kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

28-135 Objektif... Ne Dersiniz?

Merhabalar...
Eski bir Kodak Retinette makinemiz vardı.Onunla genelikle grup fotoğrafları çekiyordum.Fakat bir SLR'min olmamasının ezikliğini hep hissetmiştim.Çok şükür sonunda EOS 620 (Gövde olarak) aldım.Fakat gelin görün ki objektif alma girdabında boğuluyorum!!!
Dediğim gibi genellikle grup fotoğrafları çekiyordum.Ama aynı zamanda şöyle sıkı bir zoom objektifim olsa diye de çok içim giderdi.(Şöyle uzaktan kedi resimleri çeksem mesela.Yaklaşınca kaçıveriyor keratalar!)
En sonunda Erkayalar'ın siteside standart zoom objektifler diye bir bölüm buldum.Açıklamayı da okuyunca dedim 'Aha.Canon bu bölümü benim için yapmış!' Bir baktım en sıkısı EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM.Tamam dedim aldım gitti.Fakat yine de hele ben bi şunu araştırayım dedim.Bu sitede 28-135 yazıp arattırdım.Bana 28-135 objektif grup resimleri için pek ideal değil gibi geldi.En sonunda baktım böyle olmayacak bir forum konusu açmak farz oldu dedim.
Siz hangisini önerirsiniz?Şöyle hem iyi bir zoomu olsun hem de kalabalık grup resimleri çekebileyim.Bu ikisinin dengelendiği bir çizgi vardır inşallah?(ve inşallah 28-135'tir.Sıkı zoomu olan bir fotoğraf makinemin olmasını hep istemişimdir.Telefoto derseniz...o kadarına da gerek yoktur herhalde?Di mi?
Bayağı bir uzun yazdım.Eğer okuyup ta buraya kadar geldiyseniz peşinen teşekkür ederim.Eğer cevap yazarsanız bir peşin teşekkür daha ederim.
Saygılaaar saygılaaaar saygılaaar.... [>:D

Tarih: 4 Şubat 2006, 21:32 - İp: yok
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Açıkçası ne yazacağımı biraz düşündüm.
Anladığım kadarı ile şu anda bir lensiniz yok.
Ben tek lens taşısam(seyahat vs için) hangi lensi taşırım diye aramıştım, ve 28-135 çok mantıklı görünüyordu, aldım.
28-135 28 mm geniş açı (dar alanlarda, bina resimlerinde vs),
hem porte çekmek için (85-105 aralığı)
hemde hafif tele olaral çok yararlı bir aralık, üstelik IS sistemide var.
Gelgelelim bu lensi pek sevmedim. Kenarlarda fazla soft geldi bana. Ama mukayese ettigim lens 70-200 lens idi. Belki 28-135 için fazla büyük bir rakip.
Bir lens bu kadar çokşeyi bir arada yapınca birşeyler kayboluveriyor işte. Daha detaylı incelemek, başka lenslerle kıyaslamak için Photozone sitesine bir göz atın derim.

Tarih: 4 Şubat 2006, 22:07 - İp: 85.***.**3.184
meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba

dün yorumla yapmıştım ama mesajım gönderilmedi, iki kez üst üste yazmamak için de yeniden yazmadım ama baktım ki mesaj yok, yeniden yazayımd dedim.

elan7e ve 28-135 is usm lensi kullandım gerçekten mükemmel sonuçlar veriyo, imaj sabitleyicisi düşük perde hızlarında bulanıklığı farkedilir miktarda azaltıyor. yurt dışından ikinci el elan7e ve 28-135 is usm almayı düşünüyorum. ama daha fazla zoom u olan bir lens istersen L serisi 35-350is usm tavsiye ederim yanlız 28-135 ten biraz pahalı...

bir de Kodak Retinette elinden çıkarmadıysan; temiz ve fiyatta anlaşmamız durumunda almayı düşünürüm.

Sevgiler...

Tarih: 5 Şubat 2006, 10:10 - İp: 85.***.**6.12
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

Tekrar merhabalar...
Önclikle üşenmeyip cevap yazdığınız için teşekkür ederim.
mffoto bey; dediğiniz gibi bir lensim yok.Bir de "Kenarlarda fazla soft geldi bana" cümlesini anlayamadım.Açıklarsanız pek memnun olurum.
meraklisi bey siz de üşenmeden 3. defa yazdığınız için ayrıca teşekkür ederim.35-350'ye baktım da beni bayağı bir aşıyor.Kodak Retinette ise maalesef benim makinem değil.O yüzden yani...Teklifiniz için yine de teşekkürler.
Acaba diyorum ki 28-135'i alsam, zoom gerektiğinde onu kullansam; bir de grup resimleri için bir lens daha alsam...nasıl olur mesela?Bildiğiniz, şöyle 'Bu lens grup resimi için biçilmiş kaftan abicim.' diyebileceğiniz bir lens var mıdır?
Tekrar saygılaaar...

Tarih: 5 Şubat 2006, 14:32 - İp: 85.***.**5.249
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Kullandığınız makinedeki lens zannederim 50mm.
İnsan gözünün gördüğü oranlara en yakın lens olduğu için normkabul edilir, Eski klasik makinelerin çoğu 50mm standart lensle gelir.
Alıştğınız lens varsayımıyla size Canon ef 50mm f1.8 II lensi önereceğim. Çok ucuz bir lens olmasına rağmen çok kailteli optik özellikleri olan bir lenstir.
Ucuz bir zoom (70-300) canon, sigma veya tamron belki size iyi bir kombinasyon olabilir. Hatta bu lenslerin bir kısmında Macro var.
Geniş açınız eksik olur, ama 28-135 ten daha ucuz olması belki size bir geniş açı prime lens imkanıda verebilir. Veya ilerde alırsınız.

