ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

50 Mm Prime Lens Farkı

Fiyatları ve ve tabii ki performanslarını göz önüne alarak bir tane Nikon 50 mm prime lens almayı düşünüyorum..

Ancak bazı konularda cahilliğim var aydınlatırsanız sevinirim... 50 mm 1.8 ile 50 mm 1.4 arasında yarı yarıya fiyat farkı var ancak satıcı fotoğrafçı arkadaşım kasa ve bir parça daha hız dışında arada teknik olarak hiç bir fark bulunmadığını ve bu fiyat farkına deymeyeceğini belirtti...Bu konuda haklı mı...

Bu lenslerin verebileceği makro, manzara ve portre performansları hızlarını bir kenara bırakırsak aynı mıdır?

Bir de 50 mm dijitalde 75 mm gelecekki bu da geniş açı için oldukça büyük bir değer... Daha geniş açılı ve hızlı başka bir prime lens var mı bana önerebileceğiniz...

Bilgi ve deneyimlerini paylaşan arkadaşlara sevgi ve selamlarımı sunarım....

Tarih: 1 Kasım 2006, 00:30 - İp: 85.***.**4.14
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

50 mm prime lensler insan gözü perspektif algılamasına en yakın lensler olarak çok uzun yıllar boyunca 35mm makinelerde standart lens olarak verildi. Yani sorunları, tasarımları çok uzun yıllar önce çözülmüş, en kolay imal edilen, en problemsiz lenslerdir. Optik kaliteleri oldukça iyidir. Tek dikkat edilecek konu, eski lenslerde, digital sensörlerde filme göre çok daha belirgin olan, kromatik sapmalara karşı kaplamaların olmayabilmesidir. Yeni bir nikkor 50mm herhalde en az canon kadar iyidir. Ben canon 50mm 1.8 kullanıyorum, bu lensin henüz hiç bir hatasını göremedim.
1.8 ile 1.4 arasındaki hız farkından başka fark, net alan derinliğinin 1.4 te daha dar seçilebilmesi. Portre çekerken veya çiçek vs, ark alanı bulanıklaştırmak biraz daha kolay olur. Ayrıca konuyu çok ince kesen bir takım üstatlar, 1.8 de sözgelimi 6 yapraklı diyafram, 1.4 te 8 yapraklı diyafram.. dolayısıyla farklı bokeh .. filan konulardan söz ederler. Bu kadar portre hassasiyetiniz olursa F:1.4, ancak çekim koşullarının (bence) %99 unda F:1.8 çok mükemmel iş görür.
Sadece burnun ucu net, gerisi bulanık olsun derseniz F:1.0 : )) .. hatta ve hatta, sadece kirpiğin ucu net gerisi bulanık derseniz, imal edilmiş bir F:0.57 olduğunu duymuştum. Biraz astronomik hatta intergalaktik fiyatı vardır ama....

Tarih: 1 Kasım 2006, 01:12 - İp: 195.***.**2.155
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Canonun 0,95 diyafram veren serenar diye bi modeli vardı galiba.
Bide yine Canon 50mm f:1,2 olan bi lensi ebay de 2200 euro civarında açık arttırma fiyatı vardı vede kapanmasına 5 gün felan vardı varın f:057 yi siz düşünün.

Tarih: 1 Kasım 2006, 02:32 - İp: 81.***.**6.209
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

selam.bir sorum olacak.50mm 1.4 lens ile 50 mm 1.8 lens aynı diyaframda aynı kaliteyimi verir yoksa 1.4 dahamı iyi sonuc verir.kalite sorusunu genel anlamda değerlendirin.
f 0,57 nin fiyatı sanırım çok yüksektir.bu son veya ilk diyafram değerlerinde lenslerin kalite performansı yeteri kadar yüksekmi.yani f 1.8 den en iyi sonucu almak için 1.8 den başlayan bir lensimi yoksa daha düşük olan 1.4 dü tercih edip 1.4 ün 1.8 değerinimi kullanmak en iyi sonucu verir.bu sadece bu iki lens için değil diğer tüm lensler içinde aynımı.kafanızı karıştırdıysam özür.

