burnout
burnout (üye)
İstanbul / Amatör

Aynalı Lens Nedir.. ?

Malum Ben diğer konularımda da sürekli Olympus lens arayarak ömrümü tükettim. Nereden aldım bu makinayı yahu ne 2. el nede 0 bulunuyor lanet makinanın lensi...
Bu gün bazı sitelerde mirror lens yani aynalı lens buldum fiyatıda cok ehvendi..
Bu aynalı 500mm lens nerede kullanılır, aynalı olmasının özelliği nedir..?
YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM. [>:D

Tarih: 8 Kasım 2006, 00:45 - İp: 88.***.**2.164
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Telefoto lenslerin özellikle 500, 800, 1000 ve daha üzeri odak uzunluğu olan lenslerin boylarından tasarruf etmek ve daha kullanışlı hale getirmek için geliştirilmiş olan lesnlerdir. Lensin içerisindeki bi kaç ayna yardımı ile ışığı bikaç kez kırarak ve aynalar yardımı ile ışığın yolunu daha uzatarak sensöre veya filme ulaştıran lens yapısına aynalı lens denir. Ama bu lenslerin çoğu 8 veya 11 diyaframda sabittir ve ışık geçirgenlikleri azdır tabi bu durumda ya bol güneşli havalarda yada yüksek ISO değerlerinde çekim yapmak gerekecektir.... Umarım anlaşılmıştırım.

#chopsuey' tarafından 08.11.2006 02:25:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Kasım 2006, 02:23 - İp: 85.***.**5.2
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

500mm ultra tele diye adlandırılacak kadar uzun odaklı bir lenstir.
vahşi doğa ve ornito fotoğrafçılıkta kullanılabilir. öyle portre çekmeye falan gelmez.
aynalı lensler normal lenslerden biraz daha farklıdır. görüntü aynalarla yansıtılarak sensöre veya filme gönderilir.
diyafram ayarı yoktur, yani sabit diyaframlıdır (benim rastladıklarım genelde f8). netlemeyi de elle yapmanız gerekir.
içinde mercek olmadığından renk bozulmaları yaşanmaz.
bokeh'lerinin bir garip olduğu söylenir.
ben de çok bilmiyorum da bilen birileri bir şeyler yazana kadar iki üç laf edeyim dedim.

edit: ben yazarken cevapsızdı valla ben o yüzden dedim birileri bir şey yazana kadar bildiklerimi yazayım diye ama chopsuey'in parmakları daha hızlı sanırım.

#burfak' tarafından 08.11.2006 21:07:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Kasım 2006, 02:26 - İp: 84.***.**9.119
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

burak aynı şeyleri yazmışız farkındamısın ikimizden biri boşuna parmak yormuş....

Tarih: 8 Kasım 2006, 02:52 - İp: 85.***.**5.2
gurbuz_tr
gurbuz_tr (üye)
Ordu / Amatör

Arkadaşlar,parmaklarınızı boşa yormadınız..Sayenizde Bilgi dağarcığımıza birşeyler kattık..İkinize de teşekkürler
Gürbüz

Tarih: 8 Kasım 2006, 10:50 - İp: 85.***.**0.111
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

bişey değil dostum... saygılar...

Tarih: 8 Kasım 2006, 12:53 - İp: 85.***.**4.88
akaybey
akaybey (üye)
İstanbul / Amatör

ben de bir detay ekleyeyim
bu lenslerle çekim yaptığında arka plandaki cisimlerde küçük küçük halkalanmalar görürsün. artistik çekimler dışında biraz rahatsız eden bir durumdur.
ön planda bir adam arka plandakiler ise hem flu hem de PS de müdahale yapılmış gibi kıvrımlı kıvrımlı küçük halkalardan oluşmuş insanlar...

Tarih: 8 Kasım 2006, 17:06 - İp: 194.***.**2.31
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

ben yazdığımda cevapsızdı valla.

bokeh'leri bir garip oluyormuş derken akaybey'in anlattığından bahsediyordum ama pek bir örnek fotoğraf görmedim bununla ilgili.
sevgili akaybey varsa bildiğiniz bir kaç fotoğraf, linkini paylaşabilir misiniz acaba? ben de merak ediyorum nasıl oluyor bunların bokehleri, bu kadar garip denilen ne var.
şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 8 Kasım 2006, 21:10 - İp: 141.***.**5.100
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Internette arama yapacaksaniz anahtar kelimeniz : "reflex"

Bu tur lensler bokeh, yani fokus disi alani yumusak bulaniklik yerine, sert halka halka karmasa seklinde gosterirlermis, tabii bu da pek tercih edilmemelerine sebep olur.

Mercek yerine ayna kullanildigi icin "purple fringing" veya "chromatic aberration" denen sorundan muaftirlar. Ayna mercekten farkli olarak, isigin butun renklerini (kirmizi, mavi,mor vs) ayni sekilde kirdigi icin teleskop yapiminda bu teknoloji esastir.

Yildizlarin, gezegenlerin fotografini cekiyorsaniz, fokus disi alan olmayacagi icin (o mesafede hersey fokus dahilinde) ve dusuk hizlarda calismak mumkun oldugudan astronomik fotografcilikta cok ise yarar.

Uretimi mercek kadar sofistike olmadigi icin ucuzdur. Rus sitelerinde ziyadesiyle satilan turleri mevcuttur.

Tarih: 8 Kasım 2006, 21:36 - İp: 85.***.**5.90
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Peki ben şöyle bir şey sorsam

Minolta-Sony Reflex 500m f/8 mi
Sigma AF 135-400 mü
Yoksa 70-210 f/4 e telekonvertor mu ?

Kuş fotoğrafçılığı adına en uygun lens ?

Sanki 500m aynalı olanı almaya daha yakınım gibi...

Tarih: 17 Mart 2008, 00:57 - İp: 144.***.**0.132
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

500mm hafiftir rahattır ohh dedirtir. bokeh sorun olmayacaksa hatta daha iyi ben artizlk yaparım yakıştırırım bile diyorsanız kullanın onun dışınde bokeh için hertürlü farlkı vermeye değer.

Tarih: 21 Aralık 2008, 23:58 - İp: 88.***.**5.189