28-135 kenarlarda soft derken kastım şu; görüntü alanınızın ortası net iken kenarları pek o kadar net değil, isterseniz kendi test sonuçlarımı yollarım (oldukça büyük ..uyarayım)
Bu lens aps-c formatı (tam 35 milimetre sensorü olmayan digital makineler) için daha uygun olabilir, crop faktörü yüzünden aps-c makineler lensin tamamını değil, daha ortaya düşen ve lensin en kaliteli bölgesini kullanırlar, ama full 35 mm formatı lens hatalarını affetmiyor. Ben çok sevmedim bu lensi, ama bu subjektif bakış açım elbette.

Tarih: 5 Şubat 2006, 15:38 - İp: 85.***.**3.184
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba kedimsi;
bence 28-135 al..pisman olmazsin..ustelik IS ozelligide var..analog makine kullaniyosun 28-135 is isini gorur..
ben al derim...
gorusmek uzere...

Tarih: 5 Şubat 2006, 16:12 - İp: 85.***.**7.183
meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

mffoto;

28-135mm is usm lensi gerçekten mükemmel bir lens, en azından 50 poz çektim elan7e ile... netlemenin ortada olması senin netleme ayarlarınla ilgili olduğunu düşünüyorum. şöyle ki değerlendirmeli ışık ölçüm, merkez ağırlıklı ölçüm, spot ae noktası merkez/af noktası gibi ışık ölçüm ayarlarını değiştirdiğinde sorun yaşamayacağını düşünüyorum.

Tarih: 5 Şubat 2006, 16:24 - İp: 85.***.**6.12
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Meraklısı,
28-135 i hala kullanıyorum,
Derdim lensi teknik olarak zorlamak değil, yaptığım testi kısaca anlatayım, ayar sorunu olmadığını anlayacaksın.

karşımda kitaplığım var, kitaplıktan 4 m geriye tripodu kuruyorum.

Makineme lens takıp f.8 için ideal enstantane değerlerini okuyorum.

Bu değerleri Manual ayarlara giriyorum (sözgelimi f8 1/125)

Sonra her zoom lens'i kitaplığın aynı bölgesine gelecek şekilde ayarlıyorum (sözgelime hepsi 105 mm de aynı alanı görüyor) ve hepsi ile aynı noktayı autofocus ile netleyip mirror up yapıp aynı resmi çekiyorum. (Tabii bu arada 28-135 IS konumunda değil)

Çıkan sonuçları kıyaslıyorum

Ortadaki kitaplar tüm lenslerde (28-135 70-200 ve 70-300 denedim) gayet net iken kenardaki kitaplar 28-135 te diğerlerine göre epey bulanık.

Ne resmi çektiğine göre, ve ne tür crop faktörlü makine kullandığına bağlı olarak, bu lens çok tatmin edici, veya işe yaramaz diye adlandırılabilir.,
Eğer 10 kişiyi yanyana dizersen, ortadakilerin çok net çıkması, kenardakilerin biraz daha bulanık olması belki kabul edilebilirdir, belki değildir.
Benim bu lensle tecrübem budur.

Ayrıca lenste hatırı sayılır bir vignetting var, türkçe karşılığı varsa bilmiyorum, kusura bakmayın, ama elinizde bu lens varsa hemen test edebilirsiniz.

Akşam ev ışığında oldukça kolay yapılır, beyaz bir duvarın önüne herhangi bir tablo, olmazsa bir kişi filan koyun,
lenslerin iyi performans vermesi beklenen f 8 civarı bir odak açıklığı, karşılık gelen enstantane düşükse bir tripod kulanarak, veya makineyi bir yere dayayarak resim çekin, ve sonuca bakın. resmin beyaz olması gereken kenarları nasıl kararmış...

Ben bu lensi hala kullanıyorum ama sevmedim, sizin işinizi görüyorsa ne ala, test prosedürümde hata bulursanız sevinirim,ve tekrar üşenmeden demerim, ve size büyük bir teşekkür borçlu olurum.

Tarih: 5 Şubat 2006, 17:21 - İp: 85.***.**3.184
meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

elan7e + 28-135is usm + 550ex flaş ile birlikte kullanmıştım perde hızı 1/60-250 arasında diyaframı ise 3,5-8 arasında epeyce düğün nişan kına vs fotoğrafları çektim. Makina benim değildi, şu an yeniden test edemiyorum ama gerçekten kullandığım sürece mükemmel sonuçlar almıştım. Yaptığın örnekleme doğru olduğunu düşünüyorum ama ben öyle sonuçlar almadım

Tarih: 5 Şubat 2006, 23:53 - İp: 85.***.**6.12
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Meraklısı,
Yaptığım test sonuçlarını bulamadım (3 hafta önceydi), silmişim.
Ama söylediklerini ciddiye alıp testleri bir kez daha yapacağım. Sadece birer poz çekmiştim, içime kurt düştü.

28-135 IS ve 50 mm ile bir test (50mm odak uzaklığında)

28-135 ve 70-200L ve 70-300 ile bir test (105mm de)

testleri bugün tekrar yapacağım. Sonuçları yazarım.

Tarih: 6 Şubat 2006, 13:14 - İp: 85.***.**8.20
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

Yaw görmeyeli burda foto-atışma başlamış haberimiz yok? İyi olan kazansın diyelim ne diyelim?
(Foto-atışanlara da teşekkür ederim bu arada.)

Tarih: 6 Şubat 2006, 15:14 - İp: 85.***.**5.249