eminpin
eminpin (üye)
İçel / Amatör

Canon 350d Lens

merhabalar...

canon 350d alıyorum, 18-55 lens ile birlikte..

öncelikle lens üzerine çok konu açılmış fakat en azından şimdilik hiçbirşey anlamadım.(belkide fikir beyan edeceginiz en acemi kişi benim)

yani bir forumda bir arkadaş 18-55 için 3x demiş.. 100 metreyi 3x yaklaştırır. ben bunu anlamadım yani 100 metreyi bu lens kaç metre yaklastırır?

ayrıca lens tavsiyesinde ne çekmek istedigine baglı lens alın demişler...
ben uzaktaki bir agaçtaki kuşu rahatsız etmeden onun fotosunu da çekmek istiyorum..(yüksek zoom)
bir çiçegin üzerindeki küçücük kelebeginde fotosunu.
bir manzara resminide..

bunlar için 1 tek lens olabilirmi(en ucuzu tabiki)
Eger tek lens kullanamıyosam... her biri için en uygun(fiyat ve kalite acısından) hangi lensleri tavsiye edebilirsiniz.

kunuyu teknik kelimeleri mümkün oldugu kadar azaltarak(en azından şimdilik) bana izah edecek arkadaşlar olursa çok sevinirim...

Saygılar...

Tarih: 10 Ağustos 2006, 18:03 - İp: 85.***.**0.8
makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

size üç lens gerek, bir macro bir geniş açı birde telefoto, tabiki macro telefoto lenslerde var böylelikle bu sayıyı ikiye indirebiliriz. Benim size tavsiye edebiliceğim lenlsler :

1- Sigma 70-300mm APO MACRO DG

2- Canon 10-22mm EF-S

ama tabi türkiye fiyatlarını bilmiyorum ama makinenizin fiyatı kadar vardır ikisinin toplamı. İyigünler

Tarih: 12 Ağustos 2006, 22:20 - İp: 85.***.**3.104
eminpin
eminpin (üye)
İçel / Amatör

teşekkür ederim. cevap verdiginiz için ilginiz için.

yani... (yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

1) macro= küçük nesneleri çekmek için kullanılan kelime .bunun tavsiyedekilenside sigma 70-300 mm.
2)geniş acı: uzaktaki nesneleri çekmek için (zoom yapıp)
kullanılan kelime. bunun lenside sigma 70-300 oluyo herhalde
3) telefotoda hareketli çekimlerde kullanılıyo.. sanırım..bunun lensi hangisi?

Bununla birlikte alan derinligindede lensin(2.5-5.6-11 gibi )sayısal degerleri etkili oluyomuş....

ama 70-300 ün yada 18-55 yakınlaştırma oranını çözemedim hala...

saygılar.......

Tarih: 13 Ağustos 2006, 11:54 - İp: 85.***.**0.8
makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

Şimdi bakın aslında çok basit ilk önce odak uzaklıklarını size açıklıyim :

Geniş açı: Geniş açı daha çok doğa fotografçılığında kullanılır bunun lens için değerleri ben en küçük 8mm biliyorum oda balık gözü bir objektif yani 180 derece açınız oluyor genel anlamda 17-40 18-55 10-22 16-35 17-85 gibi gidiyoryani ilk değer hep küçüktür ve değer küçüldükçe görüş açısı artar 8mm de 180 derece olduğu gibi. Burada dikkat edilmesi gereken sabit odak uzaklıklı ve değişken odak uzaklıklı lenslerin olduğu mesela dediğim örnekte 8mm lik Fish Eye objektif sabit odak uzaklıklıdır takarsınız makinenize ve hep o açıda çekersiniz fakat bir 17-40 lık objektifte 17 18 19 20.....40 a kadar seçeneğiniz vardır ve elinizle bunu ayarlarsınız. Bilmiyorum geniş açı için bu bilgiler yeterli olurmu.

