotograflar yeterince net değil diyorsun. Sorun ne lenste, ne de makinende...
Makinenin ayarlarını kontrol et. Lensin fokus ayarını otomatiğe al.
Çektiğin fotografları siteye yüklenmişlerle karşılaştırırsan yanılırsın. Çünkü yüklenen fotograflar fotoşoptan geçirilmiş, ekstra netlik ve renk verilmiş fotograflardır.
Kit lens aslında kötü bir lens değildir. Uzun zaman seni idre eder.
Kütahya' ya selamlar...

Tarih: 21 Kasım 2015, 11:34 - İp: 79.***.**4.213
mnafiz
mnafiz (üye)
Kütahya / Meraklı

Yorumunuz için teşekkürler hocam.
CS5 ile düzenlemeler yaparak daha iyi hale getirebiliyorum fotoğraflarımı.

Ben çok fazla gezen biriyim. Ekipman olarak takviye yapmalı mıyım sizce? Daha bu işin çok başındayım ama ortaya daha güzel fotoğraflar sunmak için önerebileceğiniz ekipman var mıdır? Bu lensin eksikliğini hissedeceğim durumlar olursa takviye olarak ne yapmalıyım?

Tarih: 22 Kasım 2015, 01:46 - İp: 78.***.**2.236
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Lense fazla para harcamana gerek yok. Sadece yakın çekim, portre ve arka planın flu olması için 50 mm f:1/8 lens şimdilik seni idare eder.

Tarih: 22 Kasım 2015, 11:37 - İp: 151.***.**6.169
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Nafiz arkadaş 500d kullanıcısıyım .fotoğraflarım galeride . başka bir makine aramaya gerek yok . yetiyor.ancak efs18-55 is lensi kaldırdım kullanmıyorum . Kötü bir lens olduğu için değil . Sebebi fotoğraf çekerken rahat ettirmiyor . Aksi ve zor kullanılan bir lens . yapılışı böyle . her durumda 100-150 Tl değeri var . takasa sayıp üstünü vererek daha kullanışlı bir lens alabilirsin .

Tarih: 27 Aralık 2015, 23:19 - İp: 37.***.**4.47
anordinaryman
anordinaryman (üye)
İstanbul / Amatör

Netlemeyi doğru yaptığına emin ol ve makinanı titretmeden çek. Olmazsa tripod ve tetikleyici kullan.

Tarih: 2 Ocak 2016, 12:42 - İp: 78.***.**7.200
  • 1