eness42
eness42 (üye)
Konya / Amatör

50 Mm 1. 8 85 Mm 1. 8

Merhaba arkadaşlar ben boydan portre çekimi yapmak istiyorum.Arka plan bulanıklığı için hangisi daha iyi sonuç verir.50mm 1.8 ile 1-2 defa fotoğraf çektim ve modeli boydan çektiğimde arka planda bulanıklık olmadı.Bu 85 mm dede böylemidir.Cevaplarınızı ve çekilmiş fotoğraflarınızı bekliyorum.

Tarih: 25 Ağustos 2016, 21:27 - İp: 188.***.**1.77
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Basit soruya karışık bir cevap olacak ama yazayım ...

Modelin kadrajda buyukluğu aynı oldugu surece, alan derinliği/sığlığı aynı kalacaktır. Fokal uzunluk, tek başına alan derinliği belirleyen bir faktör değildir . Arka planın buyumesi/kuculmesi sonucu göz arka plan objeleri farklı algılar ama aslında alan derinliği mesafe olarak aynıdır. Arka plan objeleri de aynı buyukluge getirirseniz, onların goruntusu de her fokal uzunlukta aynı olur )

Sizin için asıl çözüm, model ile arka plan arasındaki mesafeyi arttırmaktır.

Tarih: 26 Ağustos 2016, 05:36 - İp: 108.***.**5.85
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

yani hocamız diyor ki 50mm de 4 metre mesafede tam boy alırsınız aynı tam boyu 85mm de 6 metrede alabileceksiniz. böyle olunca da 50 yi 85mm yapmakla kazandığınız ilave bulanıklığı 4 metreyi 6 metre yapmakla kaybedeceksiniz. nikonda 50mm 1,4 G fiyatı 85mm 1,8 g fiyatı ile aşağı yukarı aynıdır.. 1,4 e geçmek isteyebilirisniz. ancak bu da 1,8 e göre olaganüstü bir bulanıklık getirmez, biraz daha iyi olur sadece..

ille bulanacaksa arka bunu photoshop uygulamaları ile lokal olarak yapabilirsiniz.ama bu da titiz bir çalışma beceri ve tecrübe ister. yoksa komik sonuçlar alınabilir.

Tarih: 26 Ağustos 2016, 09:05 - İp: 85.***.**1.207
  • 1