Macro: Macro yakınlaştıran lensler için kullanılır burda da önemli olan büyütme oranı ve odaklama mesafesi. Büyütme oranı 1:1 1:2 gibi değerler alır 1:1 demek mesela bir arıyı çekiyorsunuz ve odaklanabilicek en yakın mesafeye gittiniz o anda o arı nekadar büyüklükteyse makinede okadarının fotografını çekiyor yani birebir . Şimdi karıştırılan husus şu bazı telefoto lenslerde de macro özelliği var fakat bu aslında tatmin edici değil . Mesela benim size önerdiğim 70-300 telefoto lenste macro özelliği var fakat hem netleme uzaklığı hemde büyütme oranı pekte iyi değil ama diyorsanız ben bir macro aşığı değilim size yeterde artar bile. mesela size çok iyi bir macro önerebilirim Canonun 65mm macro bir lensi var ve sigmanın 105mm macrosuda forumda sık sık tavsiye edilenler arasında fakat 70-300 bir telefoto lenstir ve macro değildir sadece o özellikte var ama tam değil bunu ben bu mp3 çalarların vcd oynatmasına benzetiyorum Birde şunu düzeltmeliyim hiçbir lens hareketli nesneler için çekim yapılabilicek şekilde ayarlanmamıştır yani ona özel bir lens yoktur sadece bazı lenslerin içinde titreşim önleyici bazı aparatlar var okadar. Bunu şundan dedim telefoto için hareketli nesneleri çekmek için kullanılır demişsiniz bu yanlış bir kullanım olmuş bu hiçbir lens için geçerli değil her lensle hareketli nesneleri çekebilirsiniz hatta telefoto lenslerle butür hareketli nesneleri yakalamak çok çok daha zordur

Telefoto lens : bunlar 70-300 80-400 gibi yüksek değerlere sahip ve değişken odak aralıklı lenslerdir.bunlarla dalda duran güzel bir kuşu fotograflayabilirsiniz Başkada bir özellikleri yoktur ve bana görede kullanımları itina isteyen objektiflerdir.

Son sorunuza gelince Kesinlikle Amerikada çok daha ucuz hatta heryerden ucuz. misal ben 70-300 APO DG macroyu 220 dolara aldırdım burda 220 Euro artı kdv sanırım belki daha pahalıdır. Neyse efendim yine sormak istediğiniz bişiler varsa sorun ben size bulursam dökümanda yollamaya çalışırım .

Eğer hatalarım varsa bu yazıda affedin umarım yanlış bilgiler vermemişimdir.

İyigünler dilerim...

Tarih: 13 Ağustos 2006, 17:24 - İp: 85.***.**3.104
makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

cevabı yazdıktan sonra farkettim diğer konular hakkında da bilgi vermeye çalışiyim. Öncelikle yakınlaştırma oranı şudur. şimdi diyelimki 70-300 ü taktınız makinenize 70mm de baktınız ve fotograf çektiniz daha sonra 300mm ye getirdiniz ve bir foto daha çektiniz bu iki fotografı karşılaştırdığınızda 300/70 yani yaklaşık 4x büyütmüş yakınlaşmış oldunuz bilmem anlatabildimmi 18-55 te de aynı şekilde 55/18 3x eder yakınlaştırma oranı budur.

Evet alanderinliğini diyaframın açıklığı yani F değeri etkiler diyafram nekadar açıksa odakladığınız konu dışındaki herşey flulaşır . Mesela portre fotograflarda yada macro çekimlerde önemli olan yakınlaşılan konudur ve net olması istenir yani eğer arka kısmı flulaştırırsanız ön plana daha çok çıkar konunuz. Ama eğer manzara doğa fotografı çekiyorsanız diyaframı 8 veya 11 gibi belkide daha fazla bir değerde çekmelisiniz fakat bununla ilgili bazı bilgiler var aslında onları verip kafanızı karıştırmak istemem mesela şey deniyor lensler performansını en iyi 8 ve 11 gibi orta değerlerde maksimuma çıkartabiliyorlarmış . Belkide bu şu an bizim farkedemiyceğimiz bir ayrıntıdır Neyse umarım yararlı olmuştur . İyigünler

Tarih: 13 Ağustos 2006, 17:32 - İp: 85.***.**3.104
eminpin
eminpin (üye)
İçel / Amatör

teşekkür ederim...

saygılar

Tarih: 15 Ağustos 2006, 17:50 - İp: 85.***.**0.8
bekar63
bekar63 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

arkadaşlar meraba ben yeni canon 40d eos alsım 17-85 lens ile birlikte bu lens ile kaç km veya kaç mt yi zoom yapabilirim anlayacagım dilde açık bir şekilde beni aydınlatırsanız memnıun olurum

Tarih: 21 Ağustos 2012, 14:03 - İp: 176.***.**0.6
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben Canon 350D yi yaklaşık üç yıl kullandım.
Bir kere başlangıç için hem makina, hem de lens çok iyi. Yani Şimdilik başka lens almayın derim.
Taa...ki acemiliği attınız, zaten o zaman ilave lenslere gereksinme duyarsınız. Acele etmeyin, biraz zaman geçsin...
18-55 lensle 35 CM den yakınçekimleri başarıyla yapabilirsiniz. Lensin altında zaten yazar.
Kolay gelsin.

Tarih: 21 Ağustos 2012, 21:32 - İp: 217.***.**0.51
  • 1