marlboro
marlboro (üye)
İstanbul / Meraklı

70-300mm Nikon?

Nikon un urettigi 2 tane 70-300mm objektif var
1-NIKON 70-300MM F4-5.6G AF ZOOM NIKKOR LENS W/HB-26 yaklasik 180-200 YTL
2- Nikkor AF 70-300mm f/4.0-5.6 D ED yaklasik 550-600YTL

Bunlarin arasindaki fark nedir?
ikiside macro yapabiliyormu?
Bunlarin arasindaki cekim farkliliklari ve fotograf uzerindeki kaliteleri nasil?
Bunlarin arasinda fotografta kalite farki oluyormu (ayni ayarlarda)
18-70mm objektifle fotograf kalitesi fark ediyorumu (ayni mesafe ve ayarlarda)
Aradaki yaklasik 400YTL yi odemeye degermi?
(D70 kullaniyorum)

Tarih: 7 Şubat 2005, 01:38 - İp: yok
yılmazfoto
yılmazfoto (üye)
İstanbul / Firma

Selam Marlboro, Nikon'un G serisi lensleri en düşük kaliteli lensleridir.G serisi ve D serisi lensler arasındaki farklar; en önemlisi lens kalitesi dir.unutmaki fotoğrafı çeken lens dir.İyi bir fotoğraf kaliteli lens ile elde edilir. D70'i alma sebebin kaliteli fotoğraf çekmek ise D serisini almanı öneririm.G serisi ile çok iyi neticeler alamassın.D serisinin bir artısıda lens üzerinde diyafram halkası mevcutdur. Macro çekime de gelince bu iki lensde macro çekim için üretilmiş lens değildir.Macro çekim için ya 105mm lik bir lens yada close-up set alman gerekir.18-70mm Dx lens ile 70-300mm lensin kullanım amaçlarıda farklıdır buyüzden aynı mesafelerde ve aynı ayarlarda çekim farkı olur.Kıssacası pişman olmak istemiyorson D serisini tercih et.Bu iki ürünün fiyatları konusundada sana yardımcı olabilirim.Bana ulaşabileceğin e-mail adresim [email protected]

Tarih: 7 Şubat 2005, 09:47 - İp: yok
marlboro
marlboro (üye)
İstanbul / Meraklı

Yimaz foto tesekkurler ama daha D70 i yeni aldim canta hafiza karti flash vs vs vs butun aksesuarla ve para kalmadi. İlk etapta ihtiyacim olan tripod. Saglam bi tripod aldiktan sonra 2. objektifimi alacagim. Almak istedigim objektif bu oldugundan aklima takilan soru buydu. Ama 2. Objektifimi alacagim vakit seninle irtibata gececegim. Saol

Tarih: 7 Şubat 2005, 15:48 - İp: yok
adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

birde 24-85mm objektif dene

Tarih: 7 Şubat 2005, 17:17 - İp: yok
junade
junade (üye)
İstanbul / Amatör

G ve D ED tamamen aynı yapıdadır, aşağıdaki 3 fark hariç;

- D ED serisinde bir adet ED optik eleman var (dağıtmayı azaltmaya yaradığı iddia ediliyor),

- G plastik, D ED metal (en önemli fark; hem uzun süre dayanma, hem de oturaklılık açısından)

- D ED'de diyafram halkası var (D70 için gereksiz).

Aradaki 200 USD'lik farkın nedeni bunlar.

Yurtdışındaki pek çok fotoğrafçılık forumunda yüzlerce kullanıcının belirttiğine göre ikisi arasında (ED elemandan kaynaklanan) performans farklılığı gözlemlenemiyor. Nikon'un ED etiketini bir pazarlama vasıtası olarak kullandığı görüşü hakim.

Aslında hem G, hem de D ED daha çok amatör kullanıma yönelik ucuz lensler, ama ucuz olmaları çok kalitesiz oldukları anlamına da gelmiyor elbette; pek çok kişi, bin dolarlık pro bir lens veya bunlarla çekilen fotoğrafların arasındaki farkı kolay kolay anlayamaz.

Diğer taraftan ben, aynı fiyat segmentinde olup, Nikon'la da kullanılan Sigma 70-300 Macro Super II lensinin keskinlik ve kontrast açısından iki Nikon'dan da üstün olduğunu düşünüyorum, makro özelliğinin olması da cabası. Fiyatı G ve D ED'nin arasında.

Size tavsiyem, Sigma'yı alın (Super II olmalı!). Ama Nikon alacaksanız da G alın, G ile D ED arasındaki farkı da daha iyi bir lens için biriktirin.

Tarih: 8 Şubat 2005, 20:52 - İp: yok
marlboro
marlboro (üye)
İstanbul / Meraklı

Tesekkurler

Tarih: 8 Şubat 2005, 22:37 - İp: yok
pyro
pyro (üye)

Merhaba Biraz acımasız olucam ama ortada bir yanlışlık söz konusu;

Kimse ne olduğunu bilmeden "G" serisi dandiktir diye bok atmasın lütfen

"G" serisi ile "D" serisinin "tek" ama "tek" farkı D serisinde diyafram halkası olmasıyla Analog makinelerde (FM10 FM2 FM3a vs..) de kullanılabilmesidir.

İkiside son jenerasyon Nikon objektifleridir ve netlediğiniz mesafeyi makinenin işlemcisine bildirebilme özelliğine sahiptir.

Gelelim "D" serisi iyi "G" dandik yanılgısının doğrusuna.

Lensi iyi yapan içinde kullanılan camın maddesi ve lensin tasarımıdır. Arkasına konan bir diyafram halkası bunu değiştirmez.
Lensi iyi yapan "ED" etiketidir, ve bu hem "G" hemde "D" serisi objektiflerde bulunur. Geniş açılı objektiflerde bununla beraber asiferik eleman bulunması distorsiyonu azalttığından tercih edilmeli.

Birkaç örnek verirsek ;
İçinde 3 adet (az değil tam 3 tane) ED element bulunan 18-70 DX objektif "G" sınıfıdır ve çok kalitelidir.
Nikonun en üst sınıf geniş açı objektifi 17-35 f/2.8 "D" sınıfıdır.
Nikonun en iyi objektifi 70-200 f/2.8 VR ise "G" sınıfı
yanlış hatırlamıyorsam en iyilerden olan 200-400 f/4 de "G" serisi idi.

yani neymiş, objektifi sadece "G" veya "D" olduğuyla yargılamamak lazım.

Tarih: 13 Şubat 2005, 12:24 - İp: yok
mba
mba (üye)
İstanbul / Meraklı

G TIPI OLANLAR ED DEGIL.

http://nikonimaging.com/global/products/lens/af/zoom/index.htm

ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

pardon pyro d ve g serisinin arasındaki tek farkın diyafram halkası olduğunu yazmışsın.en basitinden aralarında sağlamlık farkı var.

Tarih: 18 Mart 2005, 09:28 - İp: yok
pyro
pyro (üye)

nice G serisi objektifler var nice D lerden daha sağlam.

Aynısı D içinde geçerli. Sağlamlığıda bu harf belirlemiyor.

Tarih: 18 Mart 2005, 22:35 - İp: yok
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

ben 70-300mm için yazdım ve yazdığımın arkasındayım.
70-300D lens 70-300G den daha sağlam

Tarih: 19 Mart 2005, 16:07 - İp: yok