Tarih: 1 Kasım 2006, 10:38 - İp: 88.***.**0.23
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar..
valla arada iki misli fark varsa, ben olsam direk canon 50mm f/1.4 alirdim.. bizim burada uc misli mesela..
fatih abi, intergalaktik lafina da bayildim bu arada..
f/0.57 varmidir bilmiyorum ama stanley kubrick, bir filminde (barry lyndon) 50mm f/0.7 lensi kullanmis.. sadece mum isiginda cekilen bir sahnede cok ise yaramis..
neyse.. sonucta bu lensler gercekten de astronomik fiyatlarda, hatta intergalaktik..
canon'un yeni 50mm f/1.2'si 1150 pound olacak burada.. f/1.4 modeli 220 pound gibi.. yani arada epey bir fark var..
yarim stop daha hizli diye degmez diyenler cikabilir, ama iste bazilari icin degiyor..
neyse konumuza donelim..
ozzy hoca, nikon istiyor.. eger ki canon olsaydi kesinlikle 50mm f/1.4 derdim, USm cok onemli bir ayricalik.. ayrica f/1.4 modeli f/2'den itibaren cok keskin sonuclar verirken, f/1.8 modeli f/2.8'den sonra kendini bulmaya basliyor..
nikon'da ise durumlar zitti gibi.. f/1.8 modeli icin daha iyi diyorlar, f/1.4'e degmez diyenler cok fazla.. ama yine sonucta 2/3 stop artis oluyor, bu secimi yapan icin onemli olabilir..

gantry, lensi 1-2 stop kisarsan daha iyi keskinlik alirsin.. f/1.4 ile f/1.8 olan lensleri alip f/1.8'de cekim yaparsan tabii ki f/1.4 ile daha iyi sonuc elde edersin..

Tarih: 1 Kasım 2006, 12:49 - İp: 86.***.**0.120
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

İzninizle bir soru da ben eklemek istiyorum.
50mm. objektif, extension tube yada coverter ile kısmen de olsa makro ihtiyacını giderir mi? Giderirse hangisi tercih edilmeli? Kalite, ve kullanım esnekliği açısından bir mukayese yapar mısınız?

İlgilerinize şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 3 Kasım 2006, 01:25 - İp: 81.***.**4.217
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Müstesna insan, ulu şahsiyet Ken Rockwell pek çok 50mm yi karşılaştırdı, buyrun kendiniz baakıp fikir edinin.

TIKLA

Tarih: 3 Kasım 2006, 04:22 - İp: 85.***.**4.100
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Teşekkürler kobra kardeş.
Ben senin yerinde olsam konu başlığı altında açardım bu bilgiyi. ama bu bile süper olmuş. sadece arayan bulabilir. :-)

Tarih: 20 Mart 2008, 01:55 - İp: 88.***.**5.97
ckuru
ckuru (üye)
Konya / Amatör

50 mm lenslerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiğini bilen arkadaşlar açıklayabilirler mi acaba ? Amatör bir fotoğrafçıda olması gereken bir lens midir? Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 6 Temmuz 2008, 13:56 - İp: 88.***.**4.42
yoksul
yoksul (Objektif)
Adana / Amatör

valla 50 mm her durumda kullanılır...

eğer diğer objektifin 10-20 mm ise 50 mm tele objektifdir,
yok diğer objektifin 70-200 mm ise 50 mm geniş açıdır...

diyaframı açılır enstantane değerini artırır...
keskin çıkarır,
uygun koşulda doygun fotoğraf verir...

hafiftir, küçüktür,
makine de şık durur....

bayılıyorum ben bu 50 mm 1.8 objektifime yaa

Tarih: 17 Ekim 2008, 22:32 - İp: 88.***.**3.95
efertem
efertem (üye)
İstanbul / Amatör

50 mm lens dijitalde maalesef 50 mm olmuyor. FF mantığında 50 mm'nin 1.8 f değerinden ve keskinliğinden başka artısı yok. Eee daha ne olacak? Üzerine binip uçacak değiliz ya. Amma velakin, açı olarak dijitallerde (FF değilse) 50 mm olmuyor. 50*1,5 (1,6) oluyor. Ki portre lensi denebilir bu durumda. Yani 75 mm 1,8 f. Daha ne olsun.

Tarih: 27 Ekim 2008, 16:05 - İp: 85.***.**